Wstępna wersja kalendarza opublikowana została jeszcze w listopadzie, przed ostatnim wyścigiem ubiegłego roku. Pod znakiem zapytania stały wówczas jeszcze rundy w hiszpańskim Jerez oraz czeskim Brnie, ale od tego czasu wszystkie niejasności zostały już wyjaśnione.

 

Kolejne zmiany w przepisach MotoGP


Podobnie jak rok temu, także w tym sezonie czeka nas osiemnaście Grand Prix. Zmagania rozpoczną się w marcu w Katarze od jedynego w kalendarzu nocnego wyścigu, a zakończą w listopadzie w Walencji. Po drodze czeka nas tylko jedna nowość. Po dwudziestu latach motocykliści wrócą do Austrii, gdzie w połowie sierpnia, tydzień przed Grand Prix Czech, wystartują na znanym z Formuły 1 torze Red Bull Ring. Austriacki obiekt zastąpi amerykańskie Indianapolis Motor Speedway.

Tegoroczny kalendarz wydaje się bardzo przemyślany. Tylko trzy razy zawodników czekają wyścigi w dwa kolejne weekendy. W kwietniu do Teksasu polecą prosto z Argentyny. W sierpniu, tuż po miesięcznej przerwie wakacyjnej, z Austrii pojadą do pobliskich Czech, a we wrześniu z deszczowego zazwyczaj Silverstone uciekną do słonecznego San Marino. Październik to z kolei tradycyjny już maraton i trzy rundy poza Europą w trzy kolejne weekendy; w Japonii, Australii i Malezji.

Jeśli komuś jednak powoli zaczyna nudzić się zmieniany w ostatnich latach tylko kosmetycznie kalendarz, wkrótce może czekać go niespodzianka. O prawo goszczenia rundy MotoGP – jeśli nie w 2017, to najpóźniej w 2018 roku - usilnie starają się m.in. Tajlandia, Indonezja i Finlandia. Póki co organizatorzy stawiają jednak na sprawdzone rozwiązania.

Czy w Walencji wynik rywalizacji także będzie podobny do tego sprzed roku? Tytułu bronić będzie Hiszpan Jorge Lorenzo, który zdominował niedawne testy w Malezji, ale w trakcie osiemnastu pojedynków może przecież wydarzyć się wszystko. Bezpośrednie relacje z motocyklowej rywalizacji podczas weekendów MotoGP na sportowych antenach Polsatu.

Ostateczny Kalendarz MotoGP 2016


1. 20 marca, Katar*, Losail International Circuit
2. 3 kwietnia, Argentyna, Termas de Rio Hondo
3. 10 kwietnia, Ameryka, Circuit of The Americas
4. 24 kwietnia, Hiszpania, Circuito de Jerez
5. 8 maja, Francja, Le Mans
6. 22 maja, Włochy, Autodromo del Mugello
7. 5 czerwca, Katalonia, Barcelona-Catalunya
8. 26 czerwca, Holandia, TT Circuit Assen
9. 17 lipca, Niemcy, Sachsenring
10. 14 sierpnia, Austria, Red Bull Ring – Spielberg
11. 21 sierpnia, Czechy, Autodrom Brno
12. 4 września, Wielka Brytania, Silverstone Circuit
13. 11 września, San Marino i Riwiera, Rimini Misano World Circuit Marco Simoncelli
14. 29 września, Aragonia, MotorLand Aragon
15. 16 października, Japonia, Twin Ring Motegi
16. 23 października, Australia, Phillip Island
17. 30 października, Malezja, Sepang International Circuit
18. 13 listopada, Walencja, Comunitat Valenciana – Ricardo Tormo

* - wyścig wieczorny