Serbia pokonana! Efektowny start biało-czerwonych w Berlinie

Polscy siatkarze pokonali Serbię 3:1 w pierwszym spotkaniu rozgrywanego w Berlinie olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego. Podopieczni Stephane Antigi przegrali pierwszego seta, ale w kolejnych pewnie ograli rywali.

Przed turniejem w Berlinie kilku naszych zawodników narzekało na kłopoty zdrowotne. Największe problemy miał Michał Kubiak. Kapitan Polaków przechodził jednak odpowiednie zabiegi i wydaje się być gotowy na kwalifikacje olimpijskie. Podobnie jak Mateusz Mika, Karol Kłos, czy Rafał Buszek - kolejni siatkarze, którzy byli przemęczeni początkiem ligowych zmagań lub nabawili się drobnych urazów. "Każdy dzień jest na wagę złota, ale najważniejsze, że wszyscy zawodnicy są zdrowi i mogą grać" - uspakajał Antiga.

Spiridonow: Kocham Polskę! Wrona: Przestańcie się podniecać tym pajacem

Celem naszej reprezentacji jest zwycięstwo w turnieju. Tylko ono zapewni nam automatyczny awans na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Jeśli polegniemy w finale, albo zajmiemy miejsce trzecie, tragedii też nie będzie - takie rozwiązanie daje bowiem awans do majowego turnieju w Tokio, który będzie jeszcze jedną szansą na olimpijskie paszporty. Każda inna pozycja w Berlinie skazuje siatkarzy na oglądanie zawodów w Rio de Janeiro przed telewizorem. "Każdy z nas musi być przekonany o tym, że możemy wygrać ten turniej" - zapewniał jednak selekcjoner biało-czerwonych.

Biało-czerwoni starcie z Serbami rozpoczęli niezwykle dynamicznie, błyskawicznie wypracowali sobie przewagę (4:1, 8:5), ale rywale szybko wyrównali (10:10). Środkowa część seta to wyrównana walka obu ekip. Na drugiej przerwie, po skutecznym ataku Michała Kubiaka punkt zaliczki mieli biało-czerwoni. W końcówce przewagę uzyskali jednak podopieczni Nikoli Grbiċa (18:20). Polacy, mimo starań (as serwisowy Bartosza Kurka - 22:23) nie byli już w stanie dogonić rywali i przegrali tę partię 22:25. Biało-czerwoni popełnili w tej odsłonie siedem błędów własnych i to w dużej mierze zadecydowało o ich porażce.

Mistrzowie świata podrażnieni porażką w pierwszej odsłonie, w drugiej, mimo słabego początku (1:3) szybko uzyskali przewagę (8:5), którą po pierwszej przerwie jeszcze powiększyli (11:5). Skuteczna gra Bartosza Kurka dała Polakom pięć punktów przewagi na drugiej przerwie i spokojną końcówkę seta. Ostatecznie podopieczni Stephane Antigi pewnie wygrali tę partię 25:18. Trzeci set miał bardzo wyrównany przebieg. Polacy na przestrzeni tej odsłony utrzymywali minimalną przewagę (8:7, 11:9, 16:14). W końcówce Serbowie zdołali wyrównać (20:20), ale skuteczna gra Bartosza Kurka przesądziła o sukcesie biało-czerwonych.

Czwarty set rozpoczął się po myśli Serbów. Po asie serwisowym Nikoli Jovovića biało-czerwoni mieli trzy oczka straty na pierwszej przerwie, później dystans wynosił nawet pięć oczek (6:11), ale Polacy odrabiali straty. Kluczowym momentem seta było pojawienie się na parkiecie Marcina Możdżonka. Jego serwisy wyprowadziły biało-czerwonych na prowadzenie, którego mistrzowie świata nie dali już sobie wydrzeć w końcówce.

W pierwszym wtorkowym meczu grupy A Niemcy pokonali Belgię 3:0. Z kolei w drugiej grupie mistrzowie olimpijscy Rosjanie szybko rozprawili się z Finami 3:0.

Polska - Serbia 3:1 (22:25, 25:18, 25:23, 25:21)

Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Marcin Możdżonek, Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Rafał Buszek.

Serbia: Uros Kovacevic, Nemanja Petric, Dragan Stankovvic, Nikola Jovovic, Aleksandar Anatasijevic, Marko Podrascanin i Neven Majstrovic (libero) oraz Milan Katic, Marko Ivovic, Aleksa Brdovic, Aleksandar Okolic.

18:57

Początek meczu Polska - Serbia planowany jest na godzinę 20.30.

19:16

Przypomnijmy sobie poprzedni mecz obu ekip:

Polska - Serbia. Skrót ostatniego meczu tych drużyn (WIDEO)

19:57

Na trybunach Max-Schmelling-Halle coraz więcej polskich kibiców.

19:59

W pierwszym meczu "polskiej" grupy A gospodarze imprezy - Niemcy pokonali 3:0 Belgię.

WYJŚCIOWE SKŁADY:

POLSKA: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak - kapitan, Mateusz Mika oraz Paweł Zatorski (libero).
SERBIA: Uros Kovacević, Nemanja Petrić, Dragan Stanković, Nikola Jovović, Marko Podrascanin, Alaksandar Atanasijević oraz Nikola Rosić (libero).

20:38

POLSKA - SERBIA 0:0, 2:1 Punktuje Mateusz Mika.

20:38

POLSKA - SERBIA 0:0, 3:1 Bartosz Kurek kończy kontrę Polaków.

20:39

POLSKA - SERBIA 0:0, 4:1 Mateusz Bieniek z przechodzącej piłki.

20:40

POLSKA - SERBIA 0:0, 5:2 Skuteczny, pierwszy w tym spotkaniu blok Polaków.

20:41

POLSKA - SERBIA 0:0, 6:3 Karol Kłos ze środka.

20:42

POLSKA - SERBIA 0:0, 7:4 Bartosz Kurek obił blok rywali.

20:43

POLSKA - SERBIA 0:0, 8:5 Trzy oczka zaliczki Polaków na pierwszej przerwie technicznej.

20:44

20:45

POLSKA - SERBIA 0:0, 9:6 Efektowna kiwka Urosa Kovacevića.

20:48

POLSKA - SERBIA 0:0, 10:10 Zablokowany Mateusz Mika. Serbowie odrobili straty i Stephane Antiga poprosił o czas.

20:49

POLSKA - SERBIA 0:0, 11:10 Mateusz Bieniek punktuje ze środka.

20:49

POLSKA - SERBIA 0:0, 12:10 Aleksandar Atanasijević zablokowany przez Michała Kubiaka.

20:51

POLSKA - SERBIA 0:0, 13:12 Mateusz Bieniek z krótkiej.

20:52

POLSKA - SERBIA 0:0, 14:13 Michał Kubiak skutecznie na lewym skrzydle.

20:52

POLSKA - SERBIA 0:0, 15:13 Bartosz Kurek - as serwisowy.

20:54

POLSKA - SERBIA 0:0, 16:15 Michał Kubiak dał biało-czerwonym punkt zaliczki na drugiej przerwie technicznej.

20:55

POLSKA - SERBIA 0:0, 16:16 Michał Kubiak serwuje w siatkę.

20:55

POLSKA - SERBIA 0:0, 16:17 Mateusz Mika atakuje w antenkę.

20:56

POLSKA - SERBIA 0:0, 17:17 Karol Kłos obił dłonie blokujących rywali.

20:57

POLSKA - SERBIA 0:0, 18:17 Skutecznie Bartosz Kurek.

20:57

POLSKA - SERBIA 0:0, 18:19 Aleksandar Atanasijević kiwa polski blok.

20:58

POLSKA - SERBIA 0:0, 18:20 Stephane Antiga prosi o przerwę.

21:00

POLSKA - SERBIA 0:0, 20:21 Skutecznie Bartosz Kurek.

21:02

POLSKA - SERBIA 0:0, 20:23 Michał Kubiak zatrzymany blokiem.

21:03

POLSKA - SERBIA 0:0, 21:23 Punktuje Mateusz MikaNikola Grbiċ prosi o czas.

21:04

Polscy kibice jak zwykle nie zawiedli:

21:05

POLSKA - SERBIA 0:0, 22:23 Bartosz Kurek - as serwisowy.

21:05

POLSKA - SERBIA 0:0, 22:24 Uros Kovacević obija polski blok. Piłka setowa dla Serbów.

21:06

POLSKA - SERBIA 0:1 (22:25) Michał Kubiak przestrzelił atak. Pierwszy set dla Serbów!

21:12

POLSKA - SERBIA 0:1, 1:3 Aleksandar Atanasijević - as serwisowy. Stephane Antiga już na samym początku drugiego seta bierze czas.

21:13

POLSKA - SERBIA 0:1, 2:3 Aleksandar Atanasijević tym razem przestrzelił zagrywkę.

21:13

POLSKA - SERBIA 0:1, 3:3 Mateusz Mika - as serwisowy.

21:14

POLSKA - SERBIA 0:1, 3:4 Aleksandar Atanasijević skutecznie w ataku.

21:15

POLSKA - SERBIA 0:1, 6:4 Mateusz Bieniek - as serwisowy.

21:16

POLSKA - SERBIA 0:1, 7:4 Michał Kubiak - potężny atak po bloku rywali. O czas prosi szkoleniowiec Serbów Nikola Grbiċ.

21:19

POLSKA - SERBIA 0:1, 8:5 Trzy punkty przewagi Polaków na pierwszej przerwie. Nerwy po obu stronach siatki.

21:20

POLSKA - SERBIA 0:1, 10:5 Podwójne odbicie Nemanji Petrića.

21:21

POLSKA - SERBIA 0:1, 11:5 Chaotyczna akcja biało-czerwonych, ale szczęśliwie kończy ją Michał Kubiak. Nikola Grbiċ prosi o czas.

21:23

POLSKA - SERBIA 0:1, 13:7 Karol Kłos atakuje po dłoniach rywali.

21:24

POLSKA - SERBIA 0:1, 14:8 Marko Podrascanin serwuje w siatkę.

21:25

POLSKA - SERBIA 0:1, 14:10 Bartosz Kurek atakuje w aut.

21:25

POLSKA - SERBIA 0:1, 15:10 Bartosz Kurek tym razem po bloku rywali.

21:26

POLSKA - SERBIA 0:1, 16:11 Bartosz Kurek z prawego skrzydła po skosie. Pięć oczek zaliczki na drugiej przerwie.

21:28

POLSKA - SERBIA 0:1, 17:12 Bartosz Kurek - as serwisowy.

21:30

POLSKA - SERBIA 0:1, 19:13 Skutecznie Bartosz Kurek.

21:32

POLSKA - SERBIA 0:1, 21:15 Bartosz Kurek mocnym atakiem obija blok rywali.

21:33

POLSKA - SERBIA 0:1, 22:16 Delikatny atak Mateusza Miki.

21:34

POLSKA - SERBIA 0:1, 23:17 Przestrzelona zagrywka Serbów.

21:34

POLSKA - SERBIA 0:1, 23:18 Aleksandar Atanasijević skutecznie w ataku.

21:35

POLSKA - SERBIA 0:1, 24:18 Mateusz Bieniek - piłka setowa dla Polaków!

21:36

POLSKA - SERBIA 1:1 (22:25, 25:18) Rafał Buszek skutecznym blokiem kończy drugą partię!

21:37

21:39

21:40

POLSKA - SERBIA 1:1, 0:2 Błąd przekroczenia linii u Polaków.

21:41

POLSKA - SERBIA 1:1, 2:2 Skutecznie Michał Kubiak i Polacy odrabiają straty.

21:42

POLSKA - SERBIA 1:1, 3:3 Aleksandar Atanasijević serwuje w siatkę.

21:43

POLSKA - SERBIA 1:1, 4:5 Karol Kłos ze środka.

21:44

POLSKA - SERBIA 1:1, 5:6

21:45

POLSKA - SERBIA 1:1, 6:7 Atak Serbów w antenkę.

21:46

POLSKA - SERBIA 1:1, 7:7 Autowy atak Marko Ivovića.

21:47

POLSKA - SERBIA 1:1, 8:7 Skuteczny blok biało-czerwonych i punkt zaliczki na pierwszej przerwie.

21:49

POLSKA - SERBIA 1:1, 9:8 Marko Ivović przestrzelił zagrywkę.

21:50

POLSKA - SERBIA 1:1, 10:9 Efektowna akcja biało-czerwonych.

21:50

POLSKA - SERBIA 1:1, 11:9 Skuteczny blok Polaków.

21:51

POLSKA - SERBIA 1:1, 12:9 Punktuje Mateusz Bieniek. Selekcjoner Serbów bierze czas.

21:52

POLSKA - SERBIA 1:1, 12:11 Zablokowany Michał Kubiak.

21:53

POLSKA - SERBIA 1:1, 13:11 Nieczyste odbicie u Serbów.

21:54

POLSKA - SERBIA 1:1, 13:12 Punktuje z trudnej piłki Aleksandar Atanasijević.

21:55

POLSKA - SERBIA 1:1, 15:13 Psują zagrywkę Serbowie.

21:57

POLSKA - SERBIA 1:1, 16:14 Dwa oczka zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

21:58

POLSKA - SERBIA 1:1, 17:15 Bartosz Kurek skutecznie z drugiej linii.

21:59

POLSKA - SERBIA 1:1, 17:17 Mateusz Mika zablokowany i Serbowie odrabiają straty.

21:59

POLSKA - SERBIA 1:1, 18:17 Kiwka Mateusza Bieńka.

22:01

POLSKA - SERBIA 1:1, 18:19 Aleksandar Atanasijević - as serwisowy. O czas prosi Stephane Antiga.

22:02

POLSKA - SERBIA 1:1, 19:19 Bartosz Kurek obił blok rywali.

22:03

POLSKA - SERBIA 1:1, 20:19 Mateusz Bieniek - as serwisowy.

22:04

POLSKA - SERBIA 1:1, 20:20 Mateusz Bieniek tym razem przestrzelił serwis.

22:04

POLSKA - SERBIA 1:1, 21:20 Mateusz Mika skutecznie z drugiej linii.

22:05

POLSKA - SERBIA 1:1, 22:20 Bartosz Kurek - as serwisowy. Czas dla Nikoli Grbiċa.

22:06

POLSKA - SERBIA 1:1, 22:21 Błąd Bartosza Kurka.

22:07

POLSKA - SERBIA 1:1, 23:21 Bartosz Kurek przebił się przez blok rywali.

22:08

POLSKA - SERBIA 1:1, 23:22 Aleksandar Atanasijević atakuje w boisko, co pokazuje weryfikacja.

22:09

POLSKA - SERBIA 1:1, 24:22 Bartosz Kurek atakuje po bloku. Piłka setowa dla Polski!

22:09

POLSKA - SERBIA 1:1, 24:23 Bronią się Serbowie...

22:11

POLSKA - SERBIA 2:1 (22:25, 25:18, 25:23) Bartosz Kurek kończy trzeciego seta!

22:12

22:17

POLSKA - SERBIA 2:1, 2:2 Wyrównany początek czwartego seta.

22:18

POLSKA - SERBIA 2:1, 3:4 Aleksandar Atanasijević obija polski blok.

22:20

POLSKA - SERBIA 2:1, 5:6 Uros Kovacević przebił się przez polski blok.

22:21

POLSKA - SERBIA 2:1, 5:8 Nikola Jovović - as serwisowy. Trzy punkty straty biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

22:22

22:22

POLSKA - SERBIA 2:1, 5:9 Żółta kartka dla Mateusza Miki.

22:23

POLSKA - SERBIA 2:1, 5:10 Skutecznie Uros Kovacević. Stephane Antiga bierze czas.

22:25

POLSKA - SERBIA 2:1, 6:11 Zablokowany Mateusz Mika.

22:27

POLSKA - SERBIA 2:1, 9:12 Punktuje Mateusz Mika.

22:28

POLSKA - SERBIA 2:1, 10:12 Skuteczny blok biało-czerwonych.

22:29

POLSKA - SERBIA 2:1, 10:12 Nikola Grbiċ bierze czas.

22:29

POLSKA - SERBIA 2:1, 10:13 Przestrzelił zagrywkę Mateusz Mika.

22:30

POLSKA - SERBIA 2:1, 11:13 Punktuje Michał Kubiak.

22:31

POLSKA - SERBIA 2:1, 12:14 Mateusz Mika skutecznie z drugiej linii.

22:31

POLSKA - SERBIA 2:1, 13:14 Skuteczny blok Polaków.

22:32

POLSKA - SERBIA 2:1, 13:15 Bartosz Kurek serwuje w aut.

22:32

POLSKA - SERBIA 2:1, 14:15 Również Serbowie psują zagrywkę.

22:33

POLSKA - SERBIA 2:1, 14:16 Aleksandar Atanasijević obija polski blok i dwa oczka przewagi Serbów na drugiej przerwie.

22:34

POLSKA - SERBIA 2:1, 15:16 Punktuje Mateusz Mika.

22:35

POLSKA - SERBIA 2:1, 16:16 Mateusz Bieniek blokuje akcję rywali.

22:37

POLSKA - SERBIA 2:1, 18:16 Mateusz Mika obija blok rywali. Przerwa dla selekcjonera Serbów.