Belgia pokonana! Polacy w półfinale turnieju w Berlinie

Polscy siatkarze pokonali Belgię 3:0 w drugim spotkaniu olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego w Berlinie i zapewnili sobie awans do półfinału tej imprezy. Ostanie spotkanie fazy grupowej z Niemcami biało-czerwoni rozegrają w piątek i zadecyduje ono o tym, która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A.

Poprzedni mecz Polska - Belgia odbył się na mistrzostwach Europy 2015. W Warnie odprawiliśmy z kwitkiem rywala, wygrywając gładko 3:0. Pomimo tego, nie było mowy o lekceważeniu. "Siłą Belgii jest gra zespołowa. To drużyna, tworząca kolektyw. Mają świetną organizację na boisku, potrafią znakomicie bronić. Będą grali coraz lepiej. Można śmiało porównać ich styl do Francji" - oceniłał przed meczem selekcjoner biało-czerwonych Stephane Antiga.

Polska - Belgia: Skrót ostatniego meczu (WIDEO)

Belgowie znaleźli się pod ścianą. W pierwszym meczu przegrali z Niemcami 0:3. Chcąc jeszcze myśleć o grze w półfinale, musieli wygrać z biało-czerwonymi. "W pierwszym meczu przegraliśmy 0:3, mimo że nie byliśmy zespołem dużo słabszym. Taki wynik boli. Bo to oznacza, że musimy wygrać kolejne dwa spotkania, by myśleć o grze w półfinale. Do igrzysk można zakwalifikować się tylko tą drogą, jest tylko jedna szansa, więc każda porażka jest bolesna" - twierdził jeden z liderów tej drużyny Deroo.

Powstrzymanie Deroo, który na co dzień występuje w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, będzie jednym z ważniejszych zadań biało-czerwonych. "To zawodnik groźny w wielu elementach" – chwalił rywala selekcjoner reprezentacji Polski. Polacy wystąpili bez Mateusza Miki, ale nawet bez tego gracza byli zdecydowanymi faworytami do zwycięstwa.

Początek premierowej odsłony to wyrównana rywalizacja obu ekip i punkt zaliczki Belgów na pierwszej przerwie. W środkowej części seta inicjatywę przejęli Polacy, po skutecznym ataku Bartosza Kurka prowadzili na drugiej przerwie 16:13. W końcówce biało-czerwoni nie pozwolili rywalom na zmniejszenie dystansu, a partię zakończyły dwa skuteczne ataki Karola Kłosa.

W drugiej odsłonie Belgowie potwierdzili, że są drużyną nieobliczalną. Odsłona zaczęła się od zdecydowanej przewagi biało-czerwonych (3:0, 8:5). W środkowej części seta Belgowie zaczęli odrabiać straty (14:13). Wykorzystując przestój i błędy własne biało-czerwonych doprowadzili do wyrównania (16:16), następnie uzyskali prowadzenie (18:20), a w końcówce mieli piłki setowe przy stanie 22:24. Polacy doprowadzili do rywalizacji na przewagi i wygrali tę wojnę nerwów 30:28. To był z pewnością najbardziej emocjonujący set, z dotychczas rozegranych przez biało-czerwonych w Berlinie. Belgowie z kolei po raz trzeci w tym turnieju walczyli na przewagi i po raz trzeci przegrali.

W trzecim secie rywale nie byli już w stanie zagrozić mistrzom świata. Po wyrównanym początku, w dalszej części seta Polacy uzyskali przewagę (15:11, 21:16) i mimo krótkich zrywów belgijskich siatkarzy pewnie wygrali seta. Świetnie w spotkaniu przeciwko Belgom zaprezentowali się Karol Kłos (skuteczny w bloku, ataku i w polu zagrywki, zdobył 13 punktów (9+2+2) i libero Damian Wojtaszek, Rafał Buszek udanie zastąpił niedysponowanego Mateusza Mikę. Najlepiej wśród Polaków punktowali: Bartosz Kurek (20) i Michał Kubiak (15); u Belgów - Sam Deroo (11).

W piątek Polacy zmierzą się z gospodarzami imprezy, Niemcami, a stawką meczu będzie pierwsze miejsce w grupie A.  Czwartkowe zwycięstwo biało-czerwonych oznacza, że w Rio de Janeiro nie zagrają Serbowie, którzy po raz ostatni na igrzyskach nie zagrali w 1992 roku (biorąc pod uwagę występy jako Jugosławia oraz Serbia i Czarnogóra). Turniej w Berlinie zakończy się w niedzielę. Zwycięzca wywalczy bezpośrednią kwalifikację olimpijską. Dwa kolejne zespoły dostaną jeszcze jedną szansę - w maju w Japonii.

Polska - Belgia 3:0 (25:20, 30:28, 25:19)

Polska: Bartosz Kurek (20), Karol Kłos (13), Mateusz Bieniek (2), Grzegorz Łomacz (1), Michał Kubiak (15), Rafał Buszek (7), Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Dawid Konarski, Marcin Możdżonek, Fabian Drzyzga.
Belgia:
Sam Deroo (11), Pieter Verhees (3), Simon van der Voorde (9), Gert van Walle (8), Matthias Valkiers (1), Tomas Rousseaux (2) i Jelle Ribbens (libero) oraz Bram van den Dries (2), Stijn D’Hulst, Seppe Baetens, Pieter Coolman.

14:54

Obie ekipy rozgrzewają się już na parkiecie berlińskiej hali. Początek meczu planowany jest na godzinę 15.00.

14:55

Słuchamy hymnów obu państw.

14:56

15:00

Belgowie przegrali pierwsze spotkanie z Niemcami 0:3, ale sprawili gospodarzom sporo kłopotów. Dwa sety zakończyła rywalizacja na przewagi.

15:03

POLSKA: Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Bartosz Kurek, Rafał Buszek oraz Damian Wojtaszek (libero).

15:04

BELGIA: Sam Deroo, Pieter Verhees, Simon van de Voorde,  Gert  van Walle, Matthias Valkiers, Tomas Rousseaux oraz Jelle Ribbens (libero).

15:05

POLSKA -BELGIA 0:0, 2:2 Autowy atak Belgów.

15:06

POLSKA -BELGIA 0:0, 2:3 W aut atakuje tym razem Michał Kubiak.

15:07

POLSKA -BELGIA 0:0, 2:4 Tomas Rousseaux - as serwisowy.

15:08

POLSKA -BELGIA 0:0, 4:5 Bartosz Kurek atakuje po dłoniach rywali.

15:08

POLSKA -BELGIA 0:0, 5:5 Autowy atak Belgów i Polacy odrabiają straty.

15:09

POLSKA -BELGIA 0:0, 5:6 Mateusz Bieniek przestrzelił zagrywkę.

15:11

POLSKA -BELGIA 0:0, 7:8 Wyrównana walka na początku seta i punkt straty biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

15:12

POLSKA -BELGIA 0:0, 8:8 Karol Kłos z krótkiej.

15:13

POLSKA -BELGIA 0:0, 10:9 Długa wymiana zakończona skutecznym atakiem Bartosza Kurka.

15:15

POLSKA -BELGIA 0:0, 12:9 Tomas Rousseaux zatrzymany blokiem. Przerwa na prośbę selekcjonera Belgów.

15:16

POLSKA -BELGIA 0:0, 14:10 Kolejny skuteczny blok biało-czerwonych!

15:19

POLSKA -BELGIA 0:0, 15:13 Seria akcji wygranych przez Belgów, dzięki mocnym zagrywkom Simona Van De Voorde.

15:20

POLSKA -BELGIA 0:0, 16:13 Skutecznie Bartosz Kurek i trzy oczka zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

15:22

W Belinie pojawili się również kibice siatkówki z Belgii.

15:23

POLSKA -BELGIA 0:0, 17:13 Kolejny czas dla belgijskiego trenera.

15:25

POLSKA -BELGIA 0:0, 19:15 Punktuje Michał Kubiak.

15:26

POLSKA -BELGIA 0:0, 20:16 Bartosz Kurek wcisnął piłkę między belgijskim blokiem i siatką.

15:27

POLSKA -BELGIA 0:0, 21:17 Bartosz Kurek potężnym atakiem nie daje szans belgijskim przyjmującym.

15:27

POLSKA -BELGIA 0:0, 22:18 Przestrzelony serwis Belgów.

15:28

POLSKA -BELGIA 0:0, 22:19 Zablokowany Rafał Buszek.

15:29

POLSKA -BELGIA 0:0, 23:20 Przestrzelona zagrywka Bartosza Kurka.

15:30

POLSKA -BELGIA 0:0, 24:20 Karol Kłos daje Polakom piłkę setową!

15:30

POLSKA -BELGIA 1:0 (25:20) Karol Kłos znów skutecznie ze środka i pierwsza odsłona pada łupem biało-czerwonych.

15:34

POLSKA -BELGIA 1:0, 2:0 Karol Kłos nie do zatrzymania na środku.

15:35

POLSKA -BELGIA 1:0, 3:0 Efektowny początek biało-czerwonych i opiekun Belgów prosi o czas.

15:36

POLSKA -BELGIA 1:0, 4:1

15:37

POLSKA -BELGIA 1:0, 5:2 Pomyłka Belgów w polu zagrywki.

15:39

POLSKA -BELGIA 1:0, 6:4 Punktuje Sam Deroo.

15:40

POLSKA -BELGIA 1:0, 8:5 Rafał Buszek technicznym atakiem z lewego skrzydła daje biało-czerwonym trzy oczka zaliczki na pierwszej przerwie.

15:42

POLSKA -BELGIA 1:0, 9:5 Rafał Buszek obija dłonie blokujących rywali.

15:43

POLSKA -BELGIA 1:0, 11:6 Autowy atak Belgów.

15:45

POLSKA -BELGIA 1:0, 11:7 Bartosz Kurek przekroczył linię trzeciego metra.

15:46

POLSKA -BELGIA 1:0, 13:8 Michał Kubiak po skosie w sam narożnik boiska.

15:47

POLSKA -BELGIA 1:0, 14:10 Skutecznie Michał Kubiak.

15:49

POLSKA -BELGIA 1:0, 14:13 Rafał Buszek nie trafił w boisko. Belgowie odrabiają straty, Stephane Antiga prosi o czas.

15:50

POLSKA -BELGIA 1:0, 15:13 Bartosz Kurek przerywa serię Belgów.

15:51

POLSKA -BELGIA 1:0, 16:14 Skutecznie Karol Kłos i dwa oczka zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

15:53

POLSKA -BELGIA 1:0, 16:16 Nieporozumienie w polskiej ekipie i nieudany atak Bartosza Kurka. Belgowie doprowadzają do remisu.

15:54

POLSKA -BELGIA 1:0, 17:16 Bartosz Kurek tym razem skutecznie.

15:56

Panowie do boju! Panowie?

15:56

POLSKA -BELGIA 1:0, 18:19 Belgowie na prowadzeniu. Czas dla Stephane Antigi.

15:58

POLSKA -BELGIA 1:0, 18:20 Okres słabszej gry biało-czerwonych. Punktuje  Sam Deroo.

15:59

POLSKA -BELGIA 1:0, 20:22 Błąd Polaków w polu zagrywki.

15:59

POLSKA -BELGIA 1:0, 21:22 Skutecznie Bartosz Kurek i trener Belgów prosi o czas.

16:00

POLSKA -BELGIA 1:0, 21:23 Mateusz Bieniek serwuje w siatkę.

16:01

POLSKA -BELGIA 1:0, 22:23 Skuteczny blok Karola Kłosa.

16:01

POLSKA -BELGIA 1:0, 22:24 Bartosz Kurek serwuje w siatkę. Piłka setowa dla Belgów.

16:02

POLSKA -BELGIA 1:0, 23:24 Karol Kłos obija dłonie belgijskich blokujących.

16:03

POLSKA -BELGIA 1:0, 24:24 Dawid Konarski po bloku Belgów w aut! Dużo szczęścia mieli w tej akcji Polacy. Gramy na przewagi!

16:04

POLSKA -BELGIA 1:0, 25:24 Sam Deroo atakuje w siatkę! Piłka setowa dla biało-czerwonych.

16:05

POLSKA -BELGIA 1:0, 25:25 Rafał Buszek serwuje w siatkę.

