Polska przegrała z Niemcami. Francja rywalem biało-czerwonych w półfinale

W ostatnim spotkaniu fazy grupowej turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Polscy siatkarze przegrali w Berlinie z Niemcami 2:3. W sobotnich półfinałach biało-czerwoni zmierzą się z Francuzami, a Niemcy z Rosjanami.

Polacy udanie rozpoczęli turniej w Berlinie. Po pokonaniu na inaugurację reprezentacji Serbii 3:1, wygrana w trzech setach w starciu z Belgami zapewniła biało-czerwonym awans do najlepszej czwórki imprezy. Znaleźli się w niej również Niemcy, którzy najpierw pokonali 3:0 Belgię, a w kolejnej grze zamknęli Serbom marzenia o olimpijskim występie, pewnie wygrywając 3:0. W tej sytuacji spotkanie Serbia - Finlandia było już jedynie grą o trzecie miejsce w grupie, po które sięgnęli ostatecznie podopieczni Nikoli Grbiċa, wygrywając 3:1.

Zagumny pojawił się w Berlinie

Obie ekipy chciały uniknąć konfrontacji z Francuzami w półfinale. "Prawdopodobnie Francuzi zajmą pierwsze miejsce w swej grupie. Fajnie byłoby ich uniknąć i zagrać z nimi dopiero w finale" - mówił przed meczem Mateusz Mika.

W premierowej odsłonie konfrontacji Polski i Niemiec, po wyrównanym początku Polacy wypracowali sobie przewagę w środkowej części seta dzięki skutecznym akcjom Mateusza Miki (16:13). W końcówce biało-czerwoni utrzymywali dystans, asem serwisowym zaskoczył rywali Mateusz Mika (22:17), ten sam zawodnik ustalił wynik tej odsłony na 25:21.

W drugim secie to Niemcy złapali właściwy rytm, szybko wypracowali sobie zaliczkę (9:13, 12:16), a selekcjoner biało-czerwonych reagował zmianami. Na parkiecie pojawili się Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, a w dalszej części meczu również Andrzej Wrona i Wojciech Żaliński. Mimo tych roszad, gospodarze nie dali już sobie wyrwać zwycięstwa. Polacy przegrali tę partię 17:25. Trzeciego seta biało-czerwoni rozpoczęli od falstartu (0:4), później gonili wynik, dwukrotnie odrabiali straty (11:11, 20:20), ale końcówka należała do podopiecznych Vitala Heynena.

W czwartym secie udało się biało-czerwonym doprowadzić do tie-breaka. Dobrze zaprezentowali się zmiennicy, regularnie punktował Wojciech Żaliński. Po jego skutecznych atakach Polacy prowadzili na początku seta 4:1, a po dobrym otwarciu, pewnie utrzymywali przewagę (8:4, 16:10) i spokojnie wygrali tę odsłonę 25:20. Niestety, w tie-breaku Niemcy znów wrócili do dobrej dyspozycji, a biało-czerwonym nie pomógł nawet powrót na parkiet Mateusza Miki. Niemcy wygrali decydującą partię 15:10, cały mecz 3:2, a to oznacza, że w sobotnim półfinale biało-czerwoni zmierzą się z mistrzami Europy i triumfatorami Ligi Światowej 2015 - Francuzami, a Niemcy zagrają z mistrzami olimpijskimi - Rosjanami.

Zwycięzca turnieju w Berlinie wywalczy bezpośrednią kwalifikację olimpijską. Dwa kolejne zespoły dostaną jeszcze jedną szansę - wystąpią w majowym turnieju interkontynentalnym w Japonii.

Polska - Niemcy 2:3 (25:21, 17:25, 22:25, 25:20, 10:15)

Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Mateusz Mika i Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Dawid Konarski, Fabian Drzyzga, Marcin Możdżonek, Rafał Buszek, Andrzej Wrona, Wojciech Żaliński.

Niemcy: Sebastian Schwarz, Lukas Kampa, Markus Boehme, Georg Grozer, Denys Kaliberda i Markus Steuerwald (libero) oraz Christian Fromm, Patrick Steuerwald, Simon Hirsch, Ferdinan Tille (libero), Christian Duennes, Tim Broshog.

19:42

Początek spotkania Polska - Niemcy o godzinie 20.00, zapraszamy na relację NA ŻYWO.

19:54

Słuchamy hymnów obu państw.

19:59

Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Mateusz Mika oraz Paweł Zatorski (libero).

20:00

20:06

POLSKA - NIEMCY 0:0, 4:4 Wyrównany początek premierowej odsłony.

20:07

POLSKA - NIEMCY 0:0, 6:6 Bartosz Kurek kończy atak na prawym skrzydle.

20:08

POLSKA - NIEMCY 0:0, 7:7 Punktuje Mateusz Mika.

20:10

POLSKA - NIEMCY 0:0, 7:8 Marcus Böhme z krótkiej i punkt straty biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

20:11

POLSKA - NIEMCY 0:0, 9:8 Grzegorz Łomacz - as serwisowy.

20:12

POLSKA - NIEMCY 0:0, 10:8 Mateusz Mika kończy kontrę Polaków na lewym skrzydle.

20:13

POLSKA - NIEMCY 0:0, 13:11 Michał Kubiak obija blok rywali.

20:14

POLSKA - NIEMCY 0:0, 14:12 Mateusz Mika punktuje z drugiej linii.

20:15

POLSKA - NIEMCY 0:0, 15:12 Mateusz Mika z przechodzącej piłki.

20:16

POLSKA - NIEMCY 0:0, 16:13 Mateusz Mika daje Polakom trzy oczka zaliczki na drugej przerwie.

20:17

POLSKA - NIEMCY 0:0, 16:15 Błąd Michała Kubiaka.

20:19

POLSKA - NIEMCY 0:0, 19:15 Sebastian Schwarz atakuje w aut. Przerwa na prośbę selekcjonera Niemców.

20:20

POLSKA - NIEMCY 0:0, 19:16 Skutecznie Georg Grozer.

20:21

POLSKA - NIEMCY 0:0, 20:17 Patrick Steuerwald zepsuł zagrywkę.

20:22

POLSKA - NIEMCY 0:0, 21:17 Kiwa Michał Kubiak.

20:23

POLSKA - NIEMCY 0:0, 22:17 Mateusz Mika - as serwisowy.

20:24

POLSKA - NIEMCY 0:0, 22:18 Denis Kaliberda skutecznie na lewym skrzydle.

20:24

POLSKA - NIEMCY 0:0, 22:19 Bartosz Kurek atakuje w aut.

20:25

POLSKA - NIEMCY 0:0, 23:20 Denis Kaliberda oszukał polski blok.

20:26

POLSKA - NIEMCY 0:0, 24:20 Karol Kłos ze środka. Piłka setowa dla Polaków.

20:27

POLSKA - NIEMCY 0:0, 24:21 Skutecznie Sebastian Schwarz.

20:27

POLSKA - NIEMCY 1:0 (25:21) Mateusz Mika kończy pierwszego seta!

20:28

20:31

POLSKA - NIEMCY 1:0, 0:1 Sebastian Schwarz otwiera drugą odsłonę.

20:32

POLSKA - NIEMCY 1:0, 1:3 Przewaga Niemców na początku drugiej odsłony.

20:33

POLSKA - NIEMCY 1:0, 2:4 Potężnym atakiem popisał się Georg Grozer.

20:35

POLSKA - NIEMCY 1:0, 3:6 Znów skutecznie Georg Grozer.

20:35

POLSKA - NIEMCY 1:0, 3:7 Zablokowany Mateusz Mika.

20:36

POLSKA - NIEMCY 1:0, 5:7 Michał Kubiak - as serwisowy.

20:36

POLSKA - NIEMCY 1:0, 6:7 Mateusz Mika z przechodzącej piłki.

20:37

POLSKA - NIEMCY 1:0, 6:8 Sebastian Schwarz obił polski blok. Dwa oczka straty biło-czerwonych na pierwszej przerwie.

20:38

POLSKA - NIEMCY 1:0, 6:9 Georg Grozer - as serwisowy.

20:39

POLSKA - NIEMCY 1:0, 7:10 Georg Grozer punktuje z prawego skrzydła.

20:40

POLSKA - NIEMCY 1:0, 9:11 Bartosz Kurek z lewego skrzydła po prostej.

20:41

POLSKA - NIEMCY 1:0, 9:12 Georg Grozer obija polski blok.

20:42

POLSKA - NIEMCY 1:0, 9:13 Michał Kubiak przekroczył linię środkową podczas ataku. Czas dla Stephane Antigi.

20:43

POLSKA - NIEMCY 1:0, 10:13 Mateusz Bieniek z przechodzącej piłki.

20:45

POLSKA - NIEMCY 1:0, 11:14 Skuteczny atak Michała Kubiaka po zamieszaniu wokół decyzji sędziów, którzy nakazali powtórzenie akcji.

20:46

POLSKA - NIEMCY 1:0, 12:15 Bartosz Kurek obija blok rywali.

20:47

POLSKA - NIEMCY 1:0, 12:16 Autowy atak Michała Kubiaka i Niemcy mają cztery oczka zaliczki na drugiej przerwie.

20:50

POLSKA - NIEMCY 1:0, 13:16 Punktuje Mateusz Mika. Weryfikacja na prośbę trenera Niemców nie przynosi zmiany decyzji.

20:50

POLSKA - NIEMCY 1:0, 13:18 Zablokowany Bartosz Kurek.

20:51

POLSKA - NIEMCY 1:0, 13:19 Zablokowany Mateusz Mika.

20:53

POLSKA - NIEMCY 1:0, 13:20 Niemcy powiększają przewagę. Stephane Antiga prosi o czas.

20:54

POLSKA - NIEMCY 1:0, 14:20 Skutecznie Dawid Konarski.

20:55

POLSKA - NIEMCY 1:0, 14:21 Punktuje Tom Stronbach.

20:56

POLSKA - NIEMCY 1:0, 15:22 Przestrzelona zagrywka Mateusza Miki.

20:56

POLSKA - NIEMCY 1:0, 16:22 Skutecznie Dawid Konarski.

20:57

POLSKA - NIEMCY 1:0, 16:24 Myli się w ataku Dawid Konarski. Piłka setowa dla Niemców.

20:59

POLSKA - NIEMCY 1:1 (25:21, 17:25) Koniec seta! Zdecydowane zwycięstwo Niemców i remis po dwóch partiach.

21:00

21:01

Tymczasem w Ankarze znane są już pary półfinałowe turnieju Pań:

21:03

POLSKA - NIEMCY 1:1, 0:2 Simon Hirsch dwukrotnie obija blok Polaków.

21:05

POLSKA - NIEMCY 1:1, 0:3 Niemcy znów obijają polski blok.

21:05

POLSKA - NIEMCY 1:1, 0:4 Patrick Steuerwald - as serwisowy. Stephane Antiga prosi o czas.

21:07

POLSKA - NIEMCY 1:1, 1:4 Rafał Buszek zdobywa pierwszy punkt dla biało-czerwonych.

21:08

POLSKA - NIEMCY 1:1, 2:5 Marnuje zagrywkę Tom Stronbach.

21:08

POLSKA - NIEMCY 1:1, 3:5 Pierwszy w tym spotkaniu punkt zdobyty przez biało-czerwonych blokiem.

21:10

POLSKA - NIEMCY 1:1, 5:6 Skutecznie Bartosz Kurek, co pokazuje weryfikacja.

21:11

POLSKA - NIEMCY 1:1, 6:7 Michał Kubiak skutecznie atakuje z lewego skrzydła, a po chwili otrzymuje żółtą kartkę za dyskusje z arbitrem.

21:12

POLSKA - NIEMCY 1:1, 6:8 Dwa oczka zaliczki Niemców na pierwszej przerwie.

21:13

Kibice w Berlinie dopisali:

21:15

POLSKA - NIEMCY 1:1, 7:10 Zablokowany Karol Kłos.

21:15

POLSKA - NIEMCY 1:1, 8:11 Bartosz Kurek obija blok rywali.

21:16

POLSKA - NIEMCY 1:1, 9:11 Karol Kłos - as serwisowy.

21:18

POLSKA - NIEMCY 1:1, 10:11 Pomyłka Niemców w ataku, Polacy zbliżyli się do rywali na jeden punkt i Vital Heynen prosi o czas.

21:18

POLSKA - NIEMCY 1:1, 11:11 Polacy odrabiają straty!

21:19

POLSKA - NIEMCY 1:1, 12:11 Karol Kłos - as serwisowy.

21:19

POLSKA - NIEMCY 1:1, 12:12 Karol Kłos tym razem myli się w polu zagrywki.

21:21

POLSKA - NIEMCY 1:1, 13:15 Sebastian Schwarz kończy kontrę Niemców.

21:22

POLSKA - NIEMCY 1:1, 13:16 Znów skutecznie Sebastian Schwarz i Niemcy odskakują na trzy punkty na drugiej przerwie.

21:23

POLSKA - NIEMCY 1:1, 14:16 Tom Stronbach przestrzelił zagrywkę.

21:24

POLSKA - NIEMCY 1:1, 14:17 Psuje zagrywkę również Rafał Buszek.

21:25

POLSKA - NIEMCY 1:1, 16:17 Skuteczny blok biało-czerwonych.

21:26

POLSKA - NIEMCY 1:1, 16:19 Simon Hirsch - as serwisowy. Czas dla Stephane Antigi.

21:28

POLSKA - NIEMCY 1:1, 18:19 Skuteczny atak Rafała Buszka.

21:29

POLSKA - NIEMCY 1:1, 19:19 Andrzej Wrona z krótkiej i Polacy odrabiają straty.

21:30

POLSKA - NIEMCY 1:1, 20:19 Autowy atak Niemców. Polacy na prowadzeniu.

21:31

POLSKA - NIEMCY 1:1, 20:21 Dawid Konarski zablokowany.

21:31

POLSKA - NIEMCY 1:1, 20:22 Kolejna udana akcja Niemców.

21:32

POLSKA - NIEMCY 1:1, 20:23 Nieporozumienie w polskim zespole.

21:32

POLSKA - NIEMCY 1:1, 21:23 Vital Heynen bierze czas.

21:33

POLSKA - NIEMCY 1:1, 21:24 Wojciech Żaliński serwuje w siatkę. Piłka setowa dla Niemców.

21:35

POLSKA - NIEMCY 1:2 (25:21, 17:25, 22:25) Simon Hirsch obija polski blok. Trzeci set dla Niemców.

21:36

21:39

POLSKA - NIEMCY 1:2, 2:0 Punktuje Wojciech Żaliński. Czwartą odsłonę Polacy rozpoczynają od dwóch skutecznych kontrataków.

21:40

POLSKA - NIEMCY 1:2, 4:1 Wojciech Żaliński obija niemiecki blok.

21:42

POLSKA - NIEMCY 1:2, 6:3 Andrzej Wrona punktuje ze środka.

21:43

POLSKA - NIEMCY 1:2, 7:4 Znów Andrzej Wrona skutecznie z krótkiej.

21:44

POLSKA - NIEMCY 1:2, 8:4 Dawid Konarski obija dłonie blokujących rywali. Cztery oczka zaliczki biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

21:47

POLSKA - NIEMCY 1:2, 11:5 Polacy powiększają przewagę. Tom Stronbach atakuje w aut.

21:48

POLSKA - NIEMCY 1:2, 12:6 Simon Hirsch zablokowany.

21:49

POLSKA - NIEMCY 1:2, 13:7 Mateusz Bieniek punktuje ze środka.

21:50

POLSKA - NIEMCY 1:2, 14:8 Rafał Buszek skutecznie z drugiej linii.

21:51

POLSKA - NIEMCY 1:2, 15:9 Wojciech Żaliński atakuje z lewego skrzydła.

21:52

POLSKA - NIEMCY 1:2, 16:10 Dawid Konarski daje biało-czerwonym sześć oczek zaliczki na drugiej przerwie technicznej.

21:54

POLSKA - NIEMCY 1:2, 16:12 Niemcy skutecznie ze środka.

21:55

POLSKA - NIEMCY 1:2, 17:13 Fabian Drzyzga przestrzelił zagrywkę.

21:57

POLSKA - NIEMCY 1:2, 20:14 Skuteczny blok biało-czerwonych.

21:58

POLSKA - NIEMCY 1:2, 21:16 Simon Hirsch obija blok Polaków.

22:00

POLSKA - NIEMCY 1:2, 23:18 Simon Hirsch przestrzelił zagrywkę.

22:00

POLSKA - NIEMCY 1:2, 24:18 Rafał Buszek daje Polakom piłkę setową!

22:01

POLSKA - NIEMCY 1:2, 24:20 Niemcy jeszcze się bronią...

22:02

POLSKA - NIEMCY 2:2 (25:21, 17:25, 22:25, 25:20) Tie-break wyłoni zwycięzcę tego spotkania.

22:04

22:05

POLSKA - NIEMCY 2:2, 0:1 Rafał Buszek rozpoczyna tie-breaka serwisem w siatkę.

22:06

POLSKA - NIEMCY 2:2, 1:1 Niemcy również psują zagrywkę.

22:07

POLSKA - NIEMCY 2:2, 2:2 Na atak Simona Hirscha odpowiada w kolejnej akcji Andrzej Wrona.

22:07

POLSKA - NIEMCY 2:2, 2:4 Dawid Konarski nie trafił w boisko.

22:08

POLSKA - NIEMCY 2:2, 3:4 Skutecznie Wojciech Żaliński.

22:08

POLSKA - NIEMCY 2:2, 3:5 Rafał Buszek zatrzymany blokiem.

22:09

POLSKA - NIEMCY 2:2, 4:5 Dawid Konarski po dłoniach blokujących rywali.

22:10

POLSKA - NIEMCY 2:2, 4:7 Przestrzelił atak Rafał Buszek.

22:11

POLSKA - NIEMCY 2:2, 5:7 Skutecznie Dawid Konarski.

22:12

POLSKA - NIEMCY 2:2, 5:8 Trzy punkty straty biało-czerwonych przy zmianie stron.

22:13

POLSKA - NIEMCY 2:2, 6:9 Skutecznie Simon Hirsch.

22:14

POLSKA - NIEMCY 2:2, 6:10 Długa wymiana zakończona skutecznym blokiem Niemców. Stephane Antiga prosi o czas.

22:16

POLSKA - NIEMCY 2:2, 6:11 As serwisowy dla Niemców i opiekun biało-czerwonych prosi o kolejną przerwę.

22:17

POLSKA - NIEMCY 2:2, 6:12

22:18

POLSKA - NIEMCY 2:2, 8:13 Mateusz Bieniek przestrzelił zagrywkę.

22:19

POLSKA - NIEMCY 2:2, 9:14 Piłka meczowa dla Niemców.

22:19

POLSKA - NIEMCY 2:2, 10:14 Vital Heynen prosi o czas.

22:22

POLSKA - NIEMCY 2:3 (25:21, 17:25, 22:25, 25:20, 10:15) Sebastian Schwarz kończy mecz! Polacy zajmują drugie miejsce w grupie i w półfinale zmierzą się z Francją.