Przełomowe zmiany w MMA! Odwadnianie i kroplówki zakazane?

Sporty walki
Przełomowe zmiany w MMA! Odwadnianie i kroplówki zakazane?
fot. CSAC

Kalifornijska Komisja Sportowa rozpoczęła walkę z metodyką zbijania wagi przez zawodników MMA. Nowe przepisy obejmują m.in. zakaz drastycznego odwadniania organizmów oraz zakaz zażywania kroplówek w celu nawodnienia.

Nowe przepisy mogą wejść w życie już na początku marca, ale ich obecna treść może jeszcze ulec zmianie. Ostateczna wersja zostanie ustanowiona przez Komisję w późniejszym terminie. - Odwodnienie organizmów i zbijanie wagi to największe problemy z jakimi w ostatnim czasie zmagają się mieszane sztuki walki. W Kalifornii odbywa się najwięcej wydarzeń MMA na świecie, więc tutaj problem jest największy - mówił Andy Foster, przedstawiciel Kalifornijskiej Komisji Sportowej.

Weteran UFC za kratkami! Pogromca Strusa hodował marihuanę!

W projekt zaagnażowani zostali lekarze związani ze sportami walki, którzy wielokotnie podkreślali problem drastycznego zbijania wagi przez zawodników. Odwadnianie organizmów to powszechna metoda cięcia wagi w MMA oraz amatorskich zapasach, nie tylko w USA, ale również na całym świecie. Szybkie zbijanie wagi, a następnie nawodnienie organizmu zmniejszają odporność oraz zwiększają podatność na nokauty i wpływają negatywnie na wytrzymałość zawodników.

Na mocy nowych przepisów zawodnicy przed walką będą przechodzili dodatkowe badania w tym m.in. badanie moczu, które sprawdza odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli wynik będzie nieodpowiedni, zawodnicy będą mieli kilka godzin, aby doprowadzić swoje ciało do prawidłowego stanu. W innym przypadku występ zawodników będzie niemożliwy.

Kalifornijska Komisja Sportowa weźmie pod lupę zawodników, którzy korzystają z kroplówek. Według przedstawicieli CSAC korzystanie z kroplówek po ważeniu w celu nawodnienia organizmu jest dowodem na to, że walczą w nieodpowiedniej kategorii wagowej. - Nie potrafię sobie wyobrazić, że ktoś po użyciu kroplówki będzię mógł stoczyć pojedynek. To byłoby nieodpowiedzialne - dodał Foster.

Zostanie zwiększony także czas na nawodnienie organizmu. Ceremonia ważenia będzie odbywała się około 30 godzin przed wydarzeniem, a w przyszłości czas ma zostać zwiększony do około 72 godzin. Pierwsze próby nowych przepisów zostaną przeprowadzone już 26 lutego przed galą Bellator 150, kiedy oficjalne ważenie odbędzie się kilka godzin wcześniej niż zwykle.

 

W ostatnim czasie tematem zbijania wagi coraz częściej interesowały się media. Zawodnicy przed swoimi walkami zbijają niekiedy po kilkanaście kilogramów, a zdarza się, że występują powikłania zdrowotne wywołane cięciem wagi. Tak było m.in. z Renanem Barao, byłym mistrzem UFC, który przed galą UFC 177 zemdlał i został zawieziony do szpitala, a jego pojedynek o pas z TJ-em Dillashawem został odwołany. Japoński zawodnik Yang Jian Bing przed galą ONE Championship 35, w listopadzie 2015 roku, zapłacił jeszcze wyższą cenę za ostre zrzucanie kilogramów. Zawodnik po ważeniu trafił do szpitala, a dzień później zmarł w szpitalu.

 

One FC: Zmarł 21-letni zawodnik MMA! Przyczyną powikłania po zbijaniu wagi

Maciej Turski, Polsat Sport, mmafighting.com

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze