Szwecja pokonana. Polacy siódmą drużyną EHF Euro 2016

Polscy piłkarze ręczni pokonali we Wrocławiu Szwecję 26:24 i zajęli siódme miejsce w mistrzostwach Europy. Było to ostatnie spotkanie biało-czerwonych pod wodzą niemieckiego selekcjonera Michaela Bieglera.

Polscy piłkarze ręczni mieli walczyć o medale mistrzostw Europy, lecz spotkanie z Chorwacją kompletnie im nie wyszło. Wystarczyło nawet przegrać trzema bramkami, by wywalczyć awans do półfinału, lecz tego dnia nawet to było ponad siły biało-czerwonych. Podopieczni Michaela Bieglera przegrali 23:37 i zajęli czwarte miejsce w grupie. W spotkaniu o siódmą lokatę zmierzyli się ze Szwedami.

Kołtoń: Panowie, szacun za te 10 lat, ostatnia "bitwa" w Rio!

Po klęsce z Chorwatami do dymisji podał się Biegler, dla którego mecz ze Szwecją miał być ostatnim w roli selekcjonera reprezentacji Polski. Z ekipą ze Skandynawii mierzyliśmy się całkiem niedawno, podczas towarzyskiego turnieju w Irun. Już wtedy mieliśmy problemy, ale dzięki świetnej pogoni w drugiej połowie, udało się wygrać 28:26. Teraz stawka była nieco większa. Polacy zapewniali, że chcą zrehabilitować się szczególnie w oczach kibiców, którzy od początku ich wspierają. "Chcemy podziękować fanom za wsparcie i za to, że byli z nami od samego początku mistrzostw" - mówił przed meczem Bartosz Konitz.

Spotkanie Polska - Szwecja nie miało wielkiej temperatury, a zaskoczeni przebiegiem turnieju polscy kibice nie zdołali wypełnić trybun Hali Stulecia. Pierwsza połowa miała wyrównany przebieg, oglądaliśmy walkę bramka za bramkę (3:3, 5:5), a Polacy nie potrafili początkowo odskoczyć rywalom: obijali słupki i poprzeczki szwedzkiej bramki, w której dobrze spisywał się Mikael Appelgren. Polakom udało się uzyskać przewagę w 22. minucie, prowadzili wówczas czterema bramkami (10:6), ale w kolejnych minutach okres przestoju pozwolił piłkarzom ręcznym Trzech Koron odrobić straty (10:10). Pierwsza połowa zakończyła się remisem 12:12.

W drugiej części spotkania nadal oglądaliśmy wyrównane starcie. Szwedzi wyszli na prowadzenie po dwóch trafieniach Philipa Stenmalma (12:14), biało-czerwoni odrobili szybko straty i znów wynik długo oscylował wokół remisu (15:15, 18:18, 20:20). Po trafieniu Lukasa Nilssona z rzutu karnego był remis 24:24, a po rzucie Kamila Syprzaka na prowadzenie wyszli Polacy. W dwóch ostatnich minutach karne zmarnowali Przemysław Krajewski i Lukas Nilsson, a trafienie Karola Bieleckiego przesądziło o zwycięstwie gospodarzy. Polacy zajęli 7. miejsce w mistrzostwach Europy. MVP: Sławomir Szmal.

Polska - Szwecja 26:24 (12:12)

Polska: Sławomir Szmal - Przemysław Krajewski 5, Bartosz Konitz 5, Karol Bielecki 4, Maciej Gębala 2, Robert Orzechowski 2, Kamil Syprzak 2, Michał Jurecki 1, Michał Daszek 1, Piotr Chrapkowski 1, Piotr Masłowski 1, Jakub Łucak 1, Adam Wiśniewski 1, Michał Szyba, Piotr Grabarczyk

Szwecja:
Mikael Appelgren, Mattias Andersson - Lukas Nilsson 5, Philip Stenmalm 4, Viktor Oestlund 3, Andreas Nilsson 3, Johan Jakobsson 2, Jesper Nielsen 2, Fredrik Petersen 2, Markus Olsson 2, Mattias Zachrisson 1, Tobias Karlsson, Jesper Konradsson, Linus Persson, Niclas Ekberg, Jonas Kaelmann

Polecamy: Wszystkie mecze EHF EURO 2016 w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i dostęp do LIVE TUTAJ!

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów oraz materiały extra znajdziesz TUTAJ!

15:13

Transmisja meczu Polska - Szwecja w Polsacie od 15:50 i Polsacie Sport od 15:00. Spotkanie komentują Marcin Muras i Michał Świrkula.

15:48

Zakończenie mistrzostw zapowiada się niezwykle interesująco:

EHF Euro 2016: Parada Smoków na zakończenie!

15:49

15:54

SKŁADY:

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski, Przemysław Krajewski, Karol Bielecki, Adam Wiśniewski, Michał Jurecki, Bartosz Konitz, Piotr Grabarczyk, Kamil Syprzak, Michał Daszek, Maciej Gębala, Jakub Łucak, Michał Szyba, Piotr Chrapkowski, Piotr Masłowski, Robert Orzechowski. Trener: Michael Biegler.
Szwecja: Mattias Andersson, Mikael Appelgren, Markus Olsson, Jonas Källman, Niclas Ekberg, Lukas Nilsson, Jesper Konradsson, Tobias Karlsson, Johan Jakobsson, Fredrik Petersen, Philip Stenmalm, Andreas Cederholm, Viktor Ostlund, Mattias Zachrisson, Andreas Nilsson, Jesper Nielsen. Trener: Staffan Olsson, Ola Lindgren.

15:57

Słuchamy hymnów obu państw.

16:00

['1] POLSKA - SZWECJA 0:0 Zaczynamy spotkanie o 7. miejsce EHF Euro 2016! Spotkanie poprowadzą sędziowie z... Chorwacji.

16:01

['1] POLSKA - SZWECJA 0:1 Viktor Ostlund otworzył wynik meczu.

16:02

Piątkowy rozkład jazdy EHF Euro 2016:

16:02

['2] POLSKA - SZWECJA 1:1 Michał Daszek wyrównuje.

16:05

['5] POLSKA - SZWECJA 2:1 Przemysław Krajewski kończy kontrę biało-czerwonych.

16:07

['6] POLSKA - SZWECJA 3:2 Piotr Chrapkowski trafia do bramki rywali, ale szybko odpowiada Johan Jakobsson.

16:09

['8] POLSKA - SZWECJA 3:2 Rzut karny. Karol Bielecki przegrał pojedynek z Mikaelem Appelgrenem.

16:11

['11] POLSKA - SZWECJA 3:3 Brak skuteczności biało-czerwonych w ataku, a kontrę Skandynawów kończy Viktor Ostlund.

16:12

['12] POLSKA - SZWECJA 4:3 Trafia Michał Jurecki.

16:13

['12] POLSKA - SZWECJA 4:4 Viktor Ostlund wyrównał.

16:14

['14] POLSKA - SZWECJA 5:4 Przemysław Krajewski z rzutu karnego.

16:16

['16] POLSKA - SZWECJA 5:5 Jesper Nielsen wyrównuje.

16:18

['17] POLSKA - SZWECJA 6:5 Przemysław Krajewski znów skutecznie z rzutu karnego.

16:19

['18] POLSKA - SZWECJA 7:6 Trafia Karol Bielecki, ale szybko odpowiada Philip Stenmalm.

16:20

['20] POLSKA - SZWECJA 8:6 Pierwsze na tych mistrzostwach trafienie Piotra Masłowskiego.

16:21

['21] POLSKA - SZWECJA 9:6 Przemysław Krajewski kończy kontrę Polaków. Szwedzi proszą o czas.

16:23

['22] POLSKA - SZWECJA 10:6 Kamil Syprzak powiększa przewagę gospodarzy.

16:25

['22] POLSKA - SZWECJA 10:8 Lukas Nilsson trafia w dwóch kolejnych akcjach i Szwedzi zmniejszają dystans. Michael Biegler prosi o czas.

16:27

['24] POLSKA - SZWECJA 10:9 Mattias Zachrisson zdobywa bramkę kontaktową.

16:28

['25] POLSKA - SZWECJA 10:9 Rzut karny dla Szwecji. Sławomir Szmal obronił rzut Fredrika Petersena.

16:30

['26] POLSKA - SZWECJA 10:10 Szwedzi wyrównują. Czarna seria (0:4) po stronie biało-czerwonych, którzy od kilku minut nie potrafią pokonać bramkarza rywali.

16:31

['27] POLSKA - SZWECJA 11:11 Szwedzi szybko odpowiadają na trafienie Bartosza Konitza.

16:31

['29] POLSKA - SZWECJA 12:11 Trafia Robert Orzechowski.

16:33

['30] POLSKA - SZWECJA 12:12 Lukas Nilsson ustalił wynik pierwszej połowy. Po 30. minutach żadna z drużyn nie przybliżyła się do 7. lokaty.

16:49

['31] POLSKA - SZWECJA 12:12 Zaczynamy drugą część spotkania.

16:50

['32] POLSKA - SZWECJA 12:13 Philip Stenmalm zdobywa pierwszą bramkę w drugiej połowie.

16:52

['34] POLSKA - SZWECJA 12:14 Philip Stenmalm  powiększa przewagę Szwedów, którzy grają w tym momencie w osłabieniu.

16:53

['35] POLSKA - SZWECJA 13:14 Trafia Maciej Gębala.

16:54

['36] POLSKA - SZWECJA 14:14 Jakub Łucak kończy kontrę biało-czerwonych.

16:55

['37] POLSKA - SZWECJA 14:15 Fredrik Petersen skutecznie ze skrzydła.

16:56

['38] POLSKA - SZWECJA 15:15 Przemysław Krajewski trafia z rzutu karnego.

16:59

['40] POLSKA - SZWECJA 16:15 Trafia Maciej Gębala.

17:00

['40] POLSKA - SZWECJA 16:16 Efektowny rzut  Johana Jakobssona.

17:00

['41] POLSKA - SZWECJA 16:17 Jesper Nielsen skutecznie.

17:02

['44] POLSKA - SZWECJA 17:17 Skutecznie tym razem Adam Wiśniewski. Sławomir Szmal broni karnego.

17:03

['45] POLSKA - SZWECJA 18:18 Trafia Andreas Nilsson, ale szybko odpowiada Bartosz Konitz.

17:04

['45] POLSKA - SZWECJA 18:19 Znów skutecznie Andreas Nilsson.

17:05

['46] POLSKA - SZWECJA 19:19 Przełamał się nieskuteczny w tym meczu Karol Bielecki.

17:07

['48] POLSKA - SZWECJA 19:20 Fredrik Petersen technicznym rzutem pokonał polskiego bramkarza.

17:07

['48] POLSKA - SZWECJA 20:20 Odpowiada Bartosz Konitz.

17:09

['49] POLSKA - SZWECJA 21:20 Skutecznie Robert Orzechowski.

17:13

['52] POLSKA - SZWECJA 21:21 O czas prosi selekcjoner Michael Biegler.

17:14

['53] POLSKA - SZWECJA 22:22 Mocny rzut Karola Bieleckiego, ale szybko trafia Markus Olsson.

17:16

['53] POLSKA - SZWECJA 23:23 Na trafienie Bartosza Konitza odpowiada Andreas Nilsson.

17:16

['55] POLSKA - SZWECJA 24:23

17:17

['56] POLSKA - SZWECJA 24:24 Lukas Nilsson z karnego.

17:17

['56] POLSKA - SZWECJA 25:24 Kamil Syprzak trafia.

17:20

['58] POLSKA - SZWECJA 25:24 Ostatni czas trenera Michaela Bieglera.

17:21

['58] POLSKA - SZWECJA 25:24 Przemysław Krajewski z karnego w poprzeczkę.

17:22

['59] POLSKA - SZWECJA 25:24 Lukas Nilsson z karnego w słupek.

17:25

['60] POLSKA - SZWECJA 26:24 (12:12) Karol Bielecki trafia. Selekcjonerzy Szwedów biorą jeszcze czas na 32. sekundy przed końcem, ale gracze Trzech Koron nie są już w stanie zmienić losów tego spotkania. Polacy kończą EHF Euro 2016 na siódmym miejscu.