Jordański książę oficjalnym kandydatem na szefa FIFA

Piłka nożna
Jordański książę oficjalnym kandydatem na szefa FIFA
fot. PAP

Jordański książę Ali bin Al-Hussein oficjalnie ogłosił ubieganie się o stanowisko prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Wybory zaplanowane są na 26 lutego. "Kryzys to jednocześnie szansa na pozytywne zmiany" - napisał w oświadczeniu.

"Lepsza przyszłość nadejdzie tylko, jeśli FIFA będzie miała odpowiedniego przywódcę. Wierzę, że ta organizacja może odzyskać należny jej szacunek" - dodał.

 

Jordańczyk to jeden z najpoważniejszych kandydatów. Do niedawna faworytem był także szef UEFA Francuz Michel Platini, ale jego pozycja znacznie osłabła po tym, jak aferą w FIFA zajęła się Komisja Etyczna tej organizacji. W ubiegłym tygodniu razem z prezydentem FIFA Josephem Blatterem został zawieszony na 90 dni.

 

Blatter jest podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Zarzuca mu się ponadto inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem. Szwajcar miał również przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) Platiniemu w okresie między styczniem 1999 a czerwcem 2002 roku.

 

Tymczasowym szefem FIFA został Issa Hayatou, który od 1988 roku piastuje stanowisko prezydenta Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej. Jest też członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W młodości był mistrzem kraju w biegach na 400 i 800 metrów. Kameruńczyk zapewnił, że nie będzie się ubiegać o stanowisko prezydenta FIFA.

 

FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z Amerykanami - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku.

 

Kandydaci mogą zgłaszać się do 26 października. Wcześniej chęć ubiegania się o najważniejsze stanowisko w futbolu sygnalizowali: szef liberyjskiego związku Musa Bility oraz byli piłkarze - Brazylijczyk Zico i Argentyńczyk Diego Maradona.

psl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze