MŚ w kolarstwie torowym: Zieliński w ćwierćfinale sprintu

Damian Zieliński awansował do ćwierćfinału sprintu w rozgrywanych w Londynie mistrzostwach świata w kolarstwie torowym. W pierwszej rundzie wyścigu drużynowego na 4 km kobiet Polki przegrały z Włoszkami i wieczorem będą się ścigać z Chinkami o siódme miejsce.

W eliminacjach sprintu (200 metrów ze startu lotnego) Zieliński uzyskał siódmy wynik - 9,876 s, a jego kolega klubowy z Piasta Szczecin Kamil Kuczyński był trzynasty z rekordem życiowym 9,967. Najszybciej pojechał Australijczyk Matthew Glaetzer - 9,766, a tylko jedną tysięczną sekundy stracili do niego mistrz olimpijski z tego samego welodromu Brytyjczyk Jason Kenny oraz Holender Jeffrey Hoogland.

Tragiczna śmierć francuskiego kolarza! Zginął podczas treningu

W 1/16 finału Zieliński wyprzedził Węgra Sandora Szalontaya, natomiast odpadł z rywalizacji Kuczyński po porażce z Chińczykiem Xu Chao. W kolejnej rundzie Zieliński pokonał groźnego Niemca Maxa Niederlaga i zakwalifikował się do czołowej ósemki. W sobotę w ćwierćfinale przeciwnikiem Polaka będzie Kolumbijczyk Fabian Puerta.

W wyścigu drużynowym pań Eugenia Bujak, Katarzyna Pawłowska, Edyta Jasińska i Natalia Rutkowska, które dzień wcześniej w eliminacjach zajęły szóstą lokatę i zapewniły sobie kwalifikację olimpijską, pojechały minimalnie szybciej niż w tamtym wyścigu, uzyskując rezultat 4.29,166, ale nie wystarczyło to do pokonania Włoszek - 4.26,162.

Pierwszą konkurencję omnium mężczyzn - wyścig scratch - wygrał Francuz Thomas Boudat. Adrian Tekliński zajął 15. miejsce.

W pierwszym piątkowym finale - 500 metrów ze startu zatrzymanego kobiet - zwyciężyła Rosjanka Anastazja Wojnowa, uzyskując czas 32,959. Rekordzistka świata (32,794) zdecydowanie wyprzedziła reprezentantkę Hongkongu Lee Wai Sze oraz Holenderkę Elis Ligtlee.

W wieczornej sesji zaplanowano trzy finały: wyścigu drużynowego kobiet na 4 km na dochodzenie, indywidualnego mężczyzn na 4 km na dochodzenie oraz punktowego mężczyzn. W tej ostatniej konkurencji wystartuje Wojciech Pszczolarski.