Siatkarska legenda kończy karierę

Siatkówka
Siatkarska legenda kończy karierę
fot. PAP

Trzykrotny medalista olimpijski i trzykrotny mistrz świata w siatkówce plażowej Emanuel Rego ogłosił zakończenie kariery. Niespełna 43-letni Brazylijczyk chciał pożegnać się ze sportem po sierpniowych igrzyskach, ale stracił już szansę na występ w Rio de Janeiro.

"To bardzo bolesne, że nie będę mógł wystąpić w igrzyskach, które odbędą się w mojej ojczyźnie" - przyznał Rego, informując o zakończeniu kariery.

 

Uchodzi on za najbardziej utytułowanego zawodnika w siatkówce plażowej. Triumfował w 77 imprezach organizowanych przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). W dorobku ma m.in. trzy medale olimpijskie (złoty z Aten, brązowy z Pekinu i srebrny z Londynu) oraz trzy tytuły mistrza świata (1999, 2003 i 2011). Zajmował pierwsze miejsca w światowych rankingach na koniec sezonu z pięcioma różnymi partnerami. Największe sukcesy odnosił, występując na boisku z Jose Geraldo Loiolą, Ricardo Santosem oraz Alisonem Ceruttim.

 

W krajowym turnieju zadebiutował w 1994 roku, a na arenie międzynarodowej po raz pierwszy wystąpił trzy lata później.

 

"Bycie legendą kojarzy mi się z kimś bardzo starym, a ja taki nie jestem. A tak na poważnie, legendą jest ktoś bardzo wyjątkowy, a ja po prostu staram się grać na najwyższym poziomie i robię wszystko, co mogę w tym kierunku. Co będę robił po zakończeniu kariery? Chciałbym pracować w brazylijskim komitecie olimpijskim lub krajowej federacji siatkarskiej. Chcę być częścią organizacji, która wykorzysta moje doświadczenie w dążeniu, by było więcej turniejów, zawodników i sponsorów" - podkreślił słynny zawodnik w rozmowie z PAP w 2013 roku.

 

W poprzednim sezonie ponownie połączył siły z 41-letnim obecnie Ricardo, z którym chciał wystąpić w igrzyskach w Brazylii. Ten turniej miał być zwieńczeniem kariery słynnego siatkarza. Każdy kraj może reprezentować podczas olimpijskich zmagań maksymalnie dwa duety jednej płci, a doświadczona para straciła już szanse na awans. W barwach gospodarzy igrzysk zagrają Alison i Bruno Schmidt oraz Pedro Solberg i Evandro Goncalves Oliveira. Emanuel pożegnalny turniej rozegra jednak w Rio de Janeiro, gdzie w dniach 8-13 marca odbędzie się turnieju World Touru.

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie