Polska przegrała z Belgią! Rio coraz dalej

Polskie siatkarki przegrały z Belgią 1:3 w swoim drugim meczu rozgrywanego w Ankarze olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego. Podopieczne Jacka Nawrockiego mają już niewielkie szanse na występ w Rio de Janeiro.

Trener Jacek Nawrocki przestrzegał: "Belgia to siatkówka techniczna, oparta na szybkim rozegraniu, na kombinacyjnej grze i tu, jeśli chodzi o czytanie gry, już tak łatwo nie będzie, ale jadąc tutaj wiedzieliśmy, że ten turniej będzie dla nas arcytrudny".

Rewolucyjna zmiana w siatkarskim systemie?!

Zastanawiano się, czy polskie siatkarki wykasowały już z głów bolesną porażkę z Rosją 2:3. "Wydaje mi się, że gdybyśmy grały przez cały mecz tak, jak w tych dwóch pierwszych setach, to byłybyśmy cudownym zespołem, który nie popełnia błędów i gra konsekwentnie, ale nie pamiętam nigdy w mojej karierze takiego meczu z Rosjankami, który zamknąłby się w trzech setach" – nie ukrywała rozgoryczenia wynikiem pierwszego starcia w Ankarze Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Atakująca naszego zespołu zdobyła przeciwko Rosji 20 punktów. W ofensywie zanotowała 39% skuteczności. Przez pierwsze dwa sety – podobnie jak reszta zespołu – grała bardzo dobrze. Z czasem blok rosyjski zaczął znajdować jednak sposób na naszą prawoskrzydłową. Niestety, meczu z Belgijkami Katarzyna Skowrońska-Dolata nie mogła zaliczyć do udanych.

W spotkaniu z powodu kontuzji nie zagrała rozgrywająca Joanna Wołosz.W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku (5:5), Belgijki odskoczyły Polkom już na pierwszej przerwie (5:8) i utrzymywały przewagę na przestrzeni całego seta. Rywalki potrafiły zatrzymać ataki Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty (punkty blokiem w tej partii 4:0 dla Belgii), a znakomicie prezentowała się dla odmiany Charlotte Leys. Polki jeszcze w końcówce miały szansę na odwrócenie losów seta, zbliżyły się do przeciwniczek na trzy oczka (18:21), ale w końcówce punktowały Belgijki i pewnie wygrały seta.

W drugim secie biało-czerwone, mimo początkowych kłopotów (3:6) złapały wreszcie właściwy rytm. Mocnym punktem w grze biało-czerwonych była w tej partii zagrywka, wreszcie zaczął funkcjonować blok. W efekcie podopieczne Jacka Nawrockiego wywalczyły minimalną przewagę na pierwszej przerwie (8:7) i zdołały ją powiększyć w środkowej części seta (16:13). Po drugiej przerwie Polki zdominowały wydarzenia na parkiecie i pewnie wygrały seta 25:16.

Trzecia odsłona była dużo bardziej wyrównana od poprzednich. Polki rozpoczęły ją od mocnego uderzenia (4:1). Polki długo utrzymywały kilkupunktową przewagę (8:6, 12:9, 14:11), ale w środkowej części seta rywalki zdołały odrobić straty (14:14). Rozpoczęła się wyrównana walka, punkt za punkt, ale w końcówce biało-czerwone znów uzyskały przewagę. Po kiwce Izabeli Bełcik miały piłkę meczową przy stanie 24:22. Niestety, Belgijki zdołały doprowadzić do rywalizacji na przewagi i wyszły zwycięsko z tej wojny nerwów.

To był kluczowy moment spotkania, bo porażka w takich okolicznościach kompletnie sparaliżowała Polki na początku czwartej partii. Siatkarki Jacka Nawrockiego popełniały proste błędy, dla odmiany Belgijkom wychodziło niemal wszystko, w efekcie czego miały zdecydowaną przewagę na obu przerwach technicznych (3:8, 8:16). Mimo beznadziejnej sytuacji, Polki zerwały się do walki po drugiej przerwie, zmniejszyły dystans do trzech oczek (15:18), ale nie zdołały już dogonić rywalek, które mimo słabszej postawy Lise van Hecke pewnie wygrały tego seta i całe spotkanie.

Belgijki po raz kolejny pokonały reprezentację Polski w ważnym spotkaniu, nie udał się biało-czerwonym rewanż za porażkę podczas turnieju w Łodzi w 2014 roku, kiedy Polki straciły szansę na występ na mundialu we Włoszech. Mimo porażki, Polki nie straciły jeszcze szans na awans do półfinału. By znaleźć się w gronie czterech najlepszych drużyn tej imprezy, muszą liczyć na zwycięstwo Włoch oraz Rosji w spotkaniach z Belgią i wygrać w czwartek z Włoszkami na zakończenie fazy grupowej. We wcześniejszym meczu grupy B Rosja pokonała Włochy 3:1.

Wyniki wtorkowych meczów olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego siatkarek w Ankarze:

grupa B
Polska - Belgia 1:3 (19:25, 25:17, 25:27, 18:25)

Polska: Izabela Bełcik, Gabriela Polańska, Sylwia Pycia, Anna Werblińska, Aleksandra Jagieło, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Paulina Maj-Erwardt (libero) – Natalia Kurnikowska, Berenika Tomsia, Anna Grejman, Kamila Ganszczyk.

Belgia: Frauke Dirickx, Freya Aelbrecht, Laura Heyrman, Charlotte Leys, Els Vandesteene, Lise Van Hecke, Valerie Courtois (libero) – Ilka Van De Vyver, Helene Rousseaux, Celine Van Gestel, Jasmin Biebauw, Nathalie Lemmens.

Rosja - Włochy 3:1 (25:16, 23:25, 25:19, 25:21)

Tabela:

1. Rosja             2   2  0    5:3      5
      2. Belgia            1   1  0    3:1      3
      3. Polska            2   0  2    3:6      1
      4. Włochy            1   0  1    1:3      0

15:07

Drugi dzień rywalizacji w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio rozpoczął się od meczu Włochy-Rosja. Rosjanki wygrały to spotkanie 3:1 (25:16, 23:25, 25:19, 25:21) i mają na koncie dwa zwycięstwa.

15:07

15:10

Już wkrótce na parkiecie w Ankarze pojawią się reprezentacje Polski i Belgii.

15:28

Polki osłabione...

15:35

Słuchamy hymnów obu państw.

15:42

WYJŚCIOWE SKŁADY:

POLSKA: Anna Werblińska, Gabriela Polańska, Sylwia Pycia, Izabela Bełcik, Aleksandra Jagieło, Katarzyna Skowrońska-Dolata oraz Paulina Maj-Erwardt (libero).
BELGIA: Laura Heyrman, Charlotte Leys, Freya Aelbrecht, Frauke Dirickx, Lise van Hecke, Els Vandesteene oraz Valérie Courtois (libero).

15:43

POLSKA - BELGIA 0:0, 1:3 Przewaga Belgijek na początku pierwszego seta.

15:43

POLSKA - BELGIA 0:0, 2:3 Skutecznie Aleksandra Jagieło.

15:44

POLSKA - BELGIA 0:0, 4:4 Aleksandra Jagieło ominęła belgijski blok.

15:45

POLSKA - BELGIA 0:0, 5:6 Aleksandra Jagieło minimalnie przestrzeliła zagrywkę.

15:46

POLSKA - BELGIA 0:0, 5:8  Els Vandesteene - as serwisowy i trzy oczka straty biało-czerwonych na pierwszej przerwie technicznej.

15:48

POLSKA - BELGIA 0:0, 8:9 Izabela Bełcik - as serwisowy.

15:52

POLSKA - BELGIA 0:0, 8:11 Charlotte Leys kończy kontrę Belgijek atakiem z lewego skrzydła.

15:50

POLSKA - BELGIA 0:0, 8:12 Katarzyna Skowrońska-Dolata zablokowana na lewym skrzydle. Jacek Nawrocki prosi o czas.

15:51

POLSKA - BELGIA 0:0, 8:13 Frauke Dirickx - as serwisowy.

15:53

POLSKA - BELGIA 0:0, 9:13 Pomyłka Lise van Hecke przerywa serię Belgijek.

15:54

POLSKA - BELGIA 0:0, 10:13 Anna Werblińska - as serwisowy.

15:54

POLSKA - BELGIA 0:0, 13:15 Katarzyna Skowrońska-Dolata - as serwisowy.

15:55

POLSKA - BELGIA 0:0, 13:16 Katarzyna Skowrońska-Dolata znów zablokowana i trzy punkty straty Polek na drugiej przerwie.

15:56

POLSKA - BELGIA 0:0, 14:16 Katarzyna Skowrońska-Dolata tym razem skutecznie.

15:58

POLSKA - BELGIA 0:0, 14:18 Druga przerwa na prośbę Jacka Nawrockiego.

15:59

POLSKA - BELGIA 0:0, 14:19 Katarzyna Skowrońska-Dolata przestrzeliła atak.

16:00

POLSKA - BELGIA 0:0, 16:19 Punktuje Anna Werblińska.

16:01

POLSKA - BELGIA 0:0, 16:21 Katarzyna Skowrońska-Dolata po raz kolejny zablokowana...

16:02

POLSKA - BELGIA 0:0, 17:21 Sylwia Pycia skutecznie ze środka.

16:03

POLSKA - BELGIA 0:0, 18:21 Polki zmniejszyły dystans i szkoleniowiec reprezentacji Belgii poprosił o czas.

16:04

POLSKA - BELGIA 0:0, 18:23 Charlotte Leys skutecznie i Belgijki znów odskakują.

16:05

POLSKA - BELGIA 0:0, 19:24 Charlotte Leys daje reprezentantkom Belgii piłkę setową.

16:06

POLSKA - BELGIA 0:1 (19:25) Autowy atak Aleksandry Jagieło kończy pierwszą partię.

16:07

16:11

POLSKA - BELGIA 0:1, 2:2 Punkt za punkt na początku seta.

16:12

POLSKA - BELGIA 0:1, 2:4 Katarzyna Skowrońska-Dolata znów zablokowana.

16:13

POLSKA - BELGIA 0:1, 3:6 Freya Aelbrecht po bloku w aut.

16:14

POLSKA - BELGIA 0:1, 4:6 Els Vandesteene zatrzymana blokiem przez Izabelę Bełcik. Pierwszy punktowy blok Polek w tym meczu.

16:15

POLSKA - BELGIA 0:1, 6:6 Izabela Bełcik z przechodzącej piłki.

16:16

POLSKA - BELGIA 0:1, 7:6 Anna Werblińska kończy kontrę Polek. Trener Belgijek bierze czas jeszcze przed pierwszą przerwą.

16:18

POLSKA - BELGIA 0:1, 8:7 Anna Werblińska ustala wynik na pierwszej przerwie sprytnym atakiem z lewego skrzydła.

16:21

POLSKA - BELGIA 0:1, 11:9 Anna Werblińska - as serwisowy.

16:22

POLSKA - BELGIA 0:1, 11:12 Znów seria Belgijek. Katarzyna Skowrońska-Dolata zablokowana.

16:23

POLSKA - BELGIA 0:1, 13:12 Anna Werblińska kończy długą wymianę.

16:24

POLSKA - BELGIA 0:1, 14:12 Sylwia Pycia - as serwisowy.

16:24

POLSKA - BELGIA 0:1, 15:13 Punktuje Berenika Tomsia.

16:25

POLSKA - BELGIA 0:1, 16:13 Trzy oczka zaliczki Polek na drugiej przerwie.

16:27

POLSKA - BELGIA 0:1, 17:13 Gabriela Polańska z przechodzącej piłki.

16:28

POLSKA - BELGIA 0:1, 19:14 Polki skutecznie grają blokiem i mają już pięć punktów przewagi. Czas dla opiekuna Belgijek.

16:29

POLSKA - BELGIA 0:1, 19:15 Els Vandesteene po prostej.

16:31

POLSKA - BELGIA 0:1, 21:15 Skutecznie Berenika Tomsia.

16:32

POLSKA - BELGIA 0:1, 22:16 Serwis Belgijek w siatkę.

16:32

POLSKA - BELGIA 0:1, 23:16 Punktuje z lewego skrzydła Anna Werblińska.

16:33

POLSKA - BELGIA 0:1, 24:16 Izabela Bełcik - as serwisowy. Piłka setowa dla Polek!

16:34

POLSKA - BELGIA 1:1 (19:25, 25:16) Sylwia Pycia skutecznym blokiem kończy drugą odsłonę! Polki wyrównują stan meczu.

16:39

POLSKA - BELGIA 1:1, 3:1 Początek seta pod znakiem przewagi Polek. Dotknięcie siatki przez rywalki daje trzeci punkt.

16:41

POLSKA - BELGIA 1:1, 4:1 Czas dla trenera reprezentacji Belgii.

16:41

16:42

POLSKA - BELGIA 1:1, 6:3 Lise van Hecke serwuje w siatkę.

16:44

POLSKA - BELGIA 1:1, 7:6 Berenika Tomsia atakuje w aut.

16:45

POLSKA - BELGIA 1:1, 8:6 Lise van Hecke atakuje w aut. Dwa oczka zaliczki Polek na pierwszej przerwie.

16:46

POLSKA - BELGIA 1:1, 8:7 Gabriela Polańska przestrzeliła zagrywkę.

16:48

POLSKA - BELGIA 1:1, 10:8 Długa wymiana zakończona sprytnym zagraniem Lise van Hecke.

16:49

POLSKA - BELGIA 1:1, 12:9 Punktuje Sylwia Pycia i Polki utrzymują przewagę.

16:50

POLSKA - BELGIA 1:1, 13:9 Sylwia Pycia - as serwisowy.

16:51

POLSKA - BELGIA 1:1, 14:11 Przestrzelona zagrywka Lise van Hecke.

16:53

POLSKA - BELGIA 1:1, 14:13 Belgijki zmniejszyły straty i Jacek Nawrocki prosi o czas.

16:54

POLSKA - BELGIA 1:1, 14:14 Aleksandra Jagieło myli się w ataku i rywalki odrabiają straty.

16:55

POLSKA - BELGIA 1:1, 14:15 Seria punktów belgijskich siatkarek. Aleksandra Jagieło atakuje w aut.

16:55

POLSKA - BELGIA 1:1, 15:15 Myli się w ataku Charlotte Leys.

16:56

POLSKA - BELGIA 1:1, 16:15 Punkt przewagi Polek na drugiej przerwie.

16:58

POLSKA - BELGIA 1:1, 16:17 Pierwsze akcje po przerwie padły łupem Belgijek.

16:59

POLSKA - BELGIA 1:1, 17:18 Punktuje Laura Heyrman.

17:02

POLSKA - BELGIA 1:1, 20:18 Błąd w ataku Charlotte Leys. Gert Vande Broek prosi o czas.

17:03

POLSKA - BELGIA 1:1, 22:20 Skutecznie Aleksandra Jagieło.

17:04

POLSKA - BELGIA 1:1, 23:21 Gabriela Polańska z przechodzącej piłki.

17:05

POLSKA - BELGIA 1:1, 23:22 Chaotyczna akcja zakończona przez Helene Rousseaux.

17:06

POLSKA - BELGIA 1:1, 24:22 Kiwka Izabeli Bełcik daje Polkom piłkę setową.

17:07

POLSKA - BELGIA 1:1, 24:24 Lise van Hecke skutecznie i as serwisowy po taśmie w wykonaniu Frei Aelbrecht w kolejnej akcji. Gramy na przewagi.

17:08

POLSKA - BELGIA 1:1, 25:25 Skutecznie Charlotte Leys.

17:09

POLSKA - BELGIA 1:1, 25:26 Blok Belgijek daje im piłkę setową. Czas dla Jacka Nawrockiego.

17:11

POLSKA - BELGIA 1:2 (19:25, 25:16, 25:27) Zablokowana Berenika Tomsia. Polki przegrały trzecią partię, mimo, że miały trzy piłki setowe...

17:14

17:15

POLSKA - BELGIA 1:2, 1:0 Izabela Bełcik otwiera czwartą partię asem serwisowym.

17:16

POLSKA - BELGIA 1:2, 2:3 Polki nie mogą przedrzeć się przez blok Belgijek.

17:18

POLSKA - BELGIA 1:2, 2:5 Błąd po stronie Polek. Pięć akcji z rzędu wygrywają Belgijki.

17:20

POLSKA - BELGIA 1:2, 3:8 Dominacja Belgijek na początku seta. Punktuje Helene Rousseaux, a w kolejnej akcji Aleksandra Jagieło zaatakowała w antenkę.

17:22

POLSKA - BELGIA 1:2, 3:9 Czas dla Jacka Nawrockiego.

17:22

POLSKA - BELGIA 1:2, 4:9 Sylwia Pycia przerwała serię rywalek.

17:23

POLSKA - BELGIA 1:2, 5:10 Helene Rousseaux zatrzymana blokiem.

17:24

POLSKA - BELGIA 1:2, 5:11 Punktuje Lise van Hecke.

17:25

POLSKA - BELGIA 1:2, 6:12 Frauke Dirickx wygrała akcję na siatce.

17:25

POLSKA - BELGIA 1:2, 7:13 Błąd Helene Rousseaux.

17:27

POLSKA - BELGIA 1:2, 8:15 Skutecznie Sylwia Pycia.

17:28

POLSKA - BELGIA 1:2, 8:16 Dotknięcie siatki przez Polki i osiem punktów straty biało-czerwonych na drugiej przerwie.

17:29

POLSKA - BELGIA 1:2, 9:16 Skutecznie Anna Werblińska.

17:30

POLSKA - BELGIA 1:2, 11:16 Belgijki mają kłopoty z zagrywką Anny Werblińskiej. Gert Vande Broek prosi o czas.