Sensacja w Orlen Lidze! Chemik rozgromiony w Bielsku-Białej

W spotkaniu 19. kolejki Orlen Ligi siatkarki BKS Aluprof Profi Credit Bielsko-Biała wygrały z Chemikiem Police 3:0. Drużyna, która przechodziła ostatnio spory kryzys, nie miała respektu dla mistrzyń Polski, które w sensacyjnych okolicznościach poniosły drugą w tym sezonie porażkę.

Policzanki, które liderują tabeli Orlen Ligi, a wcześniej wygrały siedemnaście spotkań i poniosły tylko jedną porażkę - 2:3 z Impelem we Wrocławiu, były zdecydowanymi faworytkami ligowego starcia z BKS Aluprofem. O kłopotach siatkarek z Bielska-Białej było ostatnio głośno. W lutym przegrały wyraźnie dwa ligowe starcia z PPTS Piła (1:3) i Developres SkyRes Rzeszów (0:3), a następnie odniosły wstydliwą klęskę 0:3 w starciu z pierwszoligowym ŁKS Commercecon Łódź. Nie chodzi o sam fakt porażki, po której bielszczanki znalazły się za burtą Pucharu Polski, ale o styl:  w żadnym z setów ekipa z Orlen Ligi nie wywalczyła nawet dwudziestu punktów. Po tych spotkaniach władze klubu uderzyły pięścią w stół i nałożyły na zawodniczki kary finansowe.

Kary dla siatkarek Aluprofu po klęsce w Pucharze Polski

"Mamy nadzieję, że podjęte kroki wyzwolą w siatkarkach większą motywację, która z kolei przełoży się na lepsze wyniki sportowe" – stwierdził prezes BKS Ryszard Bortliczek.

Zabiegi działaczy poskutkowały, być może wpłynęły na sportową ambicję siatkarek z Bielska-Białej, bo od początku pierwszego seta kibice przecierali oczy ze zdumienia i z niedowierzaniem zerkali na tablicę wyników... Gospodynie rozpoczęły od prowadzenia 3:1. Wydawało się, ze mistrzynie Polski już przed pierwszą przerwą opanowały sytuację: wypracowały sobie dwa oczka zaliczki (6:8), którą powiększyły jeszcze w środkowej części seta (10:13). Gospodynie trzymały jednak kontakt z rywalkami, znakomicie grały blokiem, a po asie serwisowym Natalii Strózik przegrywały już tylko 12:13, na drugiej przerwie - po skutecznym ataku Stefany Veljković ze środka - również miały punkt straty. Po przerwie wynik oscylował wokół remisu do stanu 20:20, a w końcówce szalę zwycięstwa przechyliły na swą stronę bielszczanki. Po autowym ataku Anny Werblińskiej gospodynie miały piłkę setową (24:21), a premierową partię zakończyła akcja w  której Aleksandra Trojan zaatakowała ze środka, a policzanki przy okazji dotknęły siatki.

Drugą odsłonę podopieczne Mariusza Wiktorowicza rozpoczęły od mocnego uderzenia - wykorzystując niemoc rywalek wyszły na prowadzenie 6:1. Gospodynie nadal dobrze grały blokiem i choć policzankom udało się odrobić straty po skutecznym ataku Agnieszki Bednarek-Kaszy. Już na drugiej przerwie siatkarki BKS odbudowały przewagę: po asie serwisowym Natalii Strózik prowadziły 16:13. W końcówce meczu skuteczną grą popisywała się Helena Horka. Czeska atakująca najpierw skończyła trzy ataki z rzędu (20:16), następnie wywalczyła dla swej drużyny piłkę setową (24:18). Wynik partii na 25:20 ustaliła Nikola Radosova.

Giuseppe Cuccarini rotował składem, ale te zabiegi nie przyniosły nagłej metamorfozy mistrzyń Polski. Początek trzeciej odsłony był bardzo wyrównany, na pierwszej przerwie, po kiwce Izabeli Kowalińskiej, punkt zaliczki miał Chemik. W środkowej części seta przewaga policzanek jeszcze wzrosła, ale gospodynie wygrały sześć akcji z rzędu i ze stanu 11:14 doprowadziły do 17:14! Przyjezdne odrobiły jednak straty, a po asie serwisowym Katarzyny Mróz wyszły na prowadzenie (19:20). Końcówka seta przyniosła spore emocje, po autowym ataku Izabeli Kowalińskiej siatkarki BKS miały piłkę meczową (24:23), a w kolejnej akcji Nikola Radosova zakończyła kontrę gospodyń i całe spotkanie. MVP: Nikola Radosova.

Aluprof Profi Credit Bielsko-Biała - Chemik Police 3:0 (25:22, 25:20, 25:23)

Aluprof Profi Credit: Yael Castiglione (3), Helena Horka (10), Małgorzata Lis (5), Emilia Mucha (10), Nikola Radosova (15), Aleksandra Trojan (7) - Mariola Wojtowicz (libero) oraz Natalia Bamber-Laskowska (2), Aleksandra Pasznik, Natalia Strózik (2).
Chemik: Agnieszka Bednarek-Kasza (7), Helena Havelkova, Magelaynne Montano (5), Stefana Veljkovic (9), Anna Werblińska (7), Joanna Wołosz (2) - Mariola Zenik (libero) oraz Izabela Bełcik (2), Katarzyna Gajgał-Anioł, Aleksandra Jagieło (3), Izabela Kowalińska (8), Paulina Maj-Erwardt, Katarzyna Mróz (4), Isabel Pena (6).

Pozostałe wyniki meczów 19. kolejki Orlen Ligi:

2016-02-20: KSZO Ostrowiec - Developres SkyRes Rzeszów 1:3 (15:25, 25:23, 12:25, 25:27) MVP: Agata Skiba

KSZO: Karolina Bednarek, Roksana Brzóska, Julia Piotrowska, Ewelina Polak, Sandra Szczygioł, Dorota Ściurka - Angelika Bulbak (libero) - Kinga Dybek, Beata Mielczarek, Paulina Szpak
Developres SkyRes: Ewa Cabajewska, Magdalena Hawryła, Magda Jagodzińska, Ana Otasevic, Agata Skiba, Ewa Śliwińska - Lucyna Borek (libero) - Joanna Kapturska, Dominika Nowakowska, Katarzyna Warzocha.

2016-02-21: Budowlani Łódź - PGE Atom Trefl Sopot 1:3 (28:26, 24:26, 23:25, 21:25) MVP: Maret Balkestein-Grothues

Budowlani: Heike Beier, Martyna Grajber, Gabriela Polańska, Sylwia Pycia, Julia Twardowska, Pavla Vincourova - Dorota Medyńska (libero) oraz Ewelina Brzezińska, Daiana Muresan, Ewelina Tobiasz, Magdalena Woźniczka
PGE Atom Trefl: Maret Balkestein-Grothues, Ivana Djerisilo, Zuzanna Efimienko, Danica Radenkovic, Maja Tokarska, Katarzyna Zaroślińska - Agata Durajczyk (libero) oraz Brittnee Cooper, Magdalena Damaske, Anna Kaczmar, Justyna Łukasik, Anna Miros.

Do rozegrania:

2016-02-22: PTPS Piła - Pałac Bydgoszcz (godzina 18.00; transmisja - Polsat Sport)
2016-02-22: Legionovia Legionowo - Polski Cukier Muszynianka Enea Muszyna (godzina 19.00)
2016-03-02: Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Impel Wrocław