Serena Williams - największa zmora Radwańskiej

Agnieszka Radwańska przegrała z Amerykanką Sereną Williams 0:6, 4:6 w półfinale tegorocznej edycji wielkoszlemowego Australian Open. Z liderką światowego rankingu - według zestawienia WTA - przegrała wszystkie osiem wcześniejszych meczów.

Jak na razie jedynego seta 26-letnia krakowianka "urwała" starszej o osiem lat rywalce w finale Wimbledonu w 2012 roku, kiedy przegrała 1:6, 7:5, 2:6. To wciąż najlepszy wynik wielkoszlemowy Polki. Czwartkowy mecz był pierwszym od prawie trzech lat pojedynkiem tych tenisistek. W 2013 roku zmierzyły się w fazie grupowej kończącej sezon imprezy masters - nazywanej wówczas WTA Championships.

Australian Open: Finał nie dla Radwańskiej

Wspomniany bilans nie uwzględnia meczu tych zawodniczek w finale ubiegłorocznego Pucharu Hopmana, nieoficjalnych mistrzostw świata par mieszanych. W nim Polka wygrała w trzech setach. Amerykanka to jedna z dwóch zawodniczek z czołowej dwudziestki rankingu, której Radwańska - zgodnie z zestawieniem WTA - jeszcze nie zdołała pokonać. Drugą jest Szwajcarka Timea Bacsinszky (14. WTA), z którą podopieczna Tomasza Wiktorowskiego przegrała jedyne dotychczas spotkanie.

Z ośmioma innymi tenisistkami z Top20 jednak krakowianka ma także niekorzystny bilans: z Hiszpanką Garbine Muguruzą (3-4), Rosjankami Marią Szarapową (2-13) i Swietłaną Kuzniecową (4-11), Czeszkami Petrą Kvitovą (3-6) i Lucie Safarovą (1-4), Amerykanką Venus Williams (4-8), Białorusinką Wiktorią Azarenką (5-12) oraz Dunką polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki (4-8).

Radwańska z tego grona nigdy jeszcze nie musiała uznać wyższości jednej zawodniczki - Czeszki Karoliny Pliskovej. Z 12. rakietą świata wygrała wszystkie pięć dotychczasowych meczów.

Bilans pojedynków Agnieszki Radwańskiej - według zestawienia WTA - z tenisistkami z TOP 20 światowego rankingu (stan na 28 stycznia 2016):

Serena Williams (USA, 1)             0-9
 Simona Halep (Rumunia, 2)            5-4
 Garbine Muguruza (Hiszpania, 3)      3-4
 Maria Szarapowa (Rosja, 5)           2-13
 Angelique Kerber (Niemcy, 6)         6-5
 Petra Kvitova (Czechy, 7)            3-6
 Flavia Pennetta (Włochy, 8)          5-4
 Lucie Safarova (Czechy, 9)           1-4