Liga Mistrzyń: Atom bez historycznego awansu

Siatkarki PGE Atom Trefl Sopot przegrały w wyjazdowym meczu z Nordmeccanicą Piacenza 1:3 (23:25, 25:16, 21:25, 20:25) i pożegnały się z Ligą Mistrzyń. Sopocianki nie wykorzystały zaliczki z pierwszego meczu i to ich rywalki zagrają w II rundzie play-off.

Zawodniczki PGE Atom Trefl były w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ pierwszy mecz wygrały 3:2 i każde zwycięstwo dawało im awans. Do meczu z wiceliderem Serie A "Atomówki" przystępowały w pełnym składzie, co z uwagi na kontuzję Klaudii Kaczorowskiej i gorączke kilku zawodniczek, jeszcze kilka dni wcześniej nie było takie pewne.

Początek meczu należał do gospodyń, które szybko wyszły na trzypunktowe prowadzenie i długo utrzymywały przewagę. Przyjmująca drużyny z Włoch, Floortje Meijners była nie do zatrzymania. Holenderka zdobyła w pierwszym secie sześć punktów - silnym punktem Nordmeccanicii była także Indre Sorokaite, która dołóżyła pięć oczek. Po stronie PGE Atomu wyróżniającą się zawodniczką była Katarzyna Zaroślińska, która skutecznie kończyła ataki koleżanek.

Na początku drugiej partii także lepsze były Włoszki. Ponownie świetnie punktowała Meijners, ale to Polki zagrały skuteczniej i uzyskały kilkupunktowe prowadzenie, którego dzielnie broniły i sukcesywnie powiększały. Zaroślińska zdobyła dwa punkty bezpośrednio z zagrywki. Swoją wartość potwierdziła Maret Balkestein-Grothues, notując na swoim koncie pięć punktów. Całego seta Atom wygrał wysoko, bo aż 25:16.

W kolejnej odsłonie meczu sopocianki zaczęły popełniać proste błędy i przewaga Włoszek rysowała się coraz wyraźniej. Najwiekszy problem reprezentantki Atomu miały z duetem: Sorokaite-Meiners. W pewnym momencie siatkarki z Piecanzy prowadziły już 16:10. Obraz gry nie zmienił się już do końca i III set padł łupem Nordmeccanicii.

W czwartym secie, niezwykle istotnym dla wyniku całej rywalizacji byliśmyświadkami zaciętej walki z obu stron. Przegrana Atomu 1:3 skutkowałaby bezpośrednim awansem Nordmeccaniki do dalszej fazy. Drużyny szły łeb w łeb, na zmianę tracąc i zdobywając punkty. W końcu za sprawą niezawodnej Meijners Włoszki wyszły na  prowadzenie, które udało im się utrzymać do końcowej syreny.

Nordmeccanica Piacenza - PGE Atom Trefl Sopot 3:1 (25:23, 16:25, 25:21, 25:20)

Sędziowali: Epaminondas Gerothodoros (Grecja) i Vladimir Simonovic (Serbia).

Nordmeccanica Piacenza: Maja Ognjenovic, Yvon Belien, Christina Bauer, Francesca Marcon, Indre Sorokaite, Floortje Meijners, Giulia Leonardi (libero) oraz Federica Valeriano, Laura Melandri, Giulia Pascucci, Alessandra Petrucci.

PGE Atom Trefl Sopot: Danica Radenkovic, Maja Tokarska, Maret Balkestein-Grothues, Brittnee Cooper, Katarzyna Zaroślińska, Ivana Djerisilo, Agata Durajczyk (libero) oraz Anna Kaczmar, Justyna Łukasik, Klaudia Kulig.