Mistrz olimpijski: Jedyna adekwatna kara to zakaz startu Rosji

Inne
Mistrz olimpijski: Jedyna adekwatna kara to zakaz startu Rosji
PAP/EPA
Edwin Moses

Edwin Moses, dwukrotny mistrz olimpijski na 400 m przez płotki, jest za wykluczeniem reprezentacji Rosji z igrzysk w Rio de Janeiro. - Jedyna adekwatna kara i sankcja, która wymusi refleksję, to zakaz startu - powiedział obecnie 60-letni Amerykanin.

W piątek Rosja została tymczasowo zawieszona w prawach członka Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Decyzja była efektem ujawnionej afery dopingowej, w której m.in. zarzucono władzom tego kraju tuszowanie pozytywnych wyników badań. Zawieszenie dotyczy wszystkich zawodów, a więc w perspektywie także przyszłorocznych igrzysk, gdyż IAAF nie poinformowało, jak długo będzie obowiązywać.

 

Rosyjska Agencja Antydopingowa została zawieszona

- Powinniśmy wysłać wyraźną i jednoznaczną wiadomość: granica została przekroczona. Rosyjska ekipa nie może uczestniczyć w rywalizacji w Rio de Janeiro - dodał mistrz olimpijski z Montrealu (1976) i Los Angeles (1984).

Moses reprezentuje USA w komitecie wykonawczym Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Podobnie "twarde" stanowisko wyraził przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Niemiec Thomas Bach. Powiedział, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla Rosji, dopóki tamtejsza federacja lekkoatletyczna nie dopasuje się do światowych standardów walki z dopingiem.

W 2012 roku na igrzyskach w Londynie lekkoatleci z Rosji wywalczyli 18 medali - osiem złotych oraz po pięć srebrnych i brązowych.

Afera dopingowa w Rosji wybuchła 3 grudnia 2014 roku. Wówczas jej szczegóły ujawnił niemiecki kanał TV ZDF/ARD. W wyemitowanym filmie trzykrotna zwyciężczyni maratonu w Chicago Lilija Szobuchowa (także srebrna medalistka halowych mistrzostw świata na 3000 m i mistrzostw Europy na 5000 m w 2006 roku) przyznała, że płaciła działaczom rosyjskiej federacji lekkoatletycznej za fałszowanie wyników jej badań antydopingowych tak, aby testy nie wykazały zażywania niedozwolonych środków. W kwietniu 2015 roku została zdyskwalifikowana na dwa lata. Także inni zawodnicy mówili w filmie o panującym w rosyjskim sporcie "systemie dopingowej korupcji".

RH, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze