Młodzieżowe IO: W Lillehammer zapłonął znicz, startuje 21 Polaków

Inne
Młodzieżowe IO: W Lillehammer zapłonął znicz, startuje 21 Polaków
fot. PAP

W Lillehammer zapłonął znicz drugich zimowych młodzieżowych igrzysk olimpijskich. Chorążym biało-czerwonej ekipy był saneczkarz Artur Zubel. Do 21 lutego rywalizować będzie ok. 1100 sportowców w wieku 14-19 lat z 70 krajów, w tym 21-osobowa reprezentacja Polski.

Pochodnię z ogniem igrzysk, zapalonym na początku grudnia w Grecji, przyniosła na stadion przy kompleksie skoczni Lysgardsbakken Marit Bjoergen. Sześciokrotna mistrzyni olimpijska, zdobywczyni 22 medali mistrzostw świata w biegach narciarskich, która w grudniu urodziła dziecko, przekazała ją 12-letniej księżniczce Ingrid Aleksandrze. Córka następcy tronu Norwegii Haakona i księżnej Mette-Marit zapaliła znicz dokładnie 22 lata po swoim ojcu Haraldzie V, który wówczas (12 lutego 1994 roku) w tym samym miejscu inaugurował XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

 

Guzik o krok od kolejnego podium

 

Również i na piątkową ceremonię przybył król Harald V, a także książę Haakon z małżonką w towarzystwie przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha.

 

Kierownictwo PKOl - prezes Andrzej Kraśnicki i sekretarz generalny Adam Krzesiński oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka życzyli polskim zawodnikom powodzenia, a najbardziej - żeby na ich piersiach zawisły medale, zwłaszcza ten pierwszy, historyczny. Historyczny, bowiem w poprzedniej imprezie w 2012 roku w Innsbrucku nikomu z biało-czerwonej ekipy nie udało się wywalczyć miejsca na podium.

 

"Idea tych igrzysk to nie tylko sam sport - powiedział Krzesiński. - Oczywiście są ważne sukcesy naszych sportowców, ale równie ważna jest także integracja młodzieży całego świata i taka jest właściwa idea tej imprezy. Dlatego też zawodnicy muszą być przez cały okres igrzysk, od rozpoczęcia, aż do zakończenia, niezależnie od tego ile trwają ich zawody. Wszystko po to, żeby mogli poznać się z koleżankami i kolegami z innych krajów".

 

Walka w Lillehammer toczyć się będzie o 70 kompletów medali w biathlonie, bobslejach, skeletonie, curlingu, hokeju na lodzie, saneczkarstwie, łyżwiarstwie figurowym i szybkim, short-tracku, narciarstwie alpejskim i dowolnym, biegach i skokach, kombinacji norweskiej oraz snowboardzie.

 

Strona A medalu została zaprojektowana przez 20-letniego Rumuna Cipriana Burzo, który wygrał konkurs organizowany przez MKOl w ubiegłym roku. Jego projekt z takimi elementami jak skandynawskie góry, zima, lód, łyżwy, narty i podium, wybrano spośród 300 prac z 65 krajów. Natomiast strona B zawiera motyw wizualizacyjny imprezy z hasłem przewodnim oraz logo igrzysk. Zaprojektowało ją czworo norweskich studentów.

 

Mimo młodzieżowego charakteru imprezy, odbywającej się w cyklu czteroletnim, Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie stosuje taryfy ulgowej. Uczestników obowiązują niemalże te same przepisy i regulaminy, jak w "dorosłych" igrzyskach.

 

Do programu wprowadzono kilka nietypowych konkurencji, m.in. wyścigi monobobów czy konkurs umiejętności hokejowych. Składa się on z sześciu konkurencji: jazda wokół lodowiska, precyzja i siła strzału, jazda na łyżwach, kontrola krążka i precyzja podań.

 

Pomysłodawcą tej imprezy był dr Jacques Rogge, ówczesny przewodniczący MKOl. Jego pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem i w grudniu 2008 roku podjęto decyzję o zorganizowaniu igrzysk. Pierwsze letnie odbyły się w 2010 roku w Singapurze, a pierwsza edycja zimowa miała miejsce w Innsbrucku w 2012 roku.

 

Reprezentacja Polski na II zimowe młodzieżowe igrzyska olimpijskie Lillehammer 2016:

BIATHLON

Joanna Jakieła (BKS WP Kościelisko)
Natalia Tomaszewska (BKS WP Kościelisko)

Wojciech Filip (UKN Melafir Czarny Bór)
Przemysław Pancerz (UKN Melafir Czarny Bór)

Trenerzy: Adam Kwak i Andrzej Koziński

HOKEJ NA LODZIE (indywidualne umiejętności)

Katarzyna Wybiral (TMH Polonia Bytom)

Trener: Grzegorz Klich

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

Karolina Bosiek (IUKS Dziewiątka Tomaszów Maz.)
Karolina Gąsecka (IUKS Dziewiątka Tomaszów Maz.)
Gaweł Oficjalski (UKS Zryw Słomczyn)
Jan Świątek (WTŁ Stegny Warszawa)

Trener: Jolanta Gołębiewska-Kmiecik

NARCIARSTWO

skoki
Kinga Rajda (Sokół Szczyrk)
Dawid Jarząbek (TS Wisła Zakopane)

Trener: Sławomir Hankus

kombinacja norweska
Paweł Twardosz (PKS Olimpijczyk Gilowice)

Trenerzy: Tomisław Tajner i Wojciech Tomasiak

biegi narciarskie 
Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka)
Klaudia Kołodziej (LKS Witów Mszana Górna)

Trener: Tomasz Sikora

narciarstwo alpejskie
Daria Krajewska (KS Beskidy Bielsko-Biała)
Szymon Bębenek (Gondola Krynica)

Trenerzy: Mateusz Herda i Vladimir Kovar

SANECZKARSTWO

Nadia Chodorek (Śnieżka Karpacz)
Daniel Rola (UKS Tajfun Nowy Sącz)
Kacper Tarnawski (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
Artur Zubel (UKS Tajfun Nowy Sącz)

Trener: Tomasz Koćmierowski

SNOWBOARD

Anna Lalik (KS SKI Test Kraków)

Trener: Tomasz Tylka

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze