Turniej w Berlinie: Francja melduje się w półfinale!

W drugim czwartkowym meczu grupy B rozgrywanego w Berlinie turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich siatkarze Francji ograli Finlandię 3:0. Trójkolorowi zapewnili sobie awans do półfinału imprezy.

Trójkolorowi byli zdecydowanymi faworytami tej konfrontacji, już w swym pierwszym spotkaniu w Max Schmelling Halle potwierdzili wysoką formę, jaką czarowali na siatkarskich parkietach w ubiegłym roku. Pewnie ograli aktualnych mistrzów olimpijskich - Rosjan 3:1. Finowie w dwóch pierwszych meczach zanotowali dwie porażki: 0:3 z Rosją i 1:3 z Bułgarią.

Rosja nadal w grze o Rio

Pierwszy set pokazał, że Finowie mogą być niewygodnym rywalem dla mistrzów Europy. Losy tej partii ważyły się niemal do samego końca (22:21), ale w decydujących akcjach pewnie punktowali faworyci. Skuteczny atak Nicolasa Le Goffa dał Trójkolorowym piłkę setową (24:21), a po chwili Kevin Tillie zakończył tę partię asem serwisowym.

Druga odsłona miała na początku zaskakujący przebieg. Gdy Olli-Pekka Ojansivu obił blok rywali, Francuzi przegrywali na pierwszej przerwie 4:8, później było 9:12, gdy skutecznym blokiem popisali się, niesieni dopingiem licznej grupy sympatyków, Finowie. Druga przerwa to cztery oczka straty faworytów po autowym ataku Earvina Ngapetha.  Trójkolorowi w porę się jednak pozbierali, dogonili rywali (17:17) i - mimo początkowych kłopotów - pewnie wygrali tę partię. Wynik na 25:20 ustalił Antonin Rozier.

Zrezygnowani siatkarze Finlandii nie zdołali już nawiązać walki w trzeciej odsłonie, która od początku (4:1, 8:5) przebiegała pod dyktando Francuzów. Mistrzowie Europy w dalszej części seta kontrolowali sytuację (11:6, 17:9, 21:12). Po efektownej kiwce Kevina Le Rouxa nad blokiem rywali Francuzi mieli piłkę meczową (24:16), a w kolejnej akcji skutecznym blokiem zakończyli tę konfrontację.

Turniej w Berlinie zakończy się w niedzielę. Zwycięzca wywalczy bezpośrednią kwalifikację olimpijską. Dwa kolejne zespoły dostaną jeszcze jedną szansę - wystąpią w majowym turnieju interkontynentalnym w Japonii.

Francja – Finlandia 3:0 (25:21, 25:20, 25:16)

Francja: Antonin Rozier (13), Benjamin Toniutti (1), Kevin Tillie (6), Earvin Ngapeth (12), Kevin Le Roux (4), Nicolas Le Goff (5) oraz Jenia Grebiennikov (libero).