MŚ w biathlonie: Polki bez medalu, triumf Francuzki

Krystyna Guzik zajęła 19., a Magdalena Gwizdoń - 23. miejsce w biegu ze startu wspólnego na 12,5 km biathlonowych mistrzostw świata w Oslo-Holmenkollen. Wygrała Francuzka Marie Dorin Habert, srebro wywalczyła Niemka Laura Dahlmeier, a brąz - Finka Kaisa Makarainen.

Guzik miała trzy niecelne strzały i straciła do bezbłędnej triumfatorki minutę i 40 sekund. Gwizdoń miała dwa pudła, ale biegła wolniej i linię mety minęła ponad dwie minuty po Francuzce. Była to ostatnia konkurencja kobiet w tegorocznych MŚ, a Polki opuszczą Norwegię bez zdobyczy medalowych. Najlepiej zaprezentowały się w sztafecie 4x6 km, w której zajęły czwarte miejsce.

Monika Hojnisz i Weronika Nowakowska nie zakwalifikowały się do niedzielnego biegu. Dorin Habert wywalczyła trzeci złoty medal na trwającej imprezie, a piąty w karierze. Wcześniej w Oslo-Holmenkollen była najlepsza w sztafecie mieszanej i w biegu indywidualnym, a przed rokiem w Kontiolahti wygrała sprint i bieg na dochodzenie. Ponadto w tegorocznej edycji MŚ uzyskała także dwa srebrne i brązowy krążek.

Niewiele gorszy jest dorobek Dahlmeier, która wróci z Oslo z pięcioma medalami - złotym, srebrnym i trzema brązowymi. Miejsca na podium ani razu nie udało się zająć liderce klasyfikacji generalnej Gabrieli Soukalovej. Czeszka była w niedzielę czwarta.

Soukalova jest poza tym liderką klasyfikacji sprintu, biegu na dochodzenie i biegu ze startu wspólnego, ale w żadnym zestawieniu nie ma bezpiecznej przewagi nad konkurentkami. 17-20 marca odbędą się ostatnie w tym sezonie zawody PŚ - w rosyjskim Chanty-Mansyjsku, gdzie biathlonistki rywalizować będą właśnie w tych trzech konkurencjach. Małą Kryształową Kulę dla najlepszej zawodniczki w biegu indywidualnym zdobyła Włoszka Dorothea Wierer.

O godz. 16 w biegu ze startu wspólnego na 15 km ścigać się będą mężczyźni. W stawce 30 zawodników nie będzie Polaków, za to o piąty złoty medal w tej imprezie powalczy Francuz Martin Fourcade, a o 21. w karierze - Norweg Ole Einar Bjoerndalen.