Ewa Swoboda pobiła rekord świata!

Inne
Ewa Swoboda pobiła rekord świata!
fot. PAP

Ewa Swoboda poprawiła w Toruniu, w trakcie mityngu Copernicus Cup, halowy rekord świata juniorek w biegu na 60 metrów. Polska lekkoatletka uzyskała wynik 7,07 sekundy, który jest jednocześnie najlepszym tegorocznym rezultatem wśród seniorek.

Ewa Swoboda specjalizuje się w biegach sprinterskich. Osiemnastoletnia lekkoatletka z klubu UKS Czwórka Żory w imponującym stylu  rozpoczęła 2016 rok. Najpierw ustanowiła nowy halowy rekord Polski w biegu na 60 metrów, poprawiając o 0,05 sekundy 30. letni wynik Ewy Pisiewicz. Podczas styczniowych zawodów w Luksemburgu polska sprinterka przebiegła ten dystans w hali w fenomenalnym czasie 7,13 sekundy, który dał jej równocześnie rekord Europy juniorek.

 

Swoboda i Bukowiecki lekkoatletami stycznia w Europie

Europejska Organizacja Lekkoatletyczna (EAA) przyznała Polce tytuł lekkoatletki miesiąca w Europie. W lutym sprinterka odniosła kolejne sukcesy - była najszybsza na mityngu w Duesseldorfie (czas 7,16 s), a podczas prestiżowego, rozegranego w łódzkiej Atlas Arenie mityngu Pedros Cup, również nie dała żadnych szans rywalkom. Zwyciężyła z czasem 7,15 sekundy, wyprzedzając m.in. Marikę Popowicz i Brytyjkę Sharę Proctor.

 


W Toruniu Polka jeszcze wyśrubowała ten rezultat, stając się rekordzistką świata! Podczas mityngu Copernicus Cup uzyskała wynik 7,07 sekund, poprawiając 17-letni halowy rekord świata juniorek w biegu na 60 metrów, należący od marca 1999 roku do Nigeryjki Joan Uduak Ekah. Ewa Swoboda wyrównała jednocześnie najlepszy tegoroczny rezultat wśród seniorek. Wynik 7,07 w tym roku uzyskała również Dafne Schippers - reprezentantka Holandii, halowa mistrzyni Europy na tym dystansie (Praga 2015) oraz mistrzyni świata w biegu na 200 metrów (Pekin 2015).

 

W lipcu 2015 roku Ewa Swoboda wywalczyła w szwedzkiej Eskilstunie tytuł mistrzyni Europy juniorek w biegu na 100 metrów. Wcześniej wielokrotnie poprawiała rekord Polski juniorek i juniorek młodszych na tym dystansie.

 

Wyniki biegu na 60 m podczas II Halowego Europejskiego Mityngu Lekkoatletycznego Copernicus Cup Toruń 2016:

1. Ewa Swoboda (UKS Czwórka Żory) 7,07
2. Marika Popowicz (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) 7,28
3. Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot) 7,35
4. Rachel Johncock (W.Brytania) 7,41
5. Lina Grincikaite (Litwa) 7,45
6. Ewelina Popowska (KS Podlasie Białystok) 7,47.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie