Typowymi defensywnymi pomocnikami byli na przykład Dunga i Claude Makelele. Odbierz piłkę i oddaj do najbliższego kolegi. On będzie wiedział co z nią zrobić. Diego Simeone, Edgar Davids, Gennaro Gatuso – to też piłkarze kojarzeni głównie z walką. Takich charakterów nie brakowało również w naszej reprezentacji. Przez ambicje i wolę walki zmagali się nawet z problemami zdrowotnymi. Tak jak Waldemar Matysik na Mundialu w 1982 roku.

 

Czasy, w których od defensywnego pomocnika wymagano tylko walki, minęły. Teraz na topie są piłkarze pokroju Patricka Vieiry, Xabiego Alonso i chyba przede wszystkim Sergio Bousqetsa. Świetnie rozwój piłkarzy grających na tej pozycji obrazuje Grzegorz Krychowiak – za czasów Waldemara Fornalika zawodnik od przerywania akcji. Po grze w Sevilli znakomicie odnajduje się w wyprowadzaniu piłki czy pod bramką rywala. Do tego stopnia, że na jedno ze spotkań towarzyskich założył koszulkę z numerem… 10.

 

As Sevilli dopiero wrócił do treningów po kontuzji. Z kolei Krzysztof Mączyński ciągle przechodzi rehabilitację po operacji. Choć trzeba zaznaczyć, że to inny typ zawodnika. Pytanie zatem kim ewentualnie zastąpić tę dwójkę? Piotr Zieliński i Karol Linetty to idealni piłkarze w miejsce Mączyńskiego. Naturalnym zastępcą Krychowiaka jest Tomasz Jodłowiec - ale akurat w reprezentacji piłkarz Legii jest mocno zorientowany na defensywę. Może zatem zobaczymy kogoś nowego? Kogoś pokroju Macieja Dąbrowskiego? To już decyzje Adama Nawałki, na które wszyscy niecierpliwie czekają.

 

Co z naszymi defensywnymi pomocnikami? Zobaczcie w materiale wideo.