Rajdowe ME: Łukjaniuk wyprzedził Kajetanowicza na Kanarach

Moto
Rajdowe ME: Łukjaniuk wyprzedził Kajetanowicza na Kanarach
fot. kajto.pl

Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5) wygrał w sobotę samochodowy Rajd Wysp Kanaryjskich, pierwszą rundę mistrzostw Europy. Na drugim miejscu, ze stratą 32,7 s, uplasował się broniący tytułu Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5).

Tuż za najlepszą dwójką uplasował się Hiszpan Luis Monzon (Citroen DS3 R5, strata 1.51,4). W dziesiątce klasyfikacji generalnej znalazły się jeszcze trzy inne polskie załogi. Wojciech Chuchała (Subaru Impreza WRX) był piąty i pierwszy w klasyfikacji ERC2, Jarosław Kołtun zajął szóste miejsce, a Tomasz Kasperczyk (obaj Ford Fiesta R5) - dziesiąte. 15. był debiutujący za kierownicą Peugeota 208 R2 Łukasz Habaj, który jednak zdecydowanie wygrał swoją klasę.

Łukjaniuk, jako jedyny z czołówki, uniknął problemów na trasach drugiego dnia i wyprzedził prowadzącego po piątkowych odcinkach Kajetanowicza. Polski kierowca popełnił błąd w doborze ogumienia i ciśnienia i w 25. starcie w mistrzostwach Europy musiał zadowolić się drugim miejscem. Było to zresztą jego 12. podium w historii występów w ME.

"Jesteśmy zadowoleni. To był dobry rajd i mieliśmy pecha na pierwszej dzisiejszej pętli. Gratulacje dla Aleksieja. Pojechał dobrze i sprytnie. Nie zawsze można wygrywać. Chciałbym podziękować zespołowi, spisał się fantastycznie, a auto było przygotowane perfekcyjnie. Dużo ludzi pracuje na nasz sukces. To był dobry rajd i zdobyliśmy cenne doświadczenie. Do zobaczenia w Irlandii" - powiedział na mecie Kajetanowicz, który wygrał sześć odcinków specjalnych.

"To jest niesamowite. Było bardzo ciężko i nieprzewidywalnie. Wczoraj popełniliśmy dużo błędów, ale to pomogło nam dzisiaj. To niezwykle trudny rajd, bardzo kręty i techniczny. Doświadczyliśmy tu wielu nowych rzeczy i to pozytywne zakończenie weekendu. Każdy kilometr na asfalcie idzie mi coraz lepiej" - podsumował Łukjaniuk, triumfator czterech OS.

Końcowa klasyfikacja Rajdu Wysp Kanaryjskich:

1. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja/Ford Fiesta R5)      - 2:13.52,4    
2. Kajetan Kajetanowicz (Polska/Ford Fiesta R5)   strata 32,7
3. Luis Monzon (Hiszpania/Citroen DS3 R5)              1.51,4
4. Jonathan Perez (Hiszpania/Ford Fiesta R5)           2.58,5
5. Wojciech Chuchała (Polska/Subaru Impreza WRX)       5.57,3
6. Jarosław Kołtun (Polska/Ford Fiesta R5)             6.17,0
...
10. Tomasz Kasperczyk (Polska/Ford Fiesta R5)          8.37,0
15. Łukasz Habaj (Polska/Peugeot 208 R2)               9.43,9
27. Tomasz Gryc (Polska/Peugeot 208 R2)               12.48,5

ch, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze