Oficjalnie: Tałant Dujszebajew nowym trenerem polskich szczypiornistów

Piłka ręczna

Tałant Dujszebajew został wybrany na selekcjonera reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Umowa z nowym szkoleniowcem obowiązywać będzie do końca września 2016 roku. Jesienią kończy się bowiem kadencja obecnych władz ZPRP. Oczywiście kontrakt może zostać przedłużony przez nowy zarząd, który zostanie wybrany w październiku bieżącego roku.

Dzień wcześniej komisja konkursowa rekomendowała do objęcia tej funkcji pracującego w Vive Tauronie Kielce 47-letniego Dujszebajewa oraz aktualnego szkoleniowca Śląska Wrocław, a od nowego sezonu 2016/2017 Orlenu Wisły Płock, cztery lata młodszego Piotra Przybeckiego.

 

Rojek: Selekcjoner na pół roku. Czyli Dujszebajew?

 

W sobotę w tajnym głosowaniu członkowie zarządu wybrali Dujszebajewa stosunkiem głosów 13-1. - Jestem dumny, że poprowadzę reprezentację Polski. Mam duży szacunek do wszystkich zawodników i szkoleniowców, których spotkałem w Polsce. Jako trener chciałbym zawsze pracować na takim poziomie, na jakim gra polska drużyna narodowa. Ogromnie się cieszę, że tak się stało - oświadczył Dujszebajew podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

 

Umowa z nowym szkoleniowcem obowiązywać będzie do końca września 2016 roku. Jesienią kończy się bowiem kadencja obecnych władz ZPRP. Kontrakt może zostać przedłużony przez nowy zarząd ZPRP, który zostanie wybrany w październiku.

 

Obaj kandydaci spotkali się w piątek z prezydium zarządu ZPRP i przedstawili swój program. - Kandydaci przedstawili swoją wizję prowadzenia reprezentacji. Obie prezentacje w sposób niezwykle fachowy i odpowiedzialny stworzyły nam obraz przyszłości polskiej piłki ręcznej. Zarówno Piotr Przybecki jak i Tałant Dujszebajew wykonali ogromną pracę, mają doskonałe rozeznanie i zarząd niezwykle wysoko ocenił to, co przygotowali. Ale w sporcie jest tak, że zwycięzca jest tylko jeden. Nasza decyzja była poprzedzona wnikliwą analizą. Wybraliśmy trenera z ogromnym doświadczeniem, doskonałą znajomością polskiej i światowej piłki ręcznej oraz naszej reprezentacji - powiedział prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

 

W możliwie krótkim czasie Dujszebajew przedstawi swoje propozycje dotyczące składu sztabu szkoleniowego reprezentacji, które zostaną skonsultowane z władzami związku. Nadrzędnym celem nowego selekcjonera będzie awans drużyny narodowej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro oraz na mistrzostwa świata 2017 we Francji, a także udany start biało-czerwonych w obu turniejach.

 

Pierwszym wyzwaniem dla nowego trenera kadry będzie turniej kwalifikacyjny do igrzysk, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 8-10 kwietnia. Polacy rywalizować będą z zespołami Macedonii, Chile i Tunezji. Awans wywalczą dwa najlepsze. Rywalem Polski w fazie play off eliminacji MŚ 2017 będzie Holandia. Gospodarzami pierwszego spotkania w dniach 10-12 czerwca będą biało-czerwoni. Rewanż powinien być wyznaczony w okresie 14-16 czerwca.

 

Konkurs, który miał wyłonić nowego szkoleniowca biało-czerwonych, został ogłoszony po tym, jak po styczniowych mistrzostwach Europy z kadrą rozstał się Michael Biegler. Niemiec złożył dymisję po porażce z Chorwacją 23:37, która przekreśliła szanse na awans do półfinału turnieju, który odbywał się w Polsce.

 

Chęć objęcia drużyny narodowej zgłosili: Jarosław Cieślikowski, Przemysław Dąbrowski, Tałant Dujszebajew, Dragan Djukic, Roman Kamiński, Krzysztof Kisiel, Rafał Kuptel, Marcin Lijewski, Aleksander Malinowski, Marek Motyczyński, Piotr Przybecki i Damian Wleklak. Po analizie przesłanych dokumentów komisja konkursowa, której przewodniczył Zygfryd Kuchta, czterech kandydatów wyeliminowała z powodu uchybień formalnych.

 

Pochodzący z Kirgistanu Dujszebajew jest obywatelem Hiszpanii. Od stycznia 2014 roku pracuje w Kielcach, gdzie zastąpił Bogdana Wentę. W ciągu zaledwie pół roku nauczył się języka polskiego, którym obecnie swobodnie się posługuje. Jego podopiecznymi są podstawowi zawodnicy drużyny narodowej, m.in. Michał Jurecki, Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski oraz Piotr Chrapkowski. Jest uważany za jednego z najlepszych szkoleniowców piłki ręcznej na świecie, który ma wiele osiągnięć zarówno z czasów kariery zawodniczej, jak i ławki trenerskiej.

 

Z kieleckim klubem dwukrotnie sięgnął po tytuł mistrza Polski (2014, 2015). Tyle samo razy triumfował w krajowym pucharze. W ubiegłym roku Vive pod jego wodzą zajęło trzecie miejsce w Lidze Mistrzów.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze