Dziewiąte miejsce Kowalczyk w ostatnim starcie, triumf Johaug

Justyna Kowalczyk zajęła 9. miejsce w biegu na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną w Canmore. To była ostatnia konkurencja cyklu Ski Tour Canada i sezonu 2015/16 narciarskiego Pucharu Świata. Wygrała Norweżka Therese Johaug, która sięgnęła po Kryształową Kulę.

Zawodniczki do rywalizacji przystępowały z zaliczeniem różnic czasowych uzyskanych na siedmiu wcześniejszych etapach Ski Tour Canada. Wzorem rozgrywanego na przełomie roku cyklu Tour de Ski dla pierwszej na mecie przewidziano premię 400 punktów do klasyfikacji generalnej.

Johaug poprzednio Kryształową Kulę zdobyła w sezonie 2013/14. W sobotę o 1.07,8 wyprzedziła rodaczkę Heidi Weng. Trzecia także była reprezentantka Norwegii Ingvild Flugstad Oestberg - 2.13,3 straty.

Kowalczyk awansowała o trzy lokaty, a od triumfatorki była wolniejsza o 6.55,7. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego zaprezentowała się bardzo dobrze. Narciarka z Kasiny Wielkiej trasę pokonała w 34.08,5 i był to szósty tego dnia rezultat. Najszybciej pobiegła Finka Krista Parmakoski 33.41,8.

Drugi rezultat miała Johaug - 33.42,4. Norweżka nie musiała jednak forsować tempa. Już przed startem było wiadomo, że tylko kataklizm mógłby jej pozbawić Kryształowej Kuli. 27-letnia zawodniczka i tak dała swoim koleżankom z reprezentacji solidną lekcję. Do biegu przystąpiła 30 sekund po Weng, ale szybko ją wyprzedziła.

W klasyfikacji generalnej ostatecznie pokonała Oestberg o 379 punktów. Kowalczyk zajęła 16. miejsce. Polka koncentruje się już jednak tylko na biegach dystansowych rozgrywanych techniką klasyczną. Jej długofalowym celem są przyszłoroczne mistrzostwa świata w Lahti oraz igrzyska olimpijskie PyeongChang 2018.