PlusLiga: Podział punktów w Częstochowie

W meczu 20. kolejki PlusLigi siatkarze AZS Częstochowa przegrali po tie-breaku z Jastrzębskim Węglem. Podopieczni Michała Bąkiewicza, dzięki dobrej grze w dwóch pierwszych setach, znów urwali we własnej hali punkt wyżej notowanym rywalom, nie zdołali jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.

Obie drużyny dzieliło w ligowej tabeli aż 21 punktów, ale w pierwszej odsłonie tej różnicy nie było widać na parkiecie. Siatkarze z Częstochowy dobrze rozpoczęli premierową odsłonę i po skutecznym ataku Mateja Pataka prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:5. W środkowej części seta jastrzębianie zdołali odrobić straty (9:9), a następnie, po bloku Toontje Van Lankvelta, uzyskali prowadzenie (10:11).  Na drugiej przerwie technicznej znów minimalną przewagę uzyskali gospodarze.  W końcówce skuteczna gra w ataku i bloki znów dały gościom przewagę (18:20). Końcówka seta nie ułożyła się jednak po myśli faworytów. Trzy ostatnie akcje padły łupem częstochowian, a seta skutecznym atakiem zakończył Felipe Bandero.

W drugiej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie na korzyść gości, co więcej: przewaga gospodarzy była momentami jeszcze bardziej wyraźna. Na pierwszej przerwie siatkarze AZS prowadzili 8:4, po autowym ataku Toontje Van Lankvelta, a w środkowej części seta jeszcze tę zaliczkę powiększali. W efekcie, w dużej mierze dzięki skutecznej grze Felipe Bandero w ataku, mieli na drugiej przerwie już sześć oczek przewagi. W końcówce seta gospodarze kontrolowali sytuację. Po asie serwisowym Bartosza Buniaka mieli piłkę setową przy stanie 24:18; jastrzębianie zdołali obronić się w trzech kolejnych akcjach, ale pomyłka Patryka Strzeżka w polu zagrywki zakończyła tę partię.

Trzeciego seta jastrzębianie rozpoczęli z animuszem (1:3), ale szybko walka wyrównała się i wynik oscylował wokół remisu (6:6, 12:12). Skuteczny atak Felipe Bandero dał gospodarzom przewagę na drugiej przerwie (16:14), ale po niej jastrzębianie zdołali szybko odrobić straty. Gościom pomogły zmiany dokonane przez trenera po dwóch nieudanych setach, m.in. zastąpienie słabiej dziś dysponowanego Macieja Muzaja Patrykiem Strzeżkiem. Od stanu 17:17 jastrzębianie wygrali cztery kolejne akcje - to był, jak się później okazało - kluczowy moment tej partii. Po asie serwisowym Aleksandra Szafranowicza gospodarze przegrywali 17:20 i nie zdołali już złapać kontaktu z rywalami. Odsłonę zakończyły dwa asy serwisowe Patryka Strzeżka.

Podbudowani zwycięstwem w trzeciej odsłonie wyraźnie podbudowało jastrzębian, którzy wypracowali sobie przewagę na początku kolejnego seta (6:8). Po przerwie technicznej jeszcze tę zaliczkę powiększyli, środkowa część seta miała jednostronne oblicze: dobra gra blokiem, skuteczne ataki dały w efekcie zdecydowaną przewagę podopiecznym Marka Lebedewa na drugiej przerwie (9:16). Częstochowianie nie mogli znaleźć recepty na rozpędzonych rywali. Wynik seta, na 13:25, atakiem z przechodzącej piłki ustalił Jason DeRocco. Taki rezultat oznaczał, że zwycięzcę tej konfrontacji wyłoni odsłona numer pięć.

Tie-break rozpoczął się od wyrównanej walki  (2:2), ale już przy zmianie stron trzy punkty zaliczki mieli goście. Kluczowa dla wyniku tej partii była seria czterech akcji wygranych przez jastrzębian: skuteczny atak Aleksandra Szafranowicza, as serwisowy Piotra Haina, dwa skuteczne bloki Wojciecha Sobali i Szafranowicza, dały jastrzębianom sześć punktów zaliczki (7:13). Spotkanie zakończyły dwa błędy własne gospodarzy. W kolejce sensacji, blisko zaskakującego rozstrzygnięcia było również w Częstochowie, ale faworyci zdołai się w porę  przebudzić i wygrać to spotkanie. MVP: Michał Masny.

20. kolejka PlusLigi:

2016-02-27: Cuprum Lubin - Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:22, 32:30, 25:23) MVP: Robert Täht

Cuprum: Marcus Boehme (4), Grzegorz Łomacz (1), Robert Taht (19), Marcin Możdżonek (9), Łukasz Kaczmarek (19), Keith Pupart (11) - Paweł Rusek (libero) oraz Maciej Gorzkiewicz, Wojciech Włodarczyk.
Asseco Resovia: Thomas Jaeschke (8), Russell Holmes (4), Bartosz Kurek (15), Olieg Achrem, Dmytro Paszycki (5), Lukas Tichacek (1) - Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Fabian Drzyzga (3), Aleksander Śliwka (3), Dawid Dryja (5), Nikołaj Penczew (6), Łukasz Perłowski, Dominik Witczak (3), Damian Wojtaszek (libero).

2016-02-27: PGE Skra Bełchatów - Łuczniczka Bydgoszcz 0:3 (23:25, 21:25, 22:25) MVP: Jakub Jarosz

PGE Skra: Facundo Conte (16), Marcel Gromadowski (4), Karol Kłos (4), Nicolas Marechal (9), Nicolas Uriarte (2), Andrzej Wrona (9) - Kacper Piechocki (libero) oraz Marcin Janusz (1), Srecko Lisinac (5), Robert Milczarek, Israel Rodriguez (1).
Łuczniczka: Jakub Jarosz (18), Grzegorz Kosok (5), Jan Nowakowski (10), Murilo Radke (1), Michał Ruciak (6), Łukasz Wiese (14) - Michał Żurek (libero) oraz Tomasz Bonisławski, Bartosz Krzysiek (1), Dawid Murek, Nikodem Wolański.

2016-02-27: BBTS Bielsko-Biała - AZS Politechnika Warszawska 0:3 (21:25, 20:25, 23:25) MVP: Paweł Zagumny

BBTS: Bartosz Janeczek (12), Sierhij Kapelus (21), Bartłomiej Krulicki (5), Bartłomiej Neroj (2), Mateusz Sacharewicz (5), Marcin Wika (7) - Łukasz Koziura (libero) oraz Dmytro Bogdan, Kamil Kwasowski (1).
AZS Politechnika: Michał Filip (18), Jakub Kowalczyk (7), Bartłomiej Lemański (7), Łukasz Łapszyński (8), Guillaume Samica (10), Paweł Zagumny (1) - Maciej Olenderek (libero) - Jan Firlej, Jakub Radomski (1), Waldemar Świrydowicz.

2016-02-27: Effector Kielce - Cerrad Czarni Radom 1:3 (23:25, 14:25, 25:23, 18:25) MVP: Daniel Pliński

Effector: Michał Kędzierski (6), Marcin Komenda (7), Jędrzej Maćkowiak (8), Sławomir Stolc (18), Andreas Takvam (7), Igor Witiuk (9) - Damian Sobczak (libero) oraz Szymon Biniek (libero), Andrzej Orobko, Adrian Romać, Patryk Więckowski (1).
Cerrad Czarni: Bartłomiej Bołądź (1), Bartłomiej Grzechnik (4), Lucas Kampa (2), Daniel Pliński (12), Artur Szalpuk (20), Wojciech Żaliński (7) - Adam Kowalski (libero) - Zack La Cavera (15), Michał Ostrowski (5), Patryk Szczurek.

2016-02-27: MKS Będzin - Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:23, 25:19, 25:23) MVP: Mateusz Piotrowski

MKS: Viaceslaw Batchkala (5), Mariusz Gaca (8), Jakub Peszko (10), Mateusz Piotrowski (22), James Sanders Tyler (2), Michał Żuk - Bartosz Kaczmarek (libero) oraz Michał Kamiński, Tijmen Laane, Maciej Pawliński (3).
Indykpol AZS: Paweł Adamajtis (12), Bartosz Bednorz (5), Thomas Koelewijn (4), Filip Stoilovic (4), Paweł Woicki (3), Miłosz Zniszczoł (7) - Michał Potera (libero) oraz Marcin Waliński (12), Maciej Zajder (1).

2016-02-27: AZS Częstochowa - Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:22, 25:21, 19:25, 13:25, 10:15) MVP: Michał Masny

AZS : Felipe Bandero (23), Bartosz Buniak (9), Matej Patak (17), Łukasz Polański (6), Rafael Redwitz (1), Rafał Szymura (6) - Adrian Stańczak (libero) oraz Tomasz Kowalski (1), Bartłomiej Lipiński, Michał Szalacha (1), Stanisław Wawrzyńczyk (2).