Ameryka Południowa poprze Infantino w wyborach na prezydenta FIFA

Piłka nożna
Ameryka Południowa poprze Infantino w wyborach na prezydenta FIFA
fot.PAP/EPA

Piłkarska Konfederacja Ameryki Południowej (CONMEBOL) poinformowała, że poprze w wyborach na prezydenta FIFA kandydaturę Gianniego Infantino. Wybory następcy zawieszonego na osiem lat Josepha Blattera odbędą się 26 lutego.

Decyzję o udzieleniu poparcia 45-letniemu Infantino, sekretarzowi generalnemu Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), podjął jednogłośnie Komitet Wykonawczy CONMEBOL. Konfederacja zrzesza dziesięć federacji narodowych - Brazylię, Argentynę, Urugwaj, Chile, Kolumbię, Wenezuelę, Peru, Boliwię, Paragwaj i Ekwador.

 

FIFA oficjalnie zatwierdziła pięciu kandydatów w wyborach na prezydenta

 

W miniony poniedziałek poparcie dla Infantino zapowiedział Związek Piłkarski Ameryki Środkowej (UNCAF). Szwajcar włoskiego pochodzenia otrzyma z tej strony siedem głosów. UNCAF jest częścią CONCACAF, czyli Piłkarskiej Konfederacji Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Zrzesza siedem federacji - Kostarykę, Salwador, Honduras, Panamę, Gwatemalę, Belize i Nikaraguę.

 

Kilka dni wcześniej swoje poparcie dla Infantino w wyborach na prezesa światowej federacji wyraził Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB). 45-letni działacz, jako kandydat UEFA, może liczyć również na głosy od wielu innych federacji z Europy. Infantino zapowiedział niedawno zmiany w formacie mistrzostw świata. Jego zdaniem gospodarzami powinny być nie państwa, a całe regiony, a liczbę uczestników należy poszerzyć z 32 do 40.

 

Opowiada się również za reformami, mającymi na celu zwiększenie przejrzystości pogrążonej w aferze korupcyjnej FIFA. Szwajcar zgodził się, że należy wprowadzić limity kadencji prezydenta i najważniejszych urzędników, a wysokość ich wynagrodzenia powinna być podawana do publicznej wiadomości

 

Infantino od 2009 roku jest sekretarzem generalnym Europejskiej Unii Piłkarskiej. Uważa się go za "prawą rękę" szefa tej organizacji Michela Platiniego. Francuz miał ubiegać się o funkcję prezydenta FIFA, ale ostatecznie zrezygnował. Obecnie jest zawieszony na osiem lat przez Komisję Etyki FIFA.

 

Do wyborów o schedę po również zawieszonym na osiem lat Blatterze staną - obok Infantino - prezydent Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej szejk Salman Bin Ebrahim Al Khalifa z Bahrajnu, jordański książę Ali bin Al-Hussein, biznesmen i polityk Tokyo Sexwale z RPA oraz były sekretarz generalny FIFA Francuz Jerome Champagne. FIFA zrzesza 209 narodowych związków.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze