1 liga: Przerwana seria Dolcanu Ząbki

Po ośmiu meczach bez porażki w 1. lidze piłkarze Dolcanu Ząbki przegrali na własnym boisku z Wisłą Płock 0:1 w najciekawszym spotkaniu 13. kolejki. Płocczanie zmienili podwarszawską drużynę na prowadzeniu w tabeli.

Mecz, okrzyknięty bitwą o drugie - po Legii Warszawa - miejsce na Mazowszu, rozstrzygnął się na początku drugiej połowy. Zwycięskiego gola strzelił Piotr Darmochwał. W 85. minucie gospodarze mieli idealną okazję do wyrównania, ale Paweł Tarnowski nie zdołał z rzutu karnego pokonać Seweryna Kiełpina.

Hat-trick Pribuli i szok po przerwie. Zagłębie liderem 1 ligi!

Dolcan spadł z pierwszego miejsca w klasyfikacji na trzecie. Podopiecznych Dariusza Dźwigały wyprzedziło jeszcze Zagłębie Sosnowiec, które w piątek wygrało w Olsztynie ze Stomilem 4:2.

Tuż za Dolcanem, z takim samym dorobkiem punktowym, plasuje się Arka Gdynia. W derbach Pomorza w Bytowie gdynianie nie wykorzystali szansy na objęcie prowadzenia, remisując z Druteksem Bytovią 1:1. Goście prowadzili od 62. minuty, gdy bramkę z rzutu karnego strzelił Marcus Vinicius. 11 minut później wyrównał Mateusz Klichowicz.

Słabo spisuje się spadkowicz z ekstraklasy PGE GKS Bełchatów. W tabeli spadł na 11. miejsce po porażce na własnym stadionie z Wigrami Suwałki 0:2. Po raz ostatni drużyna z Bełchatowa odniosła zwycięstwo 11 września w Sosnowcu (1:0).

Drużyny ze strefy spadkowej solidarnie poniosły porażki: Rozwój Katowice przegrał u siebie z MKS Kluczbork 0:1, podobnie jak Olimpia Grudziądz z Pogonią Siedlce, Miedź Legnica uległa w Nowym Sączu Sandecji 2:3, a Chojniczanka przed własną publicznością - GKS Katowice 0:2.

W niedzielę w meczu zamykającym kolejkę Chrobry Głogów będzie podejmować drugiego ze spadkowiczów z ekstraklasy - Zawiszę Bydgoszcz. Bydgoszczanie zapewne będą chcieli udowodnić, że porażka przed tygodniem z Dolcanem (0:3) była tylko wypadkiem na drodze do powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zwycięstwo może wywindować Zawiszę na drugie miejsce w tabeli.

Wyniki meczów 13. kolejki 1 ligi:

2015-10-16:

Stomil Olsztyn - Zagłębie Sosnowiec 2:4 (2:1)
   Bramki: 0:1 Martin Pribula (5), 1:1 Arkadiusz Czarnecki (14), 2:1 Dawid Szymonowicz (17),
   2:2 Sebastian Dudek (50-karny), 2:3 Martin Pribula (53), 2:4 Martin Pribula (87).
   Sędzia: Adam Lyczmański (Bydgoszcz). Widzów 2 400.

2015-10-17:

Drutex Bytovia Bytów - Arka Gdynia 1:1 (0:0)
   Bramki: 0:1 Marcus Vinicius (62-karny), 1:1 Mateusz Klichowicz (73).
   Żółta kartka - Drutex Bytovia Bytów: Radosław Jasiński, Łukasz Wróbel, Adrian Chomiuk.Arka Gdynia:
   Tadeusz Socha, Michał Marcjanik. Czerwona kartka za drugą żółtą - Arka Gdynia: Tadeusz Socha (84).
   Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków). Widzów 1 200.

Dolcan Ząbki - Wisła Płock 0:1 (0:0)
   Bramki: 0:1 Piotr Darmochwał (53).
   Żółta kartka - Dolcan Ząbki: Damian Świerblewski, Szymon Sawala, Daniel Gołębiewski.Wisła Płock:
   Piotr Wlazło, Przemysław Szymiński, Maciej Kostrzewa, Seweryn Kiełpin.
   Sędzia: Łukasz Bednarek (Koszalin). Widzów 900.
   W 85 minucie rzutu karnego dla Dolcanu nie wykorzystał Paweł Tarnowski, bramkarz gości Seweryn Kiełpin obronił.

Chojniczanka Chojnice - GKS Katowice 0:2 (0:1)
   Bramki: 0:1 Maciej Bębenek (43), 0:2 Krzysztof Wołkowicz (68).
   Żółta kartka - Chojniczanka Chojnice: Jakub Mrozik.GKS Katowice: Adrian Frańczak, Paweł Szołtys, Mateusz Kuchta.
   Sędzia: Paweł Pskit (Łódź). Widzów 1 500.

Rozwój Katowice - MKS Kluczbork 0:1 (0:1)
   Bramki: 0:1 Rafał Niziołek (27-karny).
   Żółta kartka - Rozwój Katowice: Tomasz Wróbel, Raul Gonzales, Przemysław Gałecki, Łukasz Kopczyk,
   Filip Kozłowski.MKS Kluczbork: Oskar Pogorzelec, Tomasz Swędrowski, Piotr Kasperkiewicz.
   Sędzia: Mateusz Złotnicki (Lublin). Widzów 500.

Olimpia Grudziądz - Pogoń Siedlce 0:1 (0:0)
   Bramki: 0:1 Adam Duda (51).
   Żółta kartka - Olimpia Grudziądz: Michal Piter-Bucko, Adrian Bielawski.Pogoń Siedlce: Daniel Chyła,
   Konrad Wrzesiński.
   Sędzia: Artur Aluszyk (Szczecin).

Sandecja Nowy Sącz - Miedź Legnica 3:2 (1:1)
   Bramki: 1:0 Sebastian Szczepański (12), 1:1 Keon Daniel (17-głową), 2:1 Przemysław Szarek (84-głową),
   2:2 Adrian Łuszkiewicz (90+01), 3:2 Maciej Małkowski (90+04).
   Żółta kartka - Sandecja Nowy Sącz: Maciej Małkowski, Grzegorz Baran, Bartłomiej Kasprzak, Przemysław Szarek.
   Miedź Legnica: Marek Gancarczyk, Bartosz Ślusarski, Adrian Łuszkiewicz.
   Sędzia: Jacek Małyszek (Lublin). Widzów 1 200.

PGE GKS Bełchatów - Wigry Suwałki 0:2 (0:1)
   Bramki: 0:1 Kamil Adamek (41), 0:2 Łukasz Moneta (90).
   Żółta kartka - PGE GKS Bełchatów: Lukas Klemenz, Patryk Rachwał, Agwan Papikjan, Piotr Witasik.Wigry Suwałki: