Fourcade znowu bezkonkurencyjny! Czwarte złoto Francuza

Francuz Martin Fourcade wywalczył czwarty złoty medal w czwartym starcie na biathlonowych mistrzostwach świata w Oslo-Holmenkollen. W biegu indywidualnym na 20 km wyprzedził Austriaków Dominika Landertingera oraz Simona Edera. To jego 10. w karierze tytuł.

Fourcade, który jest także podwójnym mistrzem olimpijskim, a poza tym zapewnił sobie w niedzielę piątą z rzędu Kryształową Kulę, obronił tym samym tytuł sprzed roku, gdy triumfował w tej konkurencji w Kontiolahti. W czwartek oddał 19 celnych na 20 strzałów, ale i tak wyprzedził Austriaków, którzy byli bezbłędni. Nad Landertingerem miał 5,1 s przewagi, a nad Ederem - 14,4.

Utytułowany Francuz odniósł 47. zwycięstwo w Pucharze Świata. Jest pod tym względem drugim biathlonistą wszech czasów, ale dwa razy więcej zawodów wygrał Norweg Ole Einar Bjoerndalen (94 w biathlonie i raz w biegach narciarskich). Król tej dyscypliny w czwartek zajął 17. miejsce.

Dzięki wygranej, Fourcade wyprzedził Edera o dwa punkty w klasyfikacji biegu indywidualnego i sięgnął po małą Kryształową Kulę. Wcześniej zapewnił sobie to trofeum także za sprint i bieg na dochodzenie, a ponadto prowadzi w klasyfikacji biegu ze startu wspólnego, w którym rywalizacja odbędzie się jeszcze dwa razy, w tym w stolicy Norwegii w niedzielę.

Rozczarowany może być inny reprezentant gospodarzy Johannes Thingnes Boe, który w czwartek "przegrał" złoty medal na ostatnim strzelaniu. Gdyby nie popełnił błędu, wyprzedziłby minimalnie Fourcade'a, ale raz nie trafił i nie zmieścił się nawet na podium - zajął czwarte miejsce.

Najlepszy z Polaków Rafał Penar uplasował się na 71. pozycji ze stratą blisko ośmiu minut. Na piątek zaplanowano sztafetę kobiet 4x6 km z udziałem Polek. W sobotę na dystansie 4x7,5 km rywalizować będą mężczyźni, a mistrzostwa zakończą się w niedzielę biegami ze startu wspólnego.