16:06

POLSKA -BELGIA 1:0, 25:26 Pieter Verhees - as serwisowy.

16:06

POLSKA -BELGIA 1:0, 26:26 Skutecznie Michał Kubiak.

16:07

POLSKA -BELGIA 1:0, 26:27 Znów piłka setowa dla Belgów.

16:07

POLSKA -BELGIA 1:0, 27:27 Przestrzelona zagrywka Belgów.

16:08

POLSKA -BELGIA 1:0, 27:28 Bartosz Kurek zerwał atak po chaotycznej akcji biało-czerwonych.

16:09

POLSKA -BELGIA 1:0, 28:28 Bartosz Kurek tym razem skutecznie.

16:12

POLSKA -BELGIA 1:0, 29:28 Rafał Buszek obija dłonie belgijskich blokujących.

16:12

POLSKA -BELGIA 2:0 (25:20, 30:28) Podwójne odbicie po stronie Belgów! Sędzia przerywa akcję, co oznacza koniec drugiego seta. Biało-czerwoni wygrali tę wojnę nerwów!

16:15

16:16

POLSKA -BELGIA 2:0, 2:2 Wyrównany początek trzeciej odsłony.

16:18

POLSKA -BELGIA 2:0, 4:4 Sam Deroo myli się w polu zagrywki.

16:19

POLSKA -BELGIA 2:0, 5:5 Karol Kłos skutecznie na środku.

16:19

POLSKA -BELGIA 2:0, 6:5 Karol Kłos - as serwisowy.

16:19

POLSKA -BELGIA 2:0, 7:6 Mateusz Bieniek ze środka.

16:20

POLSKA -BELGIA 2:0, 8:6 Atak Belgów w siatkę. Dwa oczka zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

16:22

POLSKA -BELGIA 2:0, 8:7 Ofiarnie Polacy w obronie, ale Bartosz Kurek myli się w ataku.

16:23

POLSKA -BELGIA 2:0, 10:9

16:24

POLSKA -BELGIA 2:0, 12:9 Skuteczny blok biało-czerwonych.

16:26

POLSKA -BELGIA 2:0, 13:9 Punktuje Rafał Buszek. Dominique Baeyens bierze czas.

16:27

POLSKA -BELGIA 2:0, 13:11 Simon Van De Voorde blokuje Karola Kłosa.

16:28

POLSKA -BELGIA 2:0, 15:11 Z trudnej piłki skutecznie atakuje Michał Kubiak.

16:28

POLSKA -BELGIA 2:0, 15:12 Punktuje Simon Van De Voorde.

16:29

POLSKA -BELGIA 2:0, 15:13 Michał Kubiak zablokowany.

16:29

POLSKA -BELGIA 2:0, 15:14 Bartosz Kurek nie trafia w boisko.

16:30

POLSKA -BELGIA 2:0, 16:14 Bartosz Kurek tym razem skutecznie po skosie. Dwa oczka zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

16:31

POLSKA -BELGIA 2:0, 17:14 Karol Kłos - as serwisowy.

16:33

POLSKA -BELGIA 2:0, 19:16 Punktuje na prawym skrzydle Michał Kubiak.

16:35

POLSKA -BELGIA 2:0, 20:16 Michał Kubiak - as serwisowy. Czas dla opiekuna Belgów.

16:35

POLSKA -BELGIA 2:0, 21:16 Skuteczny blok Polaków.

16:36

POLSKA -BELGIA 2:0, 22:16 Gert  van Walle atakuje w aut!

16:36

POLSKA -BELGIA 2:0, 22:17 Michał Kubiak przestrzelił zagrywkę.

16:37

POLSKA -BELGIA 2:0, 23:18 Sam Deroo skutecznie po prostej.

16:38

POLSKA -BELGIA 2:0, 24:18 Karol Kłos z krótkiej. Piłka meczowa!

16:38

POLSKA -BELGIA 2:0, 24:19 Fabian Drzyzga serwuje w siatkę.

16:40

POLSKA -BELGIA 3:0 (25:20, 30:28, 25:19) Sam Deroo serwuje w siatkę! Koniec meczu, Polacy w półfinale!