Rozpoczęło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów PZPN

Piłka nożna
Rozpoczęło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów PZPN
fot. Cyfrasport

W Warszawie rozpoczęło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów PZPN. Uczestnicy obrad będą głosować m.in. nad zwiększeniem budżetu na 2016 rok oraz poprawkami w statucie związanymi np. z liczbą drużyn w ekstraklasie i jesiennymi wyborami prezesa związku.

Każdego roku, z reguły w czerwcu, odbywa się zjazd sprawozdawczy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jak jednak tłumaczył rzecznik prasowy federacji Jakub Kwiatkowski, w związku z awansem reprezentacji do mistrzostw Europy we Francji i wiążącymi się z tym większymi wydatkami, już teraz należy wprowadzić poprawki do przyjętego wcześniej preliminarza budżetowego na 2016 rok.

 

"W maju czy w czerwcu, tuż przed mistrzostwami Europy, nie będziemy mieli czasu, by zająć się tymi sprawami" - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek otwierając obrady.

 

Ponadto delegaci będą głosować w Warszawie m.in. nad poprawkami do statutu PZPN.

 

Jedna z nich dotyczy wprowadzenia zapisu, że ekstraklasa może składać się maksymalnie z 18 zespołów, a zgodnie z obecnym statutem limit jest określony na 16. Wówczas - w przypadku zamiaru powiększenia ekstraklasy - może zebrać się zarząd PZPN, nie trzeba będzie zwoływać zjazdu.

 

Niektóre poprawki wiążą się z wyborami na prezesa PZPN. Chodzi m.in. o liczbę rekomendacji, jaką musi uzyskać przyszły kandydat na szefa federacji. Dotychczas uprawniony podmiot, np. klub ekstraklasy, pierwszej ligi czy wojewódzki związek, mógł dać trzy rekomendacje. Zgodnie z nowym zapisem będzie mógł udzielić tylko dwóch.

 

Delegaci mają we wtorek głosować także m.in. nad poprawką dotyczącą aktywnych polityków czy samorządowców. Zmiana ma sprawić, że nie będą oni mogli starać się o funkcje w PZPN, jeśli nie zrzekną się swoich mandatów.

 

To pierwszy z dwóch tegorocznych zjazdów PZPN. Drugi, sprawozdawczo-wyborczy, odbędzie się w październiku. Wówczas zostaną przeprowadzone m.in. wybory prezesa federacji. Od jesieni 2012 roku funkcję szefa związku pełni Boniek.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze