Lewandow5ki! Rekordy polskiego napastnika

Robert Lewandowski zrobił coś, co trudno w ogóle wytłumaczyć. W dziewięć minut aż pięć razy trafił do siatki, mając dziewięć kontaktów z piłką. A przecież Polak pojawił się na boisku tuż po przerwie! Wiąże się z tym mnóstwo rekordów.

Lewandowski zdobył bramki w 51., 52., 55., 57. i 60. minucie. Po każdym golu reakcje kibiców były coraz głośniejsze, a w końcu nawet sam Pep Guardiola nie wytrzymał i po prostu złapał się za głowę. Oczywiście wszystko z uśmiechem, no ale przecież nie mógł spodziewać się, że decyzja o wpuszczeniu Polaka może być aż tak korzystna. Nasz napastnik został pierwszym zawodnikiem w historii Bundesligi, który zaliczył pięć trafień, wchodząc z ławki rezerwowych.

Lewandowski wygrał Twittera! „Pan Piłkarz, Pan Robert”

I to oczywiście nie koniec!  Żaden piłkarz Bundesligi nie strzelił tylu goli w jednym meczu od 24 lat, a tymczasem Lewandowski zrobił  to w 536 sekund... Polak jest także drugim zagranicznym zawodnikiem w lidze niemieckiej, który może pochwalić się takim dorobkiem w jednym spotkaniu. Pierwszym był Islandczyk Atli Edvaldsson z Fortuny Duesseldorf, który w 1983 roku rozstrzelał Eintracht Frankfurt.

Pięć goli w dziewięć minut oznacza także, że Lewandowski to pierwszy piłkarz w historii czterech najsilniejszych ligach Europy (angielska, hiszpańska, niemiecka, włoska), który dokonał takiego wyczynu, wchodząc z ławki rezerwowych. Kiedy po raz ostatni piłkarz Bayernu zdobył pięć bramek w jednym meczu? W 1984 roku zrobił to Dieter Hoeness. A kiedy ktoś zrobił to w Bundeslidze? Po raz ostatni w 1991 roku uczynił to  Michael Tönnies - piłkarz Duisburga.

Niestety, Lewandowskiemu nie udało się wyrównać rekordu Dietera Muellera, który w sezonie 1977/1978 strzelił sześć goli dla FC Koeln w meczu z Werderem Brema (7:2). To do tej pory rekord Bundesligi. Polak ma na koncie 99 bramek w lidze. Szkoda, że nie dał rady ustrzelić tej setnej. Tak wyjątkowej okazji może długo nie mieć. Ale i tak należy tylko ukłonić się polskiemu napastnikowi. Teraz chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, co do jego umiejętności.

Wyczyny Lewandowskiego:

- Pierwszy zawodnik w historii Bundesligi, który strzelił pięć goli, wchodząc z ławki rezerwowych
- Zrobił to w 536 sekund
- Pierwszy zawodnik od 24 lat w Bundeslidze, który strzelił pięć goli (ostatnio Michael Tönnies w barwach Duisburga)
- Lewandowski został autorem najszybszego hat-tricka w historii Bundesligi. O 98 sekund wyprzedził właśnie Tönniesa
- Lewandowski został także autorem najszybszego "czteropaka" (pobity rekord Martina Petrova - 17 minut). Polak zrobił to w 7 minut
- Lewandowski został oczywiście autorem najszybszych pięciu bramek
- Drugi zagraniczny zawodnik w historii Bundesligi, który strzelił pięć goli (pierwszy był Islandczyk Atli Edvaldsson z Fortuny Duesseldorf)
- Pierwszy zawodnik w historii czterech najsilniejszych lig Europy (angielska, hiszpańska, niemiecka, włoska), który strzelił pięć goli, wchodząc z ławki.
a) W Anglii nikt tego nie dokonał, a Jermaine Defoe w 2009 roku strzelił pięć goli w 29 minut
b) W Hiszpanii nikt tego nie dokonał, a Laszlo Kubala w 1952 roku strzelił pięć goli w 19 minut
c) We Włoszech nikt tego nie dokonał, a Miroslav Klose w 2013 roku strzelił pięć goli w 39 minut