Jak pisze szwedzki dziennik "Aftonbladet", który poinformował o geście Karlssona, w Polsce są zakazane "małżeństwa osób tej samej płci", a dodatkowo "od wyborów rządzi tam arcykonserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość, która była oskarżana o homofobię".

 

Podczas mistrzostw Europy Karlsson chce nosić na ramieniu opaskę w kolorach tęczy. - To nie jest protest przeic komukolwiek, ale cicha manifestacja poparcia dla równości między ludźmi. Poprosiłem też sztab naszej kadry, żeby się upewnili, czy nie poniesiemy kary podczas turnieju, jeśli założę taką opaskę - powiedział dziennikowi "Aftonbladet".

 

 

Co ciekawe, nie jest to inicjatywa Kalssona, ale innego zawodnika Johana Jepsona, który nosił taką opaskę przez cały sezon jako kapitan drużyny IFK Kristianstad. - Zapytał mnie jesienią, czy nie chciałbym powtórzyć jego akcji w reprezentacji? Odpowiedziałem, że zrobię to z przyjemnością - mówi Karlsson, który chciałby nosić też taką opaskę jako kapitan Flensburga. Na jego nieszczęście, w niemieckiej Bundeslidze kapitanowie drużyn nie mogą nosić od jakiegoś czasu opasek.

 

Karlsson ma nosić swoją opaskę już podczas meczów towarzyskich na turnieju w hiszpańkim Irun, m.in. w meczu z Polską. Transmisje z tych meczów w Polsacie Sport.

 

To nie jest pierwsza tego typu akcja w wykonaniu szwedzkiego sportowca. Podczas mistrzostw świata w Moskwie, w 2013 roku, paznokcie na tęczowo pomalowała skoczkini wzwyż Emma Green-Tregaro.