Afryka wspiera szejka Al-Khalifę w wyborach na szefa FIFA

Piłka nożna
Afryka wspiera szejka Al-Khalifę w wyborach na szefa FIFA
fot.PAP/EPA

Afrykańska Konfederacja Piłkarska poparła szejka Salmana Bin Ebrahima Al-Khalifę z Bahrajnu przed zaplanowanymi na 26 lutego wyborami prezydenta FIFA. Oznacza to prawdopodobnie, że będzie to najpoważniejszy konkurent europejskiego kandydata Gianniego Infantino.

O decyzji liczącej 54 członków Konfederacji Afrykańskiej (CAF) poinformował jej wiceprezydent Suketu Patel po piątkowym posiedzeniu w stolicy Rwandy Kigali. Każdy kraj podejmuje decyzję samodzielnie, ale wiele z nich może posłuchać rekomendacji CAF.

 

Infantino ma plan na pierwsze 90 dni prezydencji w FIFA

 

Przed naradą odbyły się prezentacje sylwetek kandydatów: Al-Khalify, Infantino, Francuza Jerome'a Champagne'a oraz Tokyo Sexwale'a z RPA. Fakt, że ten ostatni nie otrzymał poparcia nawet od rodzimej konfederacji, zmniejsza jego szansę w wyborach do minimum, podobnie jak Champagne'a. O fotel prezydenta FIFA ubiega się również jordański książę Ali bin Al-Hussein, który zrezygnował z możliwości występu przed CAF.

 

Al-Khalifa jest ponadto prezydentem Azjatyckiej Konfederacji, a co za tym idzie będzie zapewne mógł liczyć na głosy większości krajów tego regionu. Afryka ma 54, a Azja - 46 głosów. Razem 100 na 209 członków FIFA. Niedawno pojawiły się doniesienia o "sojuszu" tych dwóch konfederacji, a Książę Al-Hussein zwrócił się do komisji wyborczej FIFA o zbadanie legalności takiego porozumienia.

 

Infantino uzyskał poparcie większości federacji strefy europejskiej (UEFA) oraz południowoamerykańskiej (CONMEBOL). Jednak regiony te w sumie dają mu najwyżej 63 głosy. Szwajcar może liczyć również na kilka federacji z Ameryki Środkowej. Wygląda zatem na to, że kluczowe mogą okazać się decyzje pozostałych krajów strefy CONCACAF (w sumie 35 członków) oraz Konfederacji Oceanii (OFC; 11 głosów).

 

Markus Kattner, który przejął obowiązki sekretarza generalnego FIFA po zawieszonym za korupcję Jerome'ie Valcke'u, rozesłał w styczniu do 209 narodowych związków informacje o procedurach głosowania. Rozpocznie się ono o godz. 9.30 i będzie tajne. Przedstawiciele krajowych federacji będą oddawać głosy w porządku alfabetycznym.

 

Jeżeli w pierwszej turze żaden z pięciu kandydatów nie zdobędzie dwóch trzecich głosów, wówczas przeprowadzona zostanie druga tura, ale bez kandydata, który otrzymał najmniejszą liczbę głosów. Jeśli ponownie żaden z kandydatów nie osiągnie wymaganego poparcia, procedura będzie powtórzona aż do pozostania dwóch pretendentów. Jeżeli w rywalizacji dwóch kandydatów żaden nie osiągnie dwóch trzecich głosów, w kolejnej turze decydująca będzie zwykła większość.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie