8 lat bezwzględnej dyskwalifikacji dla Valcke'a?

Piłka nożna
8 lat bezwzględnej dyskwalifikacji dla Valcke'a?
fot. PAP

Komisja Etyki FIFA wystąpiła z wnioskiem o karę ośmiu lat bezwzględnej dyskwalifikacji i sto tysięcy franków szwajcarskich grzywny dla sekretarza generalnego Jerome Valcke'a.

Działaczowi FIFA przedłużono także o kolejne 45 dni karę zawieszenia, którą w październiku 2015 roku otrzymał razem z prezydentem FIFA Szwajcarem Josephem Blatterem i szefem UEFA Michelem Platinim. Cała trójka została wtedy na 90 dni wykluczona ze struktur światowego futbolu.

 

Mateusz Borek walczy o Telekamerę za 2015 rok

 

21 grudnia 2015 roku Blatter i Platini zostali zawieszeni przez Komisję Etyki FIFA na osiem lat. Dodatkowo nałożono na nich kary finansowe w wysokości odpowiednio 50 tys. i 80 tys. franków szwajcarskich.

 

Zawieszenie oznacza, że Platini nie będzie mógł startować w wyborach na szefa FIFA, które zaplanowane są na 26 lutego. Z ramienia UEFA wystartuje zatem, zgłoszony już wcześniej, sekretarz generalny tej organizacji Włoch Gianni Infantino.

 

Blatter i Platini zapowiedzieli złożenie odwołania od poniedziałkowej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

 

Komisja Etyki nazwała przelew dwóch milionów franków na konto Platiniego z 2011 roku "konfliktem interesów". Obaj działacze utrzymują, że jest to zaległa zapłata za pracę, jaką Francuz wykonywał dla FIFA w latach 1998-2002. Nie ma jednak żadnych dokumentów rejestrujących przekazanie tej kwoty - prezydenci twierdzą, że zawarli ustne porozumienie i zaprzeczają, że zrobili coś nielegalnego.

ko, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze