MŚ w kolarstwie torowym: Srebro Wojtyry, sprinterzy jadą do Rio

Inne

Małgorzata Wojtyra zdobyła srebrny medal w wyścigu na 3 km na dochodzenie, a drużyna sprinterów wywalczyła kwalifikację olimpijską w rozpoczętych w środę w Londynie mistrzostwach świata w kolarstwie torowym.

Zawodniczka klubu BoGo Szczecin odniosła w stolicy Wielkiej Brytanii życiowy sukces. Co najmniej srebro zapewniła sobie świetnym startem w eliminacjach, w których pobiła rekord życiowy wynikiem 3.34,519. W finale nie miała jednak szans z broniącą tytułu Australijką Rebeccą Wiasak.

 

Wyścig na 3 km nie jest konkurencją olimpijską, ale Wojtyra zachowuje jeszcze szanse na zdobycie przepustki do Rio: w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie oraz w wieloboju (omnium).

 

W tej ostatniej konkurencji Wojtyra nie wystartuje w Londynie, ponieważ nie zakwalifikowała się do mistrzostw świata, a "dzikiej karty", o którą wystąpił PZKol., nie otrzymała. W rankingu olimpijskim omnium Polka plasuje się aktualnie na miejscu dającym prawo startu w igrzyskach, ale mogą ją jeszcze wyprzedzić reprezentantki Danii, Niemiec i Hiszpanii. Wszystko rozstrzygnie się w niedzielę, kiedy zostaną rozegrane trzy ostatnie konkurencje wielobojowe.

 

Kwalifikację olimpijską zdobyła za to drużyna sprinterska. Z siedmiu kandydatów do startu trener Andrzej Tołomanow postawił na tych, którzy w październiku ubiegłego roku sięgnęli po srebrny medal mistrzostw Europy w Grenchen i pobili rekord kraju (43,127) - Grzegorza Drejgiera, Rafała Sarneckiego i Krzysztofa Maksela. Biało-czerwoni pojechali o ponad 0,6 s wolniej niż w Szwajcarii i zajęli ósme miejsce, ale Rosjanie, z którymi walczyli o przepustki do Rio, uplasowali się tylko "oczko" wyżej.

 

Awans drużyny oznacza, że dwóch Polaków będzie mogło wystartować w igrzyskach w sprincie indywidualnym i dwóch w keirinie.

 

Złoty medal w sprincie drużynowym zdobyli po raz drugi w historii Nowozelandczycy, mimo że po dwóch okrążeniach wyścigu finałowego przegrywali z Holendrami. Brąz wywalczyli Niemcy, z którymi Polacy przegrali bezpośredni pojedynek w eliminacjach. Broniący tytułu Francuzi uplasowali się tuż za podium.

 

W wyścigu scratch, rozgrywanym na dystansie 15 km (60 rund), triumfował po samotnym finiszu Hiszpan Sebastian Mora Vedri. Adrian Tekliński zajął 19. miejsce ze stratą dwóch okrążeń do zwycięzcy i pięciu innych zawodników.

 

W sprincie drużynowym kobiet na najwyższym stopniu podium stanęły Rosjanki Daria Szmielewa i Anastazja Wojnowa. Szybsze od nich w finale były Chinki Jinjie Gong i Tianshi Zhong, ale zostały zdyskwalifikowane za błąd przy zmianie.

 

Wyniki:
 
 kobiety
 
 3 km ind. na dochodzenie kobiet
 
 finał
 Rebecca Wiasak (Australia)  3.34,099 
 Małgorzata Wojtyra (Polska)  3.41,904
 
 o trzecie miejsce
 Annie Foreman-Mackey (Kanada) 3.36,055 
 Ruth Winder (USA)       3.39,902
 
 sprint drużynowy
 
 finał
 Rosja (Daria Szmielewa, Anastazja Wojnowa) 32,679 
 Chiny (Jinjie Gong, Tianshi Zhong)   dyskwalifikacja
 
 o trzecie miejsce
 Niemcy (Miriam Welte, Krsitina Vogel)    32,740 
 Australia (Anna Meares, Stephanie Morton)  32,871
 
 mężczyźni
 
 scratch
 1. Sebastian Mora Vedri (Hiszpania) 
 2. Ignacio Prado (Meksyk) 
 3. Claudio Imhof (Szwajcaria) 
 ... 
 19. Adrian Tekliński (Polska)     -2 rundy
 
 sprint drużynowy
 
 finał
 Nowa Zelandia (Ethan Mitchell, Sam Webster, Edward Dawkins)     43,257 
 Holandia (Nils van't Hoenderdaal, Jeffrey Hoogland, Matthijs Buchli) 43,469
 
 o trzecie miejsce
 Niemcy (Rene Enders, Max Niederlag, Joachim Eilers)         43,536 
 Francja (Gregory Bauge, Kevin Sireau, Michael d'Almeida)       43,577
 ...
 8. Polska (Grzegorz Drejgier, Rafał Sarnecki, Krzysztof Maksel)   43,751
 
MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze