Alpejski PŚ: Gut z Kryształową Kulą, superkombinacja dla Holdener

Szwajcarka Lara Gut zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W niedzielę zajęła trzecie miejsce w superkombinacji w Lenzerheide. Wygrała Szwajcarka Wendy Holdener, która zdobyła małą Kryształową Kulę w tej konkurencji.

Do zakończenia sezonu pozostały jeszcze finałowe zawody w St. Moritz, gdzie łącznie można zdobyć 400 pkt.

Obecnie 24-letnia Gut ma 355 pkt przewagi nad trzecią Niemką Viktorią Rebensburg, która już jednak zapowiedziała, że w slalomie nie wystartuje. Druga jest Amerykanka Lindsey Vonn, ale ona z powodu kontuzji do końca sezonu już nie wystąpi.

PŚ w skokach: Konkurs w Titisee-Neustadt odwołany!

Przed niedzielnymi zawodami Gut do osiągnięcia największego sukcesu w karierze potrzebowała sześciu punktów. Gdy po slalomie zajmowała dziewiąte miejsce, było już niemal pewne, że sięgnie po Kryształową Kulę. Jej plany mogła jednak pokrzyżować pogoda. Od rana stok spowijała mgła i z tego powodu zmieniono kolejność konkurencji - najpierw rozegrano slalom. Z tego powodu także o pół godziny przełożono start supergiganta, ale ostatecznie, przy mocno ograniczonej widoczności, organizatorom udało się przeprowadzić rywalizację.

Bezkonkurencyjna była 23-letnia Holdener, mistrzyni świata juniorów z 2011 roku w tej konkurencji. Dzięki drugiemu zwycięstwu w karierze w PŚ (po raz pierwszy wygrała w lutym slalom równoległy w Sztokholmie) zdobyła małą Kryształową Kulę w superkombinacji. Drugie miejsce w niedzielę zajęła Austriaczka Michaela Kirchgasser, która o zaledwie o 0,01 wyprzedziła Gut.

Urodzona 27 kwietnia 1991 roku w szwajcarskim Sorengo Gut w PŚ zadebiutowała w grudniu 2007 roku. Od tego czasu odniosła 18 zwycięstw (8 w supergigancie, 6 w zjeździe, 3 w slalomie gigancie i 1 w superkombinacji), 31 razy stała na podium. W sezonie 2013/14 zdobyła małą Kryształową Kulę za supergigant oraz zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Jest brązową medalistką igrzysk w Soczi (2014) w zjeździe, w dorobku ma też cztery medale mistrzostw świata, ale żadnego złotego. Ma 160 cm wzrostu, waży 57 kg. Posługuje się pięcioma językami: włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim i hiszpańskim.

Teraz najlepsze alpejki świata przenoszą się do pobliskiego St. Moritz, gdzie od środy będą rywalizowały w finałowych zawodach PŚ. W poniedziałek rozpoczną się treningi zjazdu. Mimo absencji, duże szanse na utrzymanie drugiego miejsca w klasyfikacji końcowej ma Vonn, do której Rebensburg traci aż 228 pkt. Z powodu kontuzji kolana w tym sezonie nie startowała zdobywczyni Kryształowej Kuli w dwóch poprzednich latach Austriaczka Anna Fenninger.