EHF Euro 2016: Piąte miejsce dla Trójkolorowych

Piłka ręczna

W spotkaniu o piąte miejsce EHF Euro 2016 reprezentacja Francji pokonała we Wrocławiu Danię 29:26. Przed turniejem obie ekipy typowano do roli faworytów turnieju, a brak tych reprezentacji w stawce półfinalistów był sporą sensacją.

Od 2006 roku, w pięciu kolejnych turniejach, Francuzi i Duńczycy mieli wyłączność na wygrywanie mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Obie reprezentacje na zmianę triumfowały w tej imprezie: Francuzi trzykrotnie (w 2006, 2010 i 2014 roku), Duńczycy dwukrotnie (w latach igrzysk olimpijskich: 2008 i 2012). Na poprzednim turnieju o mistrzostwo Starego Kontynentu, rozgrywanym w Danii, Trójkolorowi rozgromili w finale gospodarzy 41:32.

Szwecja pokonana. Polacy siódmą drużyną EHF Euro 2016

Przed turniejem w Polsce obie reprezentacje typowano do roli głównych kandydatów do medali, stało się jednak inaczej: faworyci zaprezentowali się poniżej oczekiwań. W ostatnim meczu II fazy Duńczycy ulegli 23:25 z Niemcami, a Francuzi polegli 24:29 w starciu z Norwegią. W efekcie, zamiast w półfinale, Dania i Francja zmierzyły się w grze o piąte miejsce w turnieju.

Trójkolorowi rozpoczęli to spotkanie z ogromnym animuszem. W 6. minucie, gdy Benoit Kounkoud skutecznie zakończył kontratak, Francja prowadziła 4:0. Duńczycy drogę do bramki rywali znaleźli dopiero w ósmej minucie. W 12. - po rzucie Nikoli Karabatića - było już 7:2. Podopieczni  Gudmundura Gudmundssona mozolnie odrabiali straty. Skutecznie grał Peter Balling, dzięki czemu Duńczycy zmniejszyli przed przerwą straty do dwóch oczek (15:13).

W 33. minucie Francuzi stracili prowadzenie, po rzucie Rasmusa Lauge Schmidta było 16:16. Francuzi grali falami: po okresie przestoju znów odskoczyli rywalom (25:22), by na dziesięć minut przed końcem pozwolić im wyrównać, po bramce Madsa Mensaha Larsena (25:25). Końcówka znów jednak należała do ekipy Claude Onesty. Samuel Honrubia, Kentina Mahe i Benoit Kounkoud trafiali w ostatnich minutach, ustalając wynik meczu na 29:26. MVP: Vincent Gerard.

Francuzi - obrońcy mistrzowskiego tytułu zajęli ostatecznie piąte miejsce na EHF Euro 2016. Wcześniej, również w Hali Stulecia, w spotkaniu o siódme miejsce Polska wygrała ze Szwecją 26:24 (12:12).

Francja - Dania 29:26 (15:13)

Francja: Omeyer, Gerard - Remili 4, Nyokas 2, Narcisse 1, Honrubia 1, N. Karabatić 4, Mahe 1, Sorhaindo 6, Goigou, L. Karabatić 1, Fabregas, Derot, Dipanda 1, Porte, Kounkoud 8/4

Dania: Landin, Moller 1 - Lynggaard 3, Christiansen 1, Mensah 4, Mortensen 3, Eggert Magnussen, Lauge Schmidt 2, Noddesbo 3, Svan Hansen 1, Lindberg, Mollgaard Jensen, Toft Hansen, Hansen 1, Damgaard Nielsen, Balling 7

Polecamy: Wszystkie mecze EHF EURO 2016 w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i dostęp do LIVE TUTAJ!

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów oraz materiały extra znajdziesz TUTAJ!