Liga Mistrzyń: Fenerbahce za mocne dla Chemika

W pierwszym spotkaniu I rundy fazy play-off Ligi Mistrzyń siatkarki Chemika Police przegrały w Szczecinie z Fenerbahce Grundig Stambuł 0:3. Naszpikowana gwiazdami ekipa z Turcji okazała się zbyt silnym rywalem dla mistrzyń Polski. Rewanż za dwa tygodnie w Stambule.

Mistrzynie Polski zajęły trzecie miejsce w grupie C Ligi Mistrzyń, w efekcie już w I rundzie fazy play-off trafiły na faworyzowany zespół Fenerbahce Grundig Stambuł. Mistrzynie Turcji to drużyna pełna siatkarskich gwiazd: koreańska przyjmująca Kim Yeon-Koung, czy reprezentantka Serbii Brankica Mihajlović to zawodniczki światowej klasy.

Tie-break dla Niemczyka. Wesprzyjmy trenera w walce z nowotworem!

To, że mistrzynie Polski trafiły na piekielnie mocny zespół, pokazała już premierowa odsłona. Siatkarki ze Stambułu szybko wypracowały sobie przewagę (4:7, 6:11) i choć mistrzynie Polski próbowały gonić wynik w środkowej części seta (11:12), przyjezdne znów jednak odskoczyły dzięki dobrym zagrywkom Brankicy Mihajlović. W końcówce zawodniczki Fenerbahce bez kłopotów utrzymały przewagę. Serwis Madelaynne Montano w siatkę dał rywalkom piłkę setową (20:24), a atak Yeon-Koung Kim w kolejnej akcji zakończył tę partię.

W drugim secie przewaga Fenerbahce była jeszcze bardziej wyraźna. Mistrzynie Polski rozpoczęły od falstartu (1:7), po przerwie technicznej znów rozpoczęły pogoń, zmniejszyły straty (7:10), ale w kolejnych akcjach siatkarki z Turcji powiększyły przewagę. Na drugiej przerwie, po bloku na Stefanie Veljković, różnica znów wzrosła do pięciu oczek (11:16). W końcówce, wykorzystując dekoncentrację rywalek, policzanki znów skróciły dystans do trzech punktów (17:20). Końcówka seta znów należała jednak do przyjezdnych.

W trzeciej partii mistrzynie Polski zdołały wreszcie nawiązać wyrównaną walkę z przeciwniczkami. Prowadziły 5:2 po ataku Anny Werblińskiej, następnie 8:6 po akcji zakończonej skutecznie przez Madelaynne Montano. Środkowa część seta to wyrównana walka obu ekip i punkt zaliczki policzanek na drugiej przerwie. Niestety, problemy siatkarek Chemika ze skończeniem ataków, pozwoliły przyjezdnym odskoczyć po wygraniu pięciu kolejnych akcji z rzędu (od 19:16 do 19:21). Podopieczne Giuseppe Cuccariniego znów odrobiły straty po kontrze Marioli Zenik (23:23). Decydujące punkty padły jednak łupem siatkarek Fenerbahce: Kim Yeon-Koung wywalczyła piłkę meczową, a skuteczny blok w kolejnej akcji zakończył to spotkanie.

Siatkarki Fenerbahce Grundig Stambuł w fazie grupowej Ligi Mistrzyń dwukrotnie wygrały z Impelem Wrocław - 3:0 i 3:0. Teraz w szczecińskiej Azoty Arenie pokonały, również 3:0 Chemika Police. Mistrzynie Polski, by marzyć o awansie do kolejnej rundy play-off, muszą wygrać na wyjeździe 3:0 lub 3:1, a następnie triumfować w "złotym secie". Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane 23 lutego w Turcji.

Chemik Police - Fenerbahce Grundig Stambuł 0:3 (20:25, 18:25, 23:25)

Chemik: Joanna Wołosz, Stefana Veljkovic, Agnieszka Bednarek-Kasza, Helena Havelkova, Anna Werblińska, Madelyaynne Montano oraz Mariola Zenik (libero), Izabela Bełcik, Izabela Kowalińska, Aleksandra Jagieło, Isabel Pena.

Feberbahce: Katarzyna Skorupa, Christa Dietzen, Eda Erdem, Lucia Bosetti, Brankica Mihajlovic, Yeon-Koung Kim, oraz Gizem Karadayi (libero), Ezgi Dilik, Ergul Avci, Polen Uslupehlivan.