Dramat biało-czerwonych w półfinale! Starcie z Niemcami meczem o wszystko

Polscy siatkarze przegrali z Francją 0:3 w półfinale turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. W niedzielę, w meczu o trzecie miejsce zagrają z Niemcami. Zwycięzca tej konfrontacji przedłuży swoje szanse na awans do Rio.

Polska zajęła drugie miejsce w swojej grupie. Pokonała Serbię 3:1 i Belgię 3:0, ale przegrała z Niemcami 2:3. Francja w rozgrywkach grupowych szła jak burza! Wygrała z Rosją 3:1, Finlandią 3:0 i Bułgarią 3:0.

Polska - Francja: Skrót ostatniego meczu (WIDEO)

Selekcjoner biało-czerwonych i wielu jego podopiecznych wolało grać w półfinale z Rosją. "Oczywiście, że lepiej było uniknąć Francuzów w półfinale, ale jesteśmy w stanie ich pokonać. Dotychczasowe spotkania były bardzo wyrównane. Nie możemy sobie w tym meczu pozwolić na pewno na błędy. Francuzi każdy element mają bardzo dobry. Emocje, ale i postawa na boisku odegrają podobną rolę" - mówił przed meczem Stephane Antiga.

Konfrontacja mistrzów świata z mistrzami Europy miała niezwykle dramatyczny przebieg. Dwa pierwsze sety zakończyła emocjonująca rywalizacja na przewagi. Premierowa odsłona była wyrównana, choć na dwóch przerwach technicznych minimalną zaliczkę mieli Trójkolorowi (7:8, 14:16). Skuteczny atak Mateusza Bieńka dał Polakom piłkę setową (24:23), Francuzi zdołali się obronić. Dwie akcje później Polacy już cieszyli się z wygranego seta, ale weryfikacja pokazała jednak, że Mateusz Mika zaatakował bez bloku. Po chwili biało-czerwoni mieli trzecią piłkę setową, której znów nie zdołali wykorzystać. Wojna nerwów zakończyła się ostatecznie porażką polskich siatkarzy 27:29.

Druga partia przyniosła jeszcze większe emocje. Po asie serwisowym Antonina Rouziera Polacy przegrywali już 18:21, atak Earvina N'Gapetha przyniósł Trójkolorowym piłkę setową (23:24), ale tym razem to Polacy doprowadzili do rywalizacji na przewagi. To była dramatyczna walka obu ekip, znów zakończona sukcesem podopiecznych Laurenta Tillie. Francuzi mieli w tej partii osiem piłek meczowych, a seta zakończył autowy atak Mateusza Miki. W trzecim secie już takich emocji nie było. Trójkolorowi grali koncertowo, szybko wypracowali sobie zdecydowaną przewagę (5:8, 8:16) i w końcówce - mimo chwilowego zrywu biało-czerwonych, gdy na zagrywce pojawił się Wojciech Żaliński - kontrolowali sytuację, pewnie wygrywając tę odsłonę i cały mecz.

Francuzi w finale turnieju kwalifikacyjnego zmierzą się z Rosją, Polacy zagrają o trzecie miejsce z Niemcami. Najlepsza drużyna turnieju kwalifikacyjnego w Berlinie awansuje do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Zespoły z drugiego i trzeciego miejsca otrzymają jeszcze szansę rywalizacji w zawodach interkontynentalnych w maju w Japonii. Drużyna, która zajmie czwarte miejsce pożegna się z marzeniami o występnie na turnieju olimpijskim.