CF: Defensywni pomocnicy atakują. Mamy nowego Krychowiaka?

Piłka nożna
CF: Defensywni pomocnicy atakują. Mamy nowego Krychowiaka?
fot. PAP

Defensywny pomocnik. To jedna z tych pozycji na boisku, która na przestrzeni lat uległa nie tyle zmianie definicji, co ogromnemu rozwojowi. Teraz na topie są piłkarze pokroju Sergio Bousqetsa. Rozwój tego typu zawodników świetnie obrazuje też nasz Grzegorz Krychowiak.

Typowymi defensywnymi pomocnikami byli na przykład Dunga i Claude Makelele. Odbierz piłkę i oddaj do najbliższego kolegi. On będzie wiedział co z nią zrobić. Diego Simeone, Edgar Davids, Gennaro Gatuso – to też piłkarze kojarzeni głównie z walką. Takich charakterów nie brakowało również w naszej reprezentacji. Przez ambicje i wolę walki zmagali się nawet z problemami zdrowotnymi. Tak jak Waldemar Matysik na Mundialu w 1982 roku.

 

Czasy, w których od defensywnego pomocnika wymagano tylko walki, minęły. Teraz na topie są piłkarze pokroju Patricka Vieiry, Xabiego Alonso i chyba przede wszystkim Sergio Bousqetsa. Świetnie rozwój piłkarzy grających na tej pozycji obrazuje Grzegorz Krychowiak – za czasów Waldemara Fornalika zawodnik od przerywania akcji. Po grze w Sevilli znakomicie odnajduje się w wyprowadzaniu piłki czy pod bramką rywala. Do tego stopnia, że na jedno ze spotkań towarzyskich założył koszulkę z numerem… 10.

 

As Sevilli dopiero wrócił do treningów po kontuzji. Z kolei Krzysztof Mączyński ciągle przechodzi rehabilitację po operacji. Choć trzeba zaznaczyć, że to inny typ zawodnika. Pytanie zatem kim ewentualnie zastąpić tę dwójkę? Piotr Zieliński i Karol Linetty to idealni piłkarze w miejsce Mączyńskiego. Naturalnym zastępcą Krychowiaka jest Tomasz Jodłowiec - ale akurat w reprezentacji piłkarz Legii jest mocno zorientowany na defensywę. Może zatem zobaczymy kogoś nowego? Kogoś pokroju Macieja Dąbrowskiego? To już decyzje Adama Nawałki, na które wszyscy niecierpliwie czekają.

 

Co z naszymi defensywnymi pomocnikami? Zobaczcie w materiale wideo.

Mateusz Majak, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze