PlusLiga: Triumf Lotosu Trefla w hicie kolejki

W szlagierowym spotkaniu 20. kolejki PlusLigi siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk zmierzyli się w Ergo Arenie z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Wicemistrzowie Polski pokonali lidera ekstraklasy 3:1.
O tym, jak trudne wyzwanie czekało gdańskich siatkarzy mógł świadczyć fakt, że w tym sezonie ZAKSA przegrała tylko raz w dziewiętnastu  ligowych spotkaniach. Drużyna z Kędzierzyna-Koźla musiała przełknąć gorycz porazki w meczu z... Lotosem Treflem. W pierwszej rundzie podopieczni Ferdinando di Giorgi ulegli tenmu rywalowi we własnej hali 2:3. Podopieczni Andrei Anastasiego również we własnej hali udowodnili, że są w stanie pokonać czołową drużynę obecnego sezonu.

W 20. kolejce spotkań PlusLigi padło już kilka zaskakujących wyników. Cuprum Lubin ograł Asseco Resovię Rzeszów 3:0, PGE Skra Bełchatów przegrała we własnej hali 0:3 z Łuczniczką Bydgoszcz, a MKS Będzin odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie, pokonując Indykpol AZS Olsztyn 3:0. Zwycięstwo Lotosu Trefla 3:1 w starciu z liderem ekstraklasy również można dołączyć do tej listy niespodzianek.

Już pierwszy set starcia w Ergo Arenie pokazał,  jak zacięte będzie to spotkanie. Na obu przerwach technicznych minimalną przewagę mieli gospodarze, którzy w końcówce przechylili szalę zwycięstwa na swą stronę. Dwa decydujące punkty przyniosły im błędy rywali. W drugiej partii goście przejęli inicjatywę w środkowej części: po trzech wygranych akcjach z rzędu uzyskali przewagę na drugiej przerwie (13:16). Gospodarze gonili wynik, ale nie zdołali odrobić strat. W końcówce skuteczne ataki Dawida Konarskiego i Łukasza Wiśniewskiego przesądziły o sukcesie ZAKSY.

Trzecia odsłona rozpoczęła się od przewagi gospodarzy (3:0), którzy zdołali utrzymać dystans  na pierwszej  (8:5) i drugiej (16:12) przerwie technicznej. Ich przewaga wzrosła nawet do pięciu punktów (17:12), ale goście zdołali odrobić straty, a ich grę ożywiło wejście na parkiet Grzegorza Boćka. W końcówce seta podopiecznie Andrei Anastasiego odzyskali inicjatywę; Murphy Troy wywalczył piłkę meczową, a błąd po stronie gości zakończył seta. W czwartej partii gospodarze zdołali zakończyć to spotkanie. Znów dobrze rozpoczęli seta (2:0, 8:5), a skuteczna gra Mateusza Miki i  Sebastiana Schwarza pozwoliła im utrzymać przewagę.

Lotos Trefl pokonał ZAKSĘ 3:1 i wskoczył na fotel wicelidera, wykorzystując potknięcia rywali w walce o udział w wielkim finale. Gdańszczanie mają taką samą ilość punktów, jak trzecia w tabeli PGE Skra Bełchatów (po 41) i jeden zaległy mecz do rozegrania (z BBTS Bielsko-Biała). Dla ZAKSY to pierwsze w obecnym sezonie spotkanie z zerowym dorobkiem punktowym: dotychczas kędzierzynianie dwukrotnie przegrywali po tie-breakach (z Lotosem Treflem w lidze i ze Skrą w finale Pucharu Polski). Porażka nie ma jednak większego wpływu na sytuację ekipy Ferdinando di Giorgi w tabeli: ZAKSA pewnie prowadzi z przewagą 12 punktów nad Lotosem i Skrą. MVP: Piotr Gacek.

Lotos Trefl Gdańsk - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:23, 21:25, 25:23, 25:20)

Lotos Trefl: Marco Falaschi (1), Bartosz Gawryszewski (4), Wojciech Grzyb (14), Mateusz Mika (14), Sebastian Schwarz (19), Murphy Troy (22) - Piotr Gacek (libero) oraz Mateusz Czunkiewicz, Damian Schulz (1), Przemysław Stępień
ZAKSA: Sam Deroo (13), Jurij Gladyr (8), Dawid Konarski (9), Kevin Tillie (8), Benjamin Toniutti (1), Łukasz Wiśniewski (11) - Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Bociek (11), Rafał Buszek, Krzysztof Rejno (2).

14:14

20. kolejka PlusLigi:

2016-02-27: Cuprum Lubin - Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:22, 32:30, 25:23) MVP: Robert Täht

Cuprum: Marcus Boehme (4), Grzegorz Łomacz (1), Robert Taht (19), Marcin Możdżonek (9), Łukasz Kaczmarek (19), Keith Pupart (11) - Paweł Rusek (libero) oraz Maciej Gorzkiewicz, Wojciech Włodarczyk.
Asseco Resovia: Thomas Jaeschke (8), Russell Holmes (4), Bartosz Kurek (15), Olieg Achrem, Dmytro Paszycki (5), Lukas Tichacek (1) - Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Fabian Drzyzga (3), Aleksander Śliwka (3), Dawid Dryja (5), Nikołaj Penczew (6), Łukasz Perłowski, Dominik Witczak (3), Damian Wojtaszek (libero).

2016-02-27: PGE Skra Bełchatów - Łuczniczka Bydgoszcz 0:3 (23:25, 21:25, 22:25) MVP: Jakub Jarosz

PGE Skra: Facundo Conte (16), Marcel Gromadowski (4), Karol Kłos (4), Nicolas Marechal (9), Nicolas Uriarte (2), Andrzej Wrona (9) - Kacper Piechocki (libero) oraz Marcin Janusz (1), Srecko Lisinac (5), Robert Milczarek, Israel Rodriguez (1).
Łuczniczka: Jakub Jarosz (18), Grzegorz Kosok (5), Jan Nowakowski (10), Murilo Radke (1), Michał Ruciak (6), Łukasz Wiese (14) - Michał Żurek (libero) oraz Tomasz Bonisławski, Bartosz Krzysiek (1), Dawid Murek, Nikodem Wolański.

2016-02-27: BBTS Bielsko-Biała - AZS Politechnika Warszawska 0:3 (21:25, 20:25, 23:25) MVP: Paweł Zagumny

BBTS: Bartosz Janeczek (12), Sierhij Kapelus (21), Bartłomiej Krulicki (5), Bartłomiej Neroj (2), Mateusz Sacharewicz (5), Marcin Wika (7) - Łukasz Koziura (libero) oraz Dmytro Bogdan, Kamil Kwasowski (1).
AZS Politechnika: Michał Filip (18), Jakub Kowalczyk (7), Bartłomiej Lemański (7), Łukasz Łapszyński (8), Guillaume Samica (10), Paweł Zagumny (1) - Maciej Olenderek (libero) - Jan Firlej, Jakub Radomski (1), Waldemar Świrydowicz.

2016-02-27: Effector Kielce - Cerrad Czarni Radom 1:3 (23:25, 14:25, 25:23, 18:25) MVP: Daniel Pliński

Effector: Michał Kędzierski (6), Marcin Komenda (7), Jędrzej Maćkowiak (8), Sławomir Stolc (18), Andreas Takvam (7), Igor Witiuk (9) - Damian Sobczak (libero) oraz Szymon Biniek (libero), Andrzej Orobko, Adrian Romać, Patryk Więckowski (1).
Cerrad Czarni: Bartłomiej Bołądź (1), Bartłomiej Grzechnik (4), Lucas Kampa (2), Daniel Pliński (12), Artur Szalpuk (20), Wojciech Żaliński (7) - Adam Kowalski (libero) - Zack La Cavera (15), Michał Ostrowski (5), Patryk Szczurek.

2016-02-27: MKS Będzin - Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:23, 25:19, 25:23) MVP: Mateusz Piotrowski

MKS: Viaceslaw Batchkala (5), Mariusz Gaca (8), Jakub Peszko (10), Mateusz Piotrowski (22), James Sanders Tyler (2), Michał Żuk - Bartosz Kaczmarek (libero) oraz Michał Kamiński, Tijmen Laane, Maciej Pawliński (3).
Indykpol AZS: Paweł Adamajtis (12), Bartosz Bednorz (5), Thomas Koelewijn (4), Filip Stoilovic (4), Paweł Woicki (3), Miłosz Zniszczoł (7) - Michał Potera (libero) oraz Marcin Waliński (12), Maciej Zajder (1).

2016-02-27: AZS Częstochowa - Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:22, 25:21, 19:25, 13:25, 10:15) MVP: Michał Masny

AZS : Felipe Bandero (23), Bartosz Buniak (9), Matej Patak (17), Łukasz Polański (6), Rafael Redwitz (1), Rafał Szymura (6) - Adrian Stańczak (libero) oraz Tomasz Kowalski (1), Bartłomiej Lipiński, Michał Szalacha (1), Stanisław Wawrzyńczyk (2).
Jastrzębski Węgiel:
Piotr Hain (11), Michał Masny (1), Maciej Muzaj (5), Alexander Shafranovich (13), Wojciech Sobala (7), Toontje van Lankvelt (5) - Adrian Mihułka (libero) oraz Jason Derocco (17), Jakub Popiwczak (libero), Patryk Strzeżek (22).

2016-02-28: Lotos Trefl Gdańsk - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (14.45; transmisja - Polsat Sport).

14:21

14:52

14:54

Mecz poprowadzi duet sędziów z Warszawy Tomasz Janik - Marcin Herbik.

14:56

WYJŚCIOWE SKŁADY:

LOTOS TREFL: Marco Falaschi,  Wojciech Grzyb, Sebastian Schwarz, Bartosz Gawryszewski, Murphy Troy, Mateusz Mika oraz Piotr Gacek (libero).
ZAKSA: Kevin Tillie, Dawid Konarski, Jurij Gladyr, Łukasz Wiśniewski, Sam Deroo, Benjamin Toniutti oraz Paweł Zatorski (libero).

14:56

Mecz w Polsacie Sport komentują: Marek Magiera i Wojciech Drzyzga.

14:57

LOTOS - ZAKSA 0:0, 2:2 Początek seta wyrównany.

14:58

LOTOS - ZAKSA 0:0, 2:3 Błąd gdańszczan.

14:58

LOTOS - ZAKSA 0:0, 4:3 Wojciech Grzyb skutecznie w ataku, a po chwili punktuje zagrywką.

14:59

LOTOS - ZAKSA 0:0, 5:4 Punktuje Mateusz Mika.

15:00

LOTOS - ZAKSA 0:0, 5:5 Jurij Gladyr przestrzelił zagrywkę.

15:03

LOTOS - ZAKSA 0:0, 7:7 Punkt dla gości po wideoweryfikacji.

15:04

LOTOS - ZAKSA 0:0, 8:7 Minimalna przewaga gdańszczan na pierwszej przerwie technicznej.

15:06

LOTOS - ZAKSA 0:0, 9:9 Murphy Troy myli się w polu zagrywki.

15:06

LOTOS - ZAKSA 0:0, 9:10 Sebastian Schwarz zablokowany.

15:07

LOTOS - ZAKSA 0:0, 9:11 Seria gości. Czas dla Andrei Anastasiego.

15:08

LOTOS - ZAKSA 0:0, 10:12 Skutecznie Kevin Tillie.

15:10

LOTOS - ZAKSA 0:0, 12:13 Punktuje Murphy Troy.

15:10

LOTOS - ZAKSA 0:0, 13:13 Kolejna dobra akcja gospodarzy, znów punktuje Murphy Troy.

15:11

LOTOS - ZAKSA 0:0, 14:13 Trzy akcje z rzędu dla gospodarzy. Ferdinando di Giorgi bierze czas.

15:12

LOTOS - ZAKSA 0:0, 14:14 Zepsuta zagrywka gospodarzy.

15:12

LOTOS - ZAKSA 0:0, 15:15 Mateusz Mika przestrzelił zagrywkę.

15:13

LOTOS - ZAKSA 0:0, 16:15 Punkt zaliczki gospodarzy na drugiej przerwie.

15:15

LOTOS - ZAKSA 0:0, 17:17 Murphy Troy psuje zagrywkę.

15:16

LOTOS - ZAKSA 0:0, 18:17 Punktuje Wojciech Grzyb.

15:17

LOTOS - ZAKSA 0:0, 19:18 Efektowną wymianę kończy atak Mateusza Miki po bloku.

15:18

LOTOS - ZAKSA 0:0, 20:19 Szybki atak Lotosu kończy Bartosz Gawryszewski.

15:19

LOTOS - ZAKSA 0:0, 21:20 Sam Deroo atakuje po skosie.

15:21

LOTOS - ZAKSA 0:0, 22:22 Sam Deroo sprytnie obił blok rywali, a w kolejnej akcji myli się Murphy Troy.

15:22

LOTOS - ZAKSA 0:0, 24:22 Dotknięcie siatki przez blok ZAKSY i piłka setowa dla gospodarzy. Ferdinando di Giorgi bierze czas.

15:41

LOTOS - ZAKSA 1:0 (25:23) Zepsuta zagrywka Grzegorza Boćka kończy pierwszą odsłonę!

15:29

LOTOS - ZAKSA 1:0, 2:2 Dawid Konarski punktuje z prawego skrzydła.

15:31

LOTOS - ZAKSA 1:0, 4:4 Wyrównana walka w pierwszych akcjach drugiego seta.

15:32

LOTOS - ZAKSA 1:0, 4:6 Dawid Konarski atakuje po bloku rywali.

15:33

LOTOS - ZAKSA 1:0, 5:6 Odpowiada skutecznym atakiem Murphy Troy.

15:33

LOTOS - ZAKSA 1:0, 6:6 Sam Deroo zatrzymany przez Mateusza Mikę.

15:35

LOTOS - ZAKSA 1:0, 8:7 Kevin Tillie atakuje w aut. Po raz trzeci w tym spotkaniu punkt przewagi na przerwie technicznej mają gospodarze.

15:37

LOTOS - ZAKSA 1:0, 9:9 Jurij Gladyr skutecznie.

15:38

LOTOS - ZAKSA 1:0, 10:9 Skuteczny blok gospodarzy.

15:39

LOTOS - ZAKSA 1:0, 11:11 Wojciech Grzyb punktuje ze środka.

15:40

LOTOS - ZAKSA 1:0, 11:12 Dawid Konarski atakuje po skosie.

15:42

LOTOS - ZAKSA 1:0, 13:13 Walka punkt za punkt w środkowej części seta.

15:43

LOTOS - ZAKSA 1:0, 13:15 Sam Deroo - as serwisowy.

15:44

LOTOS - ZAKSA 1:0, 13:16 ZAKSA odskoczyła przed drugą przerwą.

15:45

LOTOS - ZAKSA 1:0, 14:16 W aut zaserwował Sam Deroo.

15:46

LOTOS - ZAKSA 1:0, 15:17 Skutecznie Mateusz Mika.

15:47

LOTOS - ZAKSA 1:0, 16:18 Sebastian Schwarz skutecznie atakuje z lewego skrzydła po prostej.

15:47

LOTOS - ZAKSA 1:0, 17:18 Dawid Konarski zablokowany.

15:49

LOTOS - ZAKSA 1:0, 18:20 Punktuje Sam Deroo.

15:50

LOTOS - ZAKSA 1:0, 18:21 Skuteczna kontra kędzierzynian.

15:52

LOTOS - ZAKSA 1:0, 19:22 Wojciech Grzyb skutecznie na środku.

15:53

LOTOS - ZAKSA 1:0, 20:22 Ferdinando di Giorgi prosi o czas.

15:55

LOTOS - ZAKSA 1:0, 21:23 Gospodarze jeszcze walczą.

15:56

LOTOS - ZAKSA 1:0, 21:24 Dawid Konarski obija blok rywali. Piłka setowa dla ZAKSY.

15:57

LOTOS - ZAKSA 1:1 (25:23, 21:25) ZAKSA wyrównuje stan meczu po ataku Łukasza Wiśniewskiego.

15:58

16:02

LOTOS - ZAKSA 1:1, 2:0 Punktuje Sebastian Schwarz.

16:04

LOTOS - ZAKSA 1:1, 3:0 Najdłuższa z dotychczasowych akcji pada łupem gdańszczan. Ferdinando di Giorgi bierze czas.

16:05

LOTOS - ZAKSA 1:1, 3:1 Murphy Troy serwuje w siatkę.

16:06

LOTOS - ZAKSA 1:1, 5:2 Kiwa Marco Falaschi.

16:08

LOTOS - ZAKSA 1:1, 7:4 Dawid Konarski atakuje w aut.

16:09

LOTOS - ZAKSA 1:1, 8:5 Trzy oczka zaliczki gdańszczan na pierwszej przerwie.

16:10

LOTOS - ZAKSA 1:1, 8:6 Dobry blok siatkarzy ZAKSY.

16:11

LOTOS - ZAKSA 1:1, 9:6 Sebastian Schwarz obija dłonie blokujących rywali.

16:12

LOTOS - ZAKSA 1:1, 10:7 Akcję Lotosu kończy Sebastian Schwarz.

16:13

LOTOS - ZAKSA 1:1, 11:8 Wojciech Grzyb ze środka.

16:14

LOTOS - ZAKSA 1:1, 11:9 Wojciech Grzyb myli się w polu zagrywki.

16:15

LOTOS - ZAKSA 1:1, 13:10 Dotknięcie siatki przez gości.

16:16

LOTOS - ZAKSA 1:1, 14:11 Punktuje Murphy Troy, gospodarze utrzymują przewagę.

16:17

LOTOS - ZAKSA 1:1, 15:11 Punktuje Sebastian Schwarz.

16:18

LOTOS - ZAKSA 1:1, 16:12 Wojciech Grzyb skutecznym atakiem ze środka ustala wynik na drugiej przerwie.

16:18

16:20

LOTOS - ZAKSA 1:1, 17:12 Ferdinando di Giorgi po raz drugi w tym secie prosi o czas.

16:21

LOTOS - ZAKSA 1:1, 17:14 Dobre wejście Grzegorza Boćka, który zdobywa kolejny punkt dla ZAKSY.

16:22

LOTOS - ZAKSA 1:1, 18:15 Efektowna kiwka Benjamina Toniuttiego.

16:23

LOTOS - ZAKSA 1:1, 19:16 Murphy Troy atakuje po bloku.

16:26

LOTOS - ZAKSA 1:1, 19:19 Trzy akcje z rzędu wygrywają goście. Andrea Anastasi prosi o przerwę.

16:28

LOTOS - ZAKSA 1:1, 21:21 Zapowiada się niezwykle emocjonująca końcówka.

16:28

LOTOS - ZAKSA 1:1, 23:21 Jurij Gladyr atakuje w taśmę w takim momencie...

16:29

LOTOS - ZAKSA 1:1, 24:22 Murphy Troy - piłka setowa.

16:30

LOTOS - ZAKSA 1:1, 24:23 Murphy Troy serwuje w siatkę.

16:31

LOTOS - ZAKSA 2:1 (25:23, 21:25, 25:23) Nieporozumienie w ekipie gości i trzeci set kończy się zwycięstwem siatkarzy Lotosu Trefla.

16:32

16:36

LOTOS - ZAKSA 2:1, 2:0 Początek seta znów dla gospodarzy.

16:37

LOTOS - ZAKSA 2:1, 4:2 Skutecznie Murphy Troy.

16:39

LOTOS - ZAKSA 2:1, 5:3 Szczęśliwie akcję gospodarzy kończy Wojciech Grzyb.

16:39

LOTOS - ZAKSA 2:1, 6:3 Skuteczny blok gospodarzy. Ferdinando di Giorgi bierze czas.

16:41

LOTOS - ZAKSA 2:1, 7:4 Mateusz Mika atakuje po prostej.

16:41

LOTOS - ZAKSA 2:1, 8:5 Mateusz Mika ustala wynik na pierwszej przerwie technicznej.

16:44

LOTOS - ZAKSA 2:1, 10:7 Zablokowany Grzegorz Bociek.

16:45

LOTOS - ZAKSA 2:1, 11:9 Sebastian Schwarz po bloku w aut.

16:47

LOTOS - ZAKSA 2:1, 12:11 Kolejna bomba Grzegorza Boćka.

16:47

LOTOS - ZAKSA 2:1, 12:12 Kapitalna akcja kędzierzynian.

16:49

LOTOS - ZAKSA 2:1, 14:12 Dwukrotnie skutecznie Mateusz Mika i gospodarze znów odskakują rywalom.

16:50

LOTOS - ZAKSA 2:1, 16:14 Dwa oczka zaliczki gospodarzy na drugiej przerwie technicznej.

16:54

LOTOS - ZAKSA 2:1, 17:15 Krzysztof Rejno ze środka.

16:56

LOTOS - ZAKSA 2:1, 19:17 Skutecznie Sam Deroo.

16:56

LOTOS - ZAKSA 2:1, 20:17 Gospodarze utrzymują dystans.

16:57

LOTOS - ZAKSA 2:1, 20:18 Błąd odbicia w ekipe Lotosu.

16:58

LOTOS - ZAKSA 2:1, 22:18 Ferdinando di Giorgi prosi o przerwę.

17:00

LOTOS - ZAKSA 2:1, 23:19 Gospodarze coraz bliżej sukcesu!

17:01

LOTOS - ZAKSA 2:1, 24:20 Murphy Troy - piłka meczowa!

17:03

LOTOS - ZAKSA 3:1 (25:23, 21:25, 25:23, 25:20) Rafał Buszek atakuje w aut. Koniec meczu. Druga porażka ZAKSY w sezonie i ważne trzy punkty dla Lotosu! MVP: Piotr Gacek.