Jorien ter Mors najszybszą łyżwiarką globu na 1000m

Amerykanki Brittany Bowe i Heather Richardson-Bergsma wygrały w tym sezonie niemal wszystkie zawody Pucharu Świata na 1000 m, ale w mistrzostwach globu w Kołomnie zwyciężyła holenderska panczenistka Jorien ter Mors. Natalia Czerwonka zajęła 17. miejsce.

Faworytką piątkowej rywalizacji była Bowe, która w listopadzie pobiła rekord świata (1.12,18), a na sześć startów w PŚ odniosła cztery zwycięstwa i dwukrotnie była druga.

Tymczasem w podmoskiewskiej Kołomnie Bowe wywalczyła "tylko" brązowy medal, uzyskując czas 1.15,01. Przegrała z rodaczką Richardson-Bergsmą (1.14,94), ale przede wszystkim z ter Mors (1.14,73).

Krystyna Guzik: Trudno w to wszystko uwierzyć

26-letnia holenderska łyżwiarka jest mistrzynią olimpijską z Soczi na 1500 m i drużynowo, ale z powodzeniem startuje też w short tracku. W tej dyscyplinie również zdobywa medale MŚ i ME.

Czerwonka uplasowała się na 17. pozycji, tracąc ponad dwie sekundy do triumfatorki.

W piątek w Kołomnie odbędą się jeszcze m.in. zawody drużynowe mężczyzn, z udziałem Zbigniewa Bródki, Konrada Niedźwiedzkiego i Jana Szymańskiego. W ostatnim biegu Polacy, którzy zaliczani są do faworytów, ścigać się będą z Koreańczykami.

Biało-czerwoni wszystko postawili na jedną kartę, rezygnując z walki na dystansie 1500 m. Dwa lata temu w tej konkurencji Bródka sięgnął po złoto igrzysk.