Kuba została tym samym szóstym uczestnikiem olimpijskich zmagań siatkarzy, po Brazylii (gospodarz) i zespołach USA, Włoch (dwie czołowe ekipy Pucharu Świata), Argentyny (zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego w Ameryce Płd.) oraz Rosji (triumfator europejskich eliminacji).

 

Kmita: Polska droga krzyżowa do Rio


Kanada będzie z kolei jednym z rywali Polski w interkontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym na przełomie maja i czerwca w Tokio. Weźmie w nim w sumie udział osiem drużyn. Oprócz biało-czerwonych i Kanady, również Japonia (jako gospodarz), Iran, Australia i Chiny (z rankingu azjatyckiego), Wenezuela (2. miejsce w turnieju kwalifikacyjnym Ameryki Płd.), Francja (2. miejsce w turnieju kwalifikacyjnym Europy)

Zespoły będą walczyć o cztery przepustki na igrzyska. Te zawody będą jednak jednocześnie kwalifikacjami wewnątrzazjatyckimi, a to oznacza, że jedno miejsce do turnieju olimpijskiego jest zarezerwowane dla najlepszego z zespołów z tego kontynentu (jeśli drużyna z Azji zajmie miejsce na podium, do Rio pojedzie także drugi zespół z tej konfederacji).

Zanim dojdzie do turnieju w Tokio, siódmego uczestnika turnieju olimpijskiego wyłoni trwający obecnie w Brazaville w Kongo turniej kwalifikacyjny strefy afrykańskiej, w którym do półfinałów awansowały Egipt, Tunezja, Algieria i Kamerun.

Druga i trzecia drużyna afrykańskich eliminacji, Meksyk (trzeci w kwalifikacjach w strefie NORCECA) oraz Chile (trzecie w Ameryce Płd.) wystąpią z kolei w ostatnim światowym turnieju, także na przełomie maja i czerwca, by wyłonić 12. zespół, który zaprezentuje się w tegorocznych igrzyskach.

 

Drużyny pewne występu w turnieju olimpijskim siatkarzy:

Brazylia, USA, Włochy, Argentyna, Rosja, Kuba;

Uczestnicy turniej kwalifikacyjnego azjatycko-interkontynentalnego (4 miejsca):

Polska, Japonia, Iran, Australia, Chiny, Francja, Kanada, Wenezuela

Uczestnicy światowego turnieju kwalifikacyjnego (1 miejsce):

Meksyk, Chile, dwie drużyny z Afryki