Puchar Davisa i Fed Cup: Władze myślą o turniejach Final Four

Tenis
Puchar Davisa i Fed Cup: Władze myślą o turniejach Final Four
fot. PAP

Władze Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) planują wprowadzenie rewolucyjnych zmian w formacie Pucharu Davisa (mężczyżni) i Puchar Federacji (kobiety). Według ich pomysłu finałowa rywalizacja miałaby się toczyć w formule turnieju z udziałem czterech drużyn.

Turnieje Final Four miałyby być rozgrywane na neutralnym terenie. "Format turnieju z udziałem czterech drużyn to bardzo ciekawy projekt. Mecze toczyłyby się w ciągu jednego tygodnia, w listopadzie na neutralnym korcie tenisowym. Przez trzy dni półfinały, następnie dzień przerwy i rywalizacja o zwycięstwo" - powiedział szef ITF Amerykanin David Haggerty, który we wrześniu 2015 roku objął stanowisko po Włochu Francesco Ricci Bittim, wygrywając wybory.

 

Niezwykłe słowa Socka do Hewitta: Weź challenge! Wygrasz punkt

 

Obecnie Davis Cup i Fed Cup rozgrywane są formule pucharowej. Wśród pań najlepsze w 2015 roku okazały się Czeszki, które w finale Grupy Światowej w Pradze pokonały Rosjanki 3:2. Natomiast w rywalizacji mężczyzn triumfowali Brytyjczycy, którzy w finale Grupy Światowej w Gandawie wygrali z Belgami 3:1.

 

Innym pomysłem nowych władz ITF jest to, by zdobywca Davis Cup i Fed Cup otrzymywał w kolejnym roku rywalizacji wolny los w pierwszej rundzie. Na razie nie podano od kiedy ITF chce wprowadzić zmiany w formacie rozgrywek.

 

Polscy tenisiści zadebiutują w 16-zespołowej elicie rozgrywek w Gdańsku w dniach 4-6 marca, gdy zmierzą się z Argentyną. Biało-czerwone natomiast w 1. rundzie Grupy Światowej II Pucharu Federacji zmierzą się z ekipą USA na Hawajach (6-7 lutego).

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze