Polski specjalista od rzutów karnych. Wszystkie obrony Szmala (WIDEO)

Piłka ręczna

"Warto na niego postawić wszystkie pieniądze - mówił po arcyważnej interwencji Sławomira Szmala w meczu z Serbią komentator Polsatu Sport Tomasz Włodarczyk. Polski bramkarz na EHF Euro 2016 obronił najwięcej rzutów z siódmego metra (10), a turniej zakończył z 37% skutecznością - także najwyższą w całej imprezie.

37% osiągnęli również bramkarze Białorusi i Danii: Wiaczesław Sałdacenka oraz Niklas Landin. Szmal bronił rzut karny w każdym z siedmiu meczów i wiele razy były to interwencje kluczowe, jak choćby wspominane wcześniej starcie z Serbią. Prowadziliśmy 29:28, a do końca pozostawało około 40 sekund. Piłkę chwycił Ivan Nikcevic, lecz przegrał pojedynek z "Kasą". Podobnie było z Macedonią, choć w tamtym momencie dramaturgia była jeszcze mniejsza. Do ostatniego gwizdka sędziego pozostawało ponad 10 minut, a biało-czerwoni prowadzili dwiema bramkami. Rzutu karnego nie potrafił wykorzystać nie kto inny jak Kirył Łazarow. Biorąc pod uwagę sytuację z ostatnich minut, kiedy rywale prawie odrobili kilka  bramek straty, ta interwencja mogła być kluczowa.

Top 10 najlepszych interwencji EHF EURO 2016

Nawet w tym fatalnym meczu z Chorwacją Szmal robił, co mógł. Prócz kilku świetnych interwencji po rzutach z drugiej linii czy skrzydeł, dołożył też dwie parady po "siódemkach". I powstrzymał przecież Ivana Cupica, klubowego kolegę, który świetnie egzekwuje rzuty karne. W ostatnim meczu ze Szwecją, kiedy ważyły się losy siódmego miejsca, także dwukrotnie przysłużył się kolegom. No i oczywiście nie możemy zapominać o magicznym spotkaniu z Francją, bo choć bronił przy bezpiecznym wyniku, to jednak przyczynił się do wielkiego zwycięstwa naszej reprezentacji.

Wszystkie interwencje Szmala po rzutach karnych zobacz w załączonym materiale wideo.