US Open: Porażka Safarovej, awans Halep

Simona Halep.

Występująca z "szóstką" Lucie Safarova uległa Ukraince Lesii Curenko 4:6, 1:6 w 1. rundzie wielkoszlemowego US Open. Czeszka to jedna z dziewięciu rozstawionych tenisistek, które pożegnała się z nowojorską imprezą. W 2. fazie zagra Rumunka Simona Halep (2.).

Zajmująca 37. miejsce w rankingu WTA Curenko potrzebowała zaledwie 65 minut, by wyeliminować znacznie wyżej notowaną rywalkę. Zawodniczki te zmierzyły się także cztery dni wcześniej w półfinale turnieju w New Haven. Wówczas w dwóch setach wygrała Czeszka.

26-letnia Ukrainka także w innym poprzedzającym US Open turnieju na kortach twardych zanotowała dobry rezultat - w Toronto dotarła do ćwierćfinału.

Nowojorska odsłona Wielkiego Szlema to jedyna impreza tej rangi, w której Safarova ani razu nie znalazła się w najlepszej ósemce. Leworęczna Czeszka jest finalistką tegorocznego French Open.

Z rywalizacją w Nowym Jorku pożegnały się także m.in.: rozstawiona z "siódemką" Serbka Ana Ivanovic, Czeszka Karolina Pliskova (8.), Hiszpanka Carla Suarez Navarro (10.), Szwajcarka Timea Bacsinszky (14.), Serbka Jelena Jankovic (21.), Rumunka Irina Begu (28.), Amerykanka Sloane Stephens (29.) oraz Rosjanka Swietłana Kuzniecowa (30.).

W niedzielę z rozpoczynającego się dzień później turnieju wycofała się Rosjanka Maria Szarapowa, która była rozstawiona z "trójką". To oznacza, że w stawce nie ma już połowy tenisistek z czołowej "10" światowej listy.

Do drugiej rundy awansowała z kolei Halep. Grająca z "dwójką" zawodniczka wygrała po kreczu Nowozelandki Mariny Erakovic przy stanie 6:2, 3:0 dla Rumunki.

Wyniki wtorkowych meczów I rundy singla kobiet w wielkoszlemowym turnieju tenisowym US Open:

Karin Knapp (Włochy) - Ajla Tomljanovic (Chorwacja) 6:7 (1-7), 6:2, 6:4
Olga Goworcowa (Białoruś) - Irina Begu (Rumania, 28) 6:1, 0:6, 7:6 (7-3)
Wang Qiang (Chiny) - Maria Sakkari (Grecja) 7:5, 6:2
Varvara Lepchenko (USA) - Kirsten Flipkens (Belgia) 6:1, 6:1
Barbora Strycova (Czechy) - Timea Bacsinszky (Szwajcaria, 14) 7:5, 6:0
Angelique Kerber (Niemcy, 11) - Alexandra Dulgheru (Rumania) 6:3, 6:1
Lesia Curenko (Ukraina) - Lucie Safarova (Czechy, 6) 6:4, 6:1
Simona Halep (Rumania, 2) - Marina Erakovic (Nowa Zelandia) 6:2, 3:0 i krecz Erakovic
Johanna Konta (W. Brytania) - Louisa Chirico (USA) 6:3, 6:0