Mistrzowie świata pokonani! Polacy wygrali... sześcioma bramkami!

W spotkaniu grupy A mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych Polska wygrała w Krakowie z Francją 31:25. Biało-czerwoni zagrali w znakomitym stylu, pokonali wielkich rywali i zabrali do drugiej fazy komplet punktów!

Francuzi to aktualni mistrzowie świata (2015) i Europy (2014), złoci medaliści igrzysk olimpijskich z Londynu (2012) i główni faworyci do zwycięstwa na turnieju rozgrywanym w Polsce. Polscy piłkarze ręczni nie wygrali z Francją od 22 lat. W jedenastu spotkaniach rozegranych w XXI wieku, zaledwie raz zremisowali – w 2008 roku podczas turnieju olimpijskiego w Pekinie (30:30).

Francja, czyli drużyna z innej galaktyki?

Obie drużyny już po dwóch kolejkach zapewniły sobie udział w drugiej fazie mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Trójkolorowi ograli Macedonię 30:23, a w drugim spotkaniu pokonali 36:26 Serbię. Polacy przyzwyczaili kibiców do jednobramkowych zwycięstw:  w meczu otwarcia pokonali Serbię 29:28, a następnie wygrali z Macedonią 24:23. Mimo zapewnionego udziału w dalszej części turnieju, spotkanie było ogromnie ważne w kontekście dalszej rywalizacji o miejsce w półfinale EHF Euro 2016.

"Francja to zespół, który gra znacznie lepiej niż wszyscy pozostali. Mówiłem to w wielu wywiadach: jeśli patrzysz na pierwszą linię najlepszych zespołów, to można powiedzieć, że pracujemy dobrze, że dzięki sukcesom awansujemy wyżej, że jesteśmy blisko tej linii, ale jeszcze nie za nią. Francuzi wciąż wygrywają, ciągle znajdują rozwiązania z trudnych sytuacji, ale gramy w domu, nie mamy presji, nie musimy wygrać, możemy, chcemy, ale nie czujemy żadnego ciśnienia" - mówił przed spotkaniem selekcjoner biało-czerwonych Michael Biegler.

W pierwszych minutach meczu wielu kibiców przecierało oczy ze zdumienia. Skazywani na porażkę Polacy od samego początku przejęli inicjatywę i dzięki skuteczności Karola Bieleckiego i znakomitej postawie Sławomira Szmala w bramce prowadzili. W piątej minucie było 4:1, w dziesiątej już 6:3. Gdy Przemysław Krajewski i Krzysztof Lijewski w krótkim odstępie czasu skutecznie zakończyli dwa kontrataki biało-czerwonych, dystans wzrósł do pięciu (8:3), a po trafieniu Krzysztofa Lijewskiego - sześcioma bramkami (9:3). Najwyższe prowadzenie gospodarze osiągnęli w 23. minucie, gdy trafił Karol Bielecki (14:7), ale niestety w tym momencie gra biało-czerwonych załamała się, a Francuzi rzucili pięć bramek z rzędu (14:12). W końcówce pierwszej połowy trafił Krzysztof Lijewski i obie ekipy schodziły na przerwę przy trzech bramkach przewagi Polaków.

Po przerwie biało-czerwoni wrócili do dobrej gry, znów szybko odskoczyli rywalom (19:14, 21:15), a Sławomir Szmal bronił jak w transie. Na dziesięć minut przed końcem efektowne trafienie Karola Bieleckiego dało Polakom prowadzenie 25:19. Francuzi nie rezygnowali jednak, w końcówce skutecznością imponował Olivier Nyokas, jednak nie byli w stanie zbliżyć się do Polaków na mniej, niż trzy bramki (28:25). Ostatnie minuty meczu to rosnąca euforia kibiców w Tauron Arenie Kraków. Trybuny eksplodowały, gdy Przemysław Krajewski ustalił wynik spotkania na 31:25!

Awans z grupy A do dalszych gier uzyskały: Polska, Francja oraz Macedonia. Dzięki zwycięstwu do rundy zasadniczej biało-czerwoni awansowali z dorobkiem czterech punktów.

Polska - Francja 31:25 (15:12)

Polska: Sławomir Szmal – Karol Bielecki 9, Przemysław Krajewski 6, Kamil Syprzak 6, Krzysztof Lijewski 5, Michał Jurecki 2, Piotr Chrapkowski 1, Bartosz Konitz 1, Jakub Łucak 1, Michał Daszek 0, Rafał Gliński 0, Piotr Grabarczyk 0, Michał Szyba 0

Francja: Thierry Omeyer – Luc Abalo 5, Kentin Mahe 5, Guy Olivier Nyokas 4, Michael Guigou 3, Valentin Porte 2, Luca Karabatic 2, Sedric Sorhaindo 2, Nikola Karabatic 1, Daniel Narcisse 1, Benoit Kounkoud 0

20:10

Transmisja meczu Polska - Francja od godziny 20:00 w Polsacie i Polsacie Sport. Spotkanie będą komentować Tomasz Włodarczyk i Wojciech Nowiński.

20:19

SKŁADY:

POLSKA: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski - Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski, Przemysław Krajewski, Adam Wiśniewski, Michał Jurecki, Maciej Gębala, Bartosz Konitz, Piotr Grabarczyk, Rafał Gliński, Kamil Syprzak, Michał Daszek, Jakub Łucak, Michał Szyba, Piotr Chrapkowski. Trener: Michael Biegler.
FRANCJA: Vincent Gerard, Thierry Omeyer - Luc Abalo, Olivier Nyokas, Nedim Remili, Samuel Honrubia, Daniel Narcisse, Nikola Karabatić, Kentin Mahe, Cedric Sorhaindo, Michael Guigou, Luka Karabatić, Ludovic Fabregas, Theo Derot, Valentin Porte, Benoit Kounkoud. Trener: Claude Onesta.

20:22

Pierwszy dzisjiejszy mecz grupy A już za nami. Macedonia gra dalej!

EHF Euro 2016: Kolejny dreszczowiec w Krakowie! Kirył i spółka grają dalej

20:28

Słuchamy hymnów obu państw. Najpierw "Marsylianka", a następnie - tradycyjnie zaśpiewany a'capella - "Mazurek Dąbrowskiego".

20:31

['1] POLSKA - FRANCJA 0:0 Tauron Arena Kraków wypełniona do ostatniego miejsca. Obie ekipy już na parkiecie... Zaczynamy!

20:32

['1] POLSKA - FRANCJA 0:0 Sławomir Szmal rozpoczyna spotkanie udaną interwencją.

20:32

['2] POLSKA - FRANCJA 1:0 Karol Bielecki otwiera wynik meczu.

20:32

['2] POLSKA - FRANCJA 1:1 Luka Karabatić wyrównuje.

20:34

['4] POLSKA - FRANCJA 1:1

20:34

['4] POLSKA - FRANCJA 2:1 Karol Bielecki trafia!

20:35

['4] POLSKA - FRANCJA 3:1 Michał Jurecki! Dobry początek biało-czerwonych!

20:35

['5] POLSKA - FRANCJA 4:1 Karol Bielecki trafia!

20:37

['7] POLSKA - FRANCJA 4:2 Michael Guigou kończy kontrę Francuzów.

20:39

['7] POLSKA - FRANCJA 5:2 Kapitalną akcję Polaków kończy Kamil Syprzak.  Nikola Karabatić - kara 2. minuty.

20:40

['9] POLSKA - FRANCJA 5:3 Daniel Narcisse rzucił w osłabieniu.

20:41

['10] POLSKA - FRANCJA 6:3 Karol Bielecki trafia po raz czwarty w tym meczu!

20:43

['11] POLSKA - FRANCJA 8:3 Przemysław Krajewski i Krzysztof Lijewski kończą dwie kontry w krótkim odstępie czasu! Pięć bramek przewagi biało-czerwonych i Claude Onesta prosi o czas.

20:44

['12] POLSKA - FRANCJA 9:3 Krzysztof Lijewski trafia.

20:46

['13] POLSKA - FRANCJA 9:4 Karny dla Francji. Michael Guigou skutecznie.

20:48

['15] POLSKA - FRANCJA 9:4 Kolejny rzut karny dla Francji. Michael Guigou

20:48

['15] POLSKA - FRANCJA 10:4 Kamil Syprzak! Po kwadransie sześć bramek zaliczki biało-czerwonych.

20:49

['16] POLSKA - FRANCJA 10:4 Rafał Gliński wędruje na ławkę kar.

20:51

['18] POLSKA - FRANCJA 10:5 Polacy przetrwali grę w osłabieniu, ale chwilę później trafił Luc Abalo.

20:52

['19] POLSKA - FRANCJA 11:5 Przemysław Krajewski z drugiej linii.

20:53

['20] POLSKA - FRANCJA 12:5 Przemysław Krajewski kończy kontrę biało-czerwonych!

20:54

['21] POLSKA - FRANCJA 12:6 Cedric Sorhaindo skutecznie.

20:55

['22] POLSKA - FRANCJA 13:6 Rzuca Kamil Syprzak.

20:56

['23] POLSKA - FRANCJA 13:7 Trafił Kentin Mahe. Dwie minuty kary dla Kamila Syprzaka. O czas prosi selekcjoner reprezentacji Polski.

20:58

['23] POLSKA - FRANCJA 14:7 Karol Bielecki trafia, gdy Polacy grają w osłabieniu.

20:58

['24] POLSKA - FRANCJA 14:8  Michael Guigou skutecznie kontruje.

21:01

['25] POLSKA - FRANCJA 14:9 Kentin Mahe przedarł się na lewym skrzydle.

21:02

['25] POLSKA - FRANCJA 14:10 Nikola Karabatić trafia. Piotr Chrapkowski wędruje na ławkę kar.

21:04

['26] POLSKA - FRANCJA 14:11 Cedric Sorhaindo. Francuzi zmniejszają dystans.

23:40

['30] POLSKA - FRANCJA 15:12 Valentin Porte kończy kontrę Trójkolorowych. Po chwili Krzysztof Lijewski zdobywa bramkę nr 15 na dwie sekundy przed końcem. Zaskakujące prowadzenie biało-czerwonych po pierwszej połowie, choć w końcówce Francuzi odrobili część strat.

/ fot. PAP

21:25

['31] POLSKA - FRANCJA 16:14 Luc Abalo, Kentin Mahe - dla Francuzów, a Kamil Syprzak - dla Polaków, rzucają w pierwszych fragmentach drugiej połowy.

21:27

['34] POLSKA - FRANCJA 17:14 Trafia Bartosz Konitz.

21:30

['36] POLSKA - FRANCJA 18:14 Efektowny rzut Krzysztofa Lijewskiego. Chwilę wcześniej znakomicie Sławomir Szmal!

21:30

21:32

['38] POLSKA - FRANCJA 19:14 Karol Bielecki z karnego!

21:33

['39] POLSKA - FRANCJA 20:14 Piotr Chrapkowski ze skrzydła.

21:35

['40] POLSKA - FRANCJA 20:15 Luc Abalo skutecznie.

21:37

['43] POLSKA - FRANCJA 21:15 Kamil Syprzak kończy kapitalną akcję Polaków!

21:38

['43] POLSKA - FRANCJA 21:16 Luc Abalo skutecznie odpowiada.

21:39

['44] POLSKA - FRANCJA 22:16 Jakub Łucak trafia.

21:40

['44] POLSKA - FRANCJA 22:17 Kentin Mahe pokonał Sławomira Szmala z karnego.

21:42

['45] POLSKA - FRANCJA 23:18 Przemysław Krajewski trafia z zerowego kąta, Trójkolorowi odpowiadają szybką kontrą.

21:44

['46] POLSKA - FRANCJA 23:18 Uraz Kamila Syprzaka. Obrotowy biało-czerwonych opuszcza boisko.

21:47

['48] POLSKA - FRANCJA 23:19

Przypomnijmy, że w Katowicach trwa mecz grupy B. Chorwacja prowadzi na 13. minut przed końcem z Islandią 30:20.

21:48

['48] POLSKA - FRANCJA 24:19 Przemysław Krajewski pokonał Thierry Omeyera.

21:49

['50] POLSKA - FRANCJA 25:19 Kapitalne trafienie Karola Bieleckiego! Dziesięć minut do końca.

21:50

['50] POLSKA - FRANCJA 25:20 Olivier Nyokas zdobywa dwudziestą bramkę dla Francji.

21:51

['53] POLSKA - FRANCJA 26:21 Karol Bielecki znów skutecznie.

21:52

['53] POLSKA - FRANCJA 26:22 Trafia Kentin Mahe.

21:53

['54] POLSKA - FRANCJA 26:23 Olivier Nyokas. Trzy bramki przewagi Polaków.

21:54

['55] POLSKA - FRANCJA 26:23 Michael Biegler prosi o przerwę.

21:55

['55] POLSKA - FRANCJA 27:24 Celnie Michał Jurecki! Szybko odpowiada jednak Olivier Nyokas.

21:56

['56] POLSKA - FRANCJA 28:24 Karol Bielecki jest dziś nie do zatrzymania!

21:56

['56] POLSKA - FRANCJA 28:25 Olivier Nyokas znów skutecznie...

21:57

['57] POLSKA - FRANCJA 29:25 Kamil Syprzak!

21:59

['57] POLSKA - FRANCJA 30:25 Fantastyczny rzut Krzysztofa Lijewskiego!

22:00

['59] POLSKA - FRANCJA 31:25 Przemysław Krajewski! Tego zwycięstwa już nikt Polakom nie odbierze!

22:02

['60] POLSKA - FRANCJA 31:25 Sensacja!!! Mistrzowie świata, Europy i złoci medaliści olimpijscy pokonani!!!