W czwartek zawieszeni zostali trener reprezentacji Rosji mężczyzn Aleksander Wenkow oraz opiekujący się zawodniczkami Aleksander Widow. - Ktoś musi ponieść odpowiedzialność za zaistniałą sytuację - powiedział w wywiadzie dla Agencji R-Sport minister sportu Federacji Rosyjskiej Witalij Mutko.

 

Mistrzyni olimpijska w rzucie dyskiem przyznała się do dopingu

 

Tego samego dnia Rosyjski Związek Podnoszenia Ciężarów poprosił Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF) o zbadanie próbki B pobranej od Łowczewa. W organizmie 26-letniego sztangisty, który w Houston zwycięstwo okrasił rekordami świata - 264 kg w podrzucie i 475 kg w dwuboju - wykryto niedozwoloną substancję o nazwie ipamorelin. Na razie zbadano próbkę A.

 

Według Mutki, zakazana substancja mogła trafić do organizmu Łowczewa wskutek przyjmowania przez niego preparatu, który stosował - za pozwoleniem lekarzy - ze względu na problemy z więzadłami w kolanach.

 

Jak poinformowała wcześniej IWF podczas listopadowych MŚ stwierdzono 24 przypadki dopingu. Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo zawieszeni.