Finał nie dla Polaków! Kądzioła/Szałankiewicz i Kantor/Łosiak zagrają o brąz

Polska para Michał Kądzioła/Jakub Szałankiewicz przegrała walkę o finał turnieju Kish Island Open 2016 z rosyjską parą Stoyanovskiy/Yarzutkin 1:2. Polacy po kiepskim początku ostatecznie wygrali pierwszego seta, jednak w dwóch kolejnych partiach okazali się gorsi od rywali. Ich los podzielili Piotr Kantor i Bartosz Łosiak, którzy po bardzo wyrównanej końcówce ostatecznie uznali wyższość pary katarskiej Jefferson/Cherif.

Cykl turniejów siatkówki plażowych w ramach FIVB World Tour zawitał do Iranu po raz pierwszy. Wyspa Kish - uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp świata gościła więc wielu zawodników, a aż połowę składu półfinalistów stanowili Polacy! W pierwszym ze spotkań Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz mierzyli się z rosyjską parą Oleg Stoyanovskiy / Artem Yarzutkin. Początek spotkania nie rokował najlepiej: Polacy nie mogli złapać właściwego rytmu, jednak w drugiej połowie pierwszego seta zdobywali punkty seriami i wyszli na dwupunktowe prowadzenie.

Przepychanka na plaży, czyli Polak silniejszy od Rosjanina! (WIDEO)

Pierwsza partia zakończyła się zwycięstwem biało-czerwonych, jednak potem Rosjanie przejęli inicjatywę. Mimo udanej pierwszej akcji, w której Szałankiewicz przepchnął Stojanovskiyego na siatce, drugi set należał zdecydowanie do rozpędzonych rywali, którzy wygrali go przewagą aż siedmiu punktów. O wszystkim miał zdecydować tie-break, który dla Polaków rozpoczął się niestety fatalnie. Przy stanie 3:7 nastąpił nieoczekiwany zryw i trzy punkty zdobyte z rzędu, jednak z czasem wszystko wróciło do normy i to Rosjanie triumfowali 15:10. Kądzioła i Szałankiewicz zagrają więc o brązowy medal imprezy.

Ich los podzielili Piotr Kantor i Bartosz Łosiak, których mecz z katarskim duetem Jefferson/Cherif ułożył się niemal identycznie: wygrana pierwsza partia, jednak później oddanie pola rywalom. Ci byli bardziej skoczni i grali pewniej, a prawdziwy horror rozegrał się dopiero w końcówce tie-breaka. Polacy musięli gonić wynik, jednak ostatecznie doprowadzili do równowagi - wtedy zawiodła jednak zagrywka, bo dwie próby ryzyka skończyły się autami. Mecz zakończył sytuacyjny blok Cherifa po niepewnym przyjęciu Łosiaka. Dwie polskie pary zmierzą się więc w meczu o brązowy medal.

Półfinały:

Kądzioła/Szałankiewicz (POL) - Stoyanovskiy/Yarzutkin (RUS) 1:2 (21:18, 14:21, 10:15)

Kantor/Łosiak (POL) - Jefferson/Cherif (QAT) 1:2 (21:15, 18:21, 16:18)

Mecz o 3. miejsce z udziałem dwóch polskich par o 11:30 na Polsacie Sport Extra. Finał zaplanowano na godzinę 12:30.