Słowenia pokonana! Polki powalczą o awans do ćwierćfinałów ME

Trzecia konfrontacja na mistrzostwach Europy siatkarek była dla Polek meczem o wszytko. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego wygrały Słowenią 3:0, zapewniając sobie trzecią lokatę w grupie A i udział w spotkaniu barażowym o awans do ćwierćfinału turnieju.

Mistrzostwa Europy siatkarek rozpoczęły się dla podopiecznych Jacka Nawrockiego od dwóch spotkań z faworytkami turnieju. W pierwszym meczu przegrały 1:3 z Włoszkami, w drugim - w takim samym stosunku - uległy gospodyniom imprezy, Holenderkom. Polki jedynie we fragmentach meczów potrafiły nawiązać wyrównaną walkę z tymi ekipami. Podobnie Słowenki, które wyraźnie przegrały dwa pierwsze spotkania: 0:3 z Holandią i 1:3 z Włochami. Obie drużyny miały zerowy dorobek na swoim koncie, co oznaczało, że zwyciężczynie tego meczu będą miały szansę gry w barażu o ćwierćfinał.

Wyrównana walka w premierowej odsłonie trwała do środkowej części seta. Na drugiej przerwie Polki wypracowały dwa oczka zaliczki, którą spokojnie powiększały w końcówce. Skuteczne ataki Katarzyny Skoworońskiej-Dolaty i Natalii Kurnikowskiej przybliżyły biało-czerwone do zwycięstwa. W końcówce Słowenki zaczęły popełniać coraz więcej błędów. Marina Cvetanovic przestrzeliła atak dając Polkom piłkę setową (24:18), a w kolejnej akcji Natalia Kurnikowska zakończyła pierwszą partię.

W drugim secie, mimo dobrego otwarcia Słowenek (1:3), biało-czerwone jeszcze szybciej wypracowały sobie kilkupunktową zaliczkę (8:6, 12:9). Po skutecznym ataku Natalii Kurnikowskiej Polki miały cztery punkty zaliczki na drugiej przerwie, a w końcówce seta ta przewaga rosła. Decydujące punkty w tym secie wywalczyła Agnieszka Bednarek-Kasza. Trzecia odsłona to dominacja biało-czerwonych od początku (3:0), a szczególnie w środkowej części, po której podopieczne Jacka Nawrockiego miały już osiem oczek zaliczki nad rywalkami. Gdy wydawało się, że koniec meczu zbliża się wielkimi krokami, przy stanie 19:12 nastąpiła dekoncentracja Polek, rywalki niebezpiecznie skróciły dystans (21:20), ale w decydujących piłkach górą były biało-czerwone.

Polki zajęły trzecią lokatę w grupie A, awansowały do rundy play off i w środę w Rotterdamie zagrają o ćwierćfinał z drugą drużyną grupy C. W drugim meczu tej grupy siatkarki Holandii pokonały w Apeldoorn Włochy 3:0 (25:15, 25:18, 25:22). Holenderki zajęły pierwsze miejsce i awansowały bezpośrednio do ćwierćfinału. Włoszki wystąpią w rundzie play off

Polska - Słowenia 3:0 (25:18, 25:19, 25:21)