Rosa Radom zwycięska w świątecznym hicie TBL

Piękny prezent sprawili swoim kibicom koszykarze Rosy Radom. Na własnym parkiecie wygrali po dogrywce 88:86 ze Stelmetem BC Zielona Góra. Była to druga porażka mistrzów Polski w tym sezonie.

W ostatnich latach w świątecznym okresie na próżno było szukać rozgrywek polskich lig. Tauron Basket Liga postanowiła jednak pójść śladem NBA i w drugi dzień świąt zorganizować mecz na szczycie. Pomysł się opłacił, ponieważ hala w Radomiu była wypełniona po brzegi.

Jeden mecz, cztery czerwone i 10 żółtych kartek!

Radomianie od samego początku narzucili swoje tempo, a po pierwszej kwarcie prowadzili już 28:16. W drugiej kwarcie Stelmet zacieśnił obronę i grał dużo lepiej w defensywie, a licznik po stronie Rosy Radom zatrzymał się. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego przestali trafiać, jednak niesieni dopingiem publiczności nie oddali prowadzenia. Co prawda w ostatniej sekundzie Karol Gruszecki trafił za trzy punkty, ale koszykarze z Zielonej Góry przegrywali po pierwszej połowie 40:44.

Wydawało się jednak, że im dłużej trwał mecz, tym lepiej wyglądała gra w wykonaniu mistrzów Polski. Trzecia kwarta przebiegła pod dyktando Stelmetu, który świetnie odrabiał straty. W tej osłonie nie padło zbyt wiele punktów, a przewaga ekipy z Radomia stopniała do trzech punktów – 55:52.

Niezwykle wyrównana była ostatnia odsłona. Na trzy sekundy przed końcem spotkania radomianie wykorzystali jeden rzut osobisty i prowadzenie wynosiło 75:73. Wówczas Dee Bost przejął piłkę i rzucił się pędem pod kosz rywali. Tam czekało na niego czterech przeciwników - faul był właściwie nieunikniony. Amerykanin skutecznie wykorzystał dwa rzuty i kibice w Radomiu oglądali dogrywkę.

W tych doliczonych pięciu minutach na boisku zrobiło się bardzo nerwowo. Na 20 sekund przed końcem świetną akcją i trafieniem  Nemanja Djurišić doprowadził do remisu 86:86. To jednak nie pomogło mistrzom Polski - to rzut Michała Sokołowskiego zadecydował o wyniku 88:86 na korzyść podopiecznych trenera Wojciecha Kamińskiego.

Całą dogrywkę oraz wywiady z zawodnikami w załączonych materiałach wideo.

Rosa Radom - Stelmet BC Zielona Góra 88:86 (28:18, 16:22, 11:12, 20:23, dogr. 13:11)

Punkty:

Rosa Radom: Michał Sokołowski 22, Calvin Dorsey Harris Jr. 19, Robert Witka 12, Torey Thomas 11, Igor Zajcew 8, Łukasz Bonarek 8, Daniel Szymkiewicz 4, Kim Adams 2, Damian Jeszke 2, Seid Hajric 0;

Stelmet BC Zielona Góra: Dee Bost 17, Mateusz Ponitka 14, Nemanja Djurisic 13, Dejan Borovnjak 12, Łukasz Koszarek 9, Vlad-Sorin Moldoveanu 9, Przemysław Zamojski 4, Adam Hrycaniuk 4, Karol Gruszecki 3, Marcel Ponitka 1, Szymon Szewczyk 0.