Kolejne rekordy Polski na MŚ w Kazaniu!

Marcin Cieślak (Warszawianka) i Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim) ustanowili nowe rekordy Polski na 200m stylem zmiennym i 800m stylem dowolnym podczas mistrzostw świata w Kazaniu.

Marcin Cieślak (Warszawianka) czasem 1.58,20 ustanowił rekord Polski na 200 m stylem zmiennym w półfinałowej serii pływackich MŚ w Kazaniu. Do decydującego wyścigu awansował z szóstym wynikiem. Poprzedni rekord kraju również należał do Cieślaka i był o 1,1 s gorszy. Najlepszy w półfinale był Amerykanin Ryan Lochte - 1.56,81. Finał zaplanowano na czwartek.

Drugi z rekordów ustanowił Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim) z czasem 7.45,90 na 800 m kraulem w finale. Rezultat ten dał mu szóstą lokatę. Triumfował Chińczyk Sun Yang - 7.39,96, który tym samym obronił tytuł sprzed dwóch lat. Srebrny medal zdobył Włoch Gregorio Paltrinieri. Wynikiem 7.40,81 poprawił rekord Europy. Trzecie miejsce zajął Australijczyk Mack Horton - 7.44,02.

Wojdak wymazał z krajowych tabel rezultat Przemysława Stańczyka, który osiem lat temu w Melbourne, notując czas o 2,01 s gorszy, zdobył złoty medal MŚ. Niewiele brakowało, a sam stanąłby w środę na podium, co byłoby sensacją. Polak jeszcze na ostatnim nawrocie zajmował trzecie miejsce, ale debiutujący w imprezie tej rangi zawodnik na finiszu nie był w stanie odeprzeć ataku bardziej doświadczonych rywali.

Na dobrej drodze do powtórzenia wyczynu sprzed dwóch lat z Barcelony jest Sun Yang, który wówczas zdobył trzy złote medale. Chińskiemu krauliście do obrony pozostał już tylko tytuł na 1500 m. W niedzielę był najlepszy na 400 m. Wojdak także zajął wtedy szóste miejsce.