PlusLiga: Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wykonali zadanie

W spotkaniu kończącym 14. kolejkę PlusLigi siatkarze Effectora Kielce przegrali 0:3 z Jastrzębskim Węglem. Dzięki zwycięstwu za trzy punkty podopieczni Marka Lebedewa awansowali na szóste miejsce w tabeli i zagrają w turnieju finałowym Pucharu Polski we Wrocławiu.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla walczyli w Kielcach nie tylko o ligowe punkty, ale również o miejsce w turnieju finałowym Pucharu Polski (Wrocław, 5-7 lutego). Wystąpi w nim osiem drużyn: GKS Katowice, SMS PZPS Spała i sześć najlepszych ekip pierwszej rundy fazy zasadniczej rozgrywek PlusLigi.

Kibice Resovii nie mogli się mylić!

By zagrać we Wrocławiu jastrzębianie musieli ograć z Effectorem za trzy punkty. Jak pokazał już pierwszy set - było to zadanie do wykonania. W premierowej odsłonie jedynie na początku gospodarze byli na prowadzeniu (5:4), ale już przed pierwszą przerwą techniczną seria czterech wygranych akcji zbudowała przewagę jastrzębian (5:8). Dalsza część seta to znakomita postawa gości w ataku i spokojne utrzymywanie dystansu (9:12, 11:16, 12:18). Goście mieli piłkę setową przy stanie 16:24, i choć kielczanie obronili się w dwóch kolejnych akcjach, Jason De Rocco skutecznym atakiem po skosie z lewego skrzydła zakończył tę partię.

Drugi set miał zdecydowanie bardziej wyrównany przebieg. Na pierwszej przerwie, po efektownej kiwce Michała Masnego, punkt zaliczki mieli goście; na drugiej - gospodarze. W końcówce jastrzębianie odskakiwali rywalom (16:18, 18:20), ale kielczanie odrabiali straty. Po asie serwisowym Mateusza Bieńka Effector prowadził 22:21 i rozpoczęła się walka punkt za punkt, zwieńczona rywalizacją na przewagi. Kielczanie mieli w tej partii trzy piłki setowe, ale ostatecznie to jastrzębianie wygrali tę wojnę nerwów, a punkty na wagę zwycięstwa przyniosły im dwa skuteczne bloki.

Taki przebieg decydujących akcji drugiego seta zdecydowanie ostudził zapał ekipy z Kielc. W trzeciej partii goście szybko wypracowali sobie przewagę (3:6, 5:8, 9:16) i w końcówce kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Jastrzębianie mieli piłkę meczową przy stanie 14:24 i wykorzystali ją za pierwszym podejściem, kończąc spotkanie asem serwisowym.

Effector Kielce - Jastrzębski Węgiel 0:3 (18:25, 26:28, 14:25)

Effector: Mateusz Bieniek, Adrian Buchowski, Sławomir Jungiewicz, Michał Kędzierski, Jędrzej Maćkowiak, Igor Witiuk - Damian Sobczak (libero) - Szymon Biniek, Marcin Komenda, Sławomir Stolc, Andreas Takvam.

Jastrzębski Węgiel: Damian Boruch, Jason Derocco, Michał Masny, Maciej Muzaj, Alexander Shafranovich, Wojciech Sobala - Jakub Popiwczak (libero) - Konrad Formela, Adrian Mihułka, Patryk Strzeżek.

Wyniki pozostałych meczów 13. kolejki:

2016-01-15: MKS Będzin - Łuczniczka Bydgoszcz 1:3 (18:25, 23:25, 30:28, 21:25)
2016-01-16: Asseco Resovia Rzeszów - Lotos Trefl Gdańsk 3:0 (25:22, 28:26, 25:20)
2016-01-16: BBTS Bielsko-Biała - PGE Skra Bełchatów 1:3 (19:25, 21:25, 25:22, 21:25)
2016-01-16: Indykpol AZS Olsztyn - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (18:25, 15:25, 20:25)
2016-01-16: Cerrad Czarni Radom - Cuprum Lubin 2:3 (25:23, 22:25, 25:20, 23:25, 11:15)
2016-01-16: AZS Częstochowa - AZS Politechnika Warszawska 3:0 (25:17, 25:19, 25:18)