MŚ w kolarstwie torowym: Srebro Wojtyry, sprinterzy jadą do Rio

Małgorzata Wojtyra zdobyła srebrny medal w wyścigu na 3 km na dochodzenie, a drużyna sprinterów wywalczyła kwalifikację olimpijską w rozpoczętych w środę w Londynie mistrzostwach świata w kolarstwie torowym.

Zawodniczka klubu BoGo Szczecin odniosła w stolicy Wielkiej Brytanii życiowy sukces. Co najmniej srebro zapewniła sobie świetnym startem w eliminacjach, w których pobiła rekord życiowy wynikiem 3.34,519. W finale nie miała jednak szans z broniącą tytułu Australijką Rebeccą Wiasak.

Wyścig na 3 km nie jest konkurencją olimpijską, ale Wojtyra zachowuje jeszcze szanse na zdobycie przepustki do Rio: w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie oraz w wieloboju (omnium).

W tej ostatniej konkurencji Wojtyra nie wystartuje w Londynie, ponieważ nie zakwalifikowała się do mistrzostw świata, a "dzikiej karty", o którą wystąpił PZKol., nie otrzymała. W rankingu olimpijskim omnium Polka plasuje się aktualnie na miejscu dającym prawo startu w igrzyskach, ale mogą ją jeszcze wyprzedzić reprezentantki Danii, Niemiec i Hiszpanii. Wszystko rozstrzygnie się w niedzielę, kiedy zostaną rozegrane trzy ostatnie konkurencje wielobojowe.

Kwalifikację olimpijską zdobyła za to drużyna sprinterska. Z siedmiu kandydatów do startu trener Andrzej Tołomanow postawił na tych, którzy w październiku ubiegłego roku sięgnęli po srebrny medal mistrzostw Europy w Grenchen i pobili rekord kraju (43,127) - Grzegorza Drejgiera, Rafała Sarneckiego i Krzysztofa Maksela. Biało-czerwoni pojechali o ponad 0,6 s wolniej niż w Szwajcarii i zajęli ósme miejsce, ale Rosjanie, z którymi walczyli o przepustki do Rio, uplasowali się tylko "oczko" wyżej.

Awans drużyny oznacza, że dwóch Polaków będzie mogło wystartować w igrzyskach w sprincie indywidualnym i dwóch w keirinie.

Złoty medal w sprincie drużynowym zdobyli po raz drugi w historii Nowozelandczycy, mimo że po dwóch okrążeniach wyścigu finałowego przegrywali z Holendrami. Brąz wywalczyli Niemcy, z którymi Polacy przegrali bezpośredni pojedynek w eliminacjach. Broniący tytułu Francuzi uplasowali się tuż za podium.

W wyścigu scratch, rozgrywanym na dystansie 15 km (60 rund), triumfował po samotnym finiszu Hiszpan Sebastian Mora Vedri. Adrian Tekliński zajął 19. miejsce ze stratą dwóch okrążeń do zwycięzcy i pięciu innych zawodników.

W sprincie drużynowym kobiet na najwyższym stopniu podium stanęły Rosjanki Daria Szmielewa i Anastazja Wojnowa. Szybsze od nich w finale były Chinki Jinjie Gong i Tianshi Zhong, ale zostały zdyskwalifikowane za błąd przy zmianie.