PlusLiga: ZAKSA wygrała w stolicy

W spotkaniu 15. kolejki PlusLigi AZS Politechnika Warszawska podejmowała we własnej hali lidera tabeli - ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle. Mimo dobrej postawy gospodarzy, w stolicy sensacji nie było. Podopieczni trenera Ferdinando De Giorgi pewnie wygrali 3:0.

ZAKSA była zdecydowanym faworytem tej konfrontacji. Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla wygrali w tym sezonie 13 z 14 spotkań, w tym siedem ostatnich; w sześciu poprzednich meczach żaden z rywali nie był w stanie urwać ekipie prowadzonej przez Ferdinando De Giorgi nawet seta. Co innego siatkarze ze stolicy, którzy ostatnie zwycięstwo (3:0 nad Jastrzębskim Węglem) odnieśli jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Początek roku 2016 w wykonaniu siatkarzy AZS Politechniki to trzy porażki i zaledwie jeden ugrany set.

Plusliga: PGE Skra Bełchatów wygrała w Będzinie

Premierowa odsłona spotkania potwierdziła przedmeczowe prognozy. Kędzierzynianie od początku seta mieli przewagę (3:5, 9:11, 12:14), na drugiej przerwie gospodarze mieli dwa punkty straty. Po niej siatkarze ZAKSY przejęli kontrolę nad wydarzeniami. Szybko odskoczyli rywalom (16:19, 17:23), a po serwisie Pawła Mikołajczaka w siatkę mieli piłkę setową. Skuteczny blok Sama Deroo w kolejnej akcji zakończył tę partię.

W drugim secie powiało niespodzianką. Wynik długo oscylował wokół remisu (10:10, 15:15, 19:19), ale w końcówce gospodarze popisali się serią czterech wygranych akcji z rzędu. Trener Ferdinando De Giorgi poprosił o czas przy stanie 22:20, ale w kolejnej akcji Dawid Konarski zaatakował w siatkę i siatkarze AZS prowadzili już 23:20. W krytycznym momencie seta w polu zagrywki pojawił się Grzegorz Bociek. Dwa asy serwisowe atakującego ZAKSY, sprawiły, że jego drużyna wróciła do gry. Seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi i dwa skuteczne bloki kędzierzynian na Bartłomieju Lemańskim.

W trzeciej partii znów oglądaliśmy wyrównaną walkę. Na pierwszej przerwie, po asie serwisowym Guillaume Samiki, gospodarze mieli dwa oczka zaliczki. Później prowadzili jeszcze 15:11, ale kędzierzynianie wygrali cztery akcje z rzędu i odrobili straty. W końcówce "Inżynierowie" przegrywali 20:22, ale skuteczne ataki Bartłomieja Lemańskiego i Michała Filipa pozwoliły wyrównać stan seta. W tym momencie o przerwę poprosił Ferdinando De Giorgi, a po niej punktowali już wyłącznie jego podopieczni. Najpierw Patryk Czarnowski ze środka, po chwili Łukasz Wiśniewski z przechodzącej (piłka setowa), a seta zakończył skuteczny blok - mocna broń ZAKSY w tym spotkaniu.  MVP: Benjamin Toniutti (rozgrywający ZAKSY otrzymał tę nagrodę po raz siódmy w obecnym sezonie!).

AZS Politechnika Warszawska - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (18:25, 24:26, 22:25)

AZS Politechnika: Michał Filip, Jakub Kowalczyk, Bartłomiej Lemański, Guillaume Samica, Krzysztof Wierzbowski, Paweł Zagumny - Maciej Olenderek (libero) - Paweł Mikołajczak

ZAKSA: Rafał Buszek, Patryk Czarnowski, Sam Deroo, Dawid Konarski, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski - Paweł Zatorski (libero) - Grzegorz Bociek, Krzysztof Rejno, Kevin Tillie.

Pozostałe wyniki meczów 15. kolejki:

2016-01-29: MKS Będzin - PGE Skra Bełchatów 0:3 (23:25, 19:25, 16:25)

MKS: Mariusz Gaca, Michał Kamiński, Maciej Pawliński, Harrison Peacock, Sebastian Warda, Michał Żuk - Bartosz Kaczmarek (libero) - Viaceslaw Batchkala, Tijmen Laane, Jakub Oczko, Jakub Peszko, Mateusz Piotrowski, Mariusz Schamlewski, Paweł Stysiał
PGE Skra: Facundo Conte, Karol Kłos, Nicolas Marechal, Nicolas Uriarte, Mariusz Wlazły, Andrzej Wrona - Kacper Piechocki (libero) - Marcel Gromadowski, Srecko Lisinac, Israel Rodriguez, Mihajlo Stankovic.

2016-01-30: BBTS Bielsko-Biała - Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (19:25, 23:25, 25:27)

BBTS: Bartosz Janeczek, Sierhij Kapelus, Bartłomiej Krulicki, Grzegorz Pilarz, Mateusz Sacharewicz, Marcin Wika - Daniel Lewis (libero) - Dmytro Bogdan, Kamil Kwasowski, Bartłomiej Neroj
Asseco Resovia: Olieg Achrem, Fabian Drzyzga, Russell Holmes, Thomas Jeaschke, Bartosz Kurek, Dmytro Paszycki - Krzysztof Ignaczak (libero) - Dawid Dryja, Nikołaj Penczew, Dominik Witczak.

2016-01-30: Cerrad Czarni Radom - Łuczniczka Bydgoszcz 3:1 (25:22, 23:25, 28:26, 25:16)

Cerrad Czarni: Bartłomiej Bołądź, Lucas Kampa, Michał Ostrowski, Daniel Pliński, Artur Szalpuk, Wojciech Żaliński - Adam Kowalski (libero) - Igor Grobelny, Zack La Cavera, Neven Majstorovic, Patryk Szczurek
Łuczniczka: Jakub Jarosz, Wojciech Jurkiewicz, Kevin Klinkenberg, Grzegorz Kosok, Murilo Radke, Michał Ruciak - Michał Żurek (libero) - Bartosz Krzysiek, Dawid Murek, Nikodem Wolański.

2016-01-30: AZS Częstochowa - Cuprum Lubin 1:3 (18:25, 21:25, 25:20, 20:25)

AZS: Bartosz Buniak, Matej Patak, Łukasz Polański, Rafael Redwitz, Rafał Szymura, Stanisław Wawrzyńczyk - Adrian Stańczak (libero) - Tomasz Kowalski, Bartłomiej Lipiński, Michał Szalacha, Kamil Szymura (libero)
Cuprum: Marcus Boehme, Grzegorz Łomacz, Mateusz Malinowski, Marcin Możdżonek, Keith Pupart, Wojciech Włodarczyk - Paweł Rusek (libero) - Maciej Gorzkiewicz, Łukasz Kaczmarek